Prva liga (Ž): Pula i Ragusa rekordnih 190 poena, Zagreb bolji od Zadra

14. kolo Prve lige za žene obilježile su u subotu Pula i Ragusa zabivši ukupno čak 190 poena te dan kasnije Zagreb i Zadar. Ostale četiri utakmice bile su uvjerljive pobjede Medveščaka, Splita, Trešnjevke 2009 i Šibenika.

Ragusa je u Puli iznimno loše krenula u susret, dvojac Ramljak i Trehub ubacio je već u ranoj fazi 16 poena uz 80% šuta iz igre. Izostankom Hakličke, hendikepirane gošće tek su ulaskom Romane Stojanović dobile toliko potrebnu čvrstinu, njenih osam poena uz koševe Karle Kalajzić vratile su se u susret do poluvremena. A bilo je u jednom trenutku i 15 poena razlike za fenomenalnu Pulu.

Ragusa ne samo da se vratila u nastavku, već je i povela četiri poena, da bi tri minute do kraja imala i prednost 83:85. No Puljanke tricom Đukić otvaraju seriju 9:0 i naizgled dvije minute prije kraja lome susret. Nisu se s time složile najprije Živana Janković, pa potom Karla Kalajzić još jednom tricom za -2, da bi u sljedećem napadu zabila i Marija Pocrnjić za poravnanje rezultata.

Imale su košarkašice Raguse zadnji napad za produžetak, žalile se na prekršaj u prodoru Janković, no zaključak su dva slobodna za Pulu i konačnih, visokih 97:93, te 11. pobjedu i ponovno treće mjesto na tablici. Zanimljiv je podatak kako je Pula protiv tri dalmatinske ekipe ove sezone doslovno “izvukla” pobjede na domaćim terenima. No, zato se često dešavalo da na gostujućim terenima, ne rješavaju susrete u kojima su bile naizgled favoriti.

Ukratko, i susret dan kasnije. U Zagrebu se očekivala možda još jedna “kanonada”, ali sastav Gjure Simona agresivnom obranom uspio je zaustaviti ove sezone odlične Zadranke. Ranom ozljedom Lucije Perice te skromnošću u napadu, rezultiralo je da su Zagrepčanke u drugoj četvrtini imale i +14. No, Zadar se nije predavao, pred kraj poluvremena po tricu su zabile Jelenković i Dujić, četiri poena je stavila Vrsaljko za podnošljivih 31:25. U drugom dijelu Zadar je na kratak period i poveo, da bi pet minuta do kraja rezultat bio poravnat na 45:45. Završnica je bila u znaku vanjskih igračica Zagreba, serijom 9-0 lome susret i zasluženo dolaze do pobjede.

Od ostalih valja spomenuti sve bolji i bolji Šibenik. Trener Stipe Bralić vidljivo vuče maksimum iz momčadi koju ima, i ne samo to, u nekoliko navrata bili su blizu skalpa “boljih” ekipa. Nedavno Pulu u gostima, pa Splita kući.

U nastavku rezultati i izjave trenera nakon 14. kola

Pula – Ragusa 97:93 (28:17, 21:25, 23:27, 25:24)
Trehub 31, Simović 24, Ramljak 16, Perko 16; Kalajžić 28, Janković 24, Pocrnjić 20, Žarač 11.

Ivan Đukić, trener Pule: “Još jedna dobivena utakmica na mišiće u kojoj su se igrale fantastične obrane o čemu govori ovako mali broj koševa – samo 190. Mi imamo samo 29 skokova više od protivnika i rezultatski ih razbijemo sa čak četiri poena razlike što ne čudi jer u pripremi ove utakmice domaći trener je imao pritisak svojih igračica da se previše dere na njih. On je to shvatio i nije vikao, kako to inače radi, a njegove igračice su odmah to iskoristile da odigraju jednu odličnu utakmicu, pogotovo u obrani. Primiti samo 93 poena je inače cilj kako treba ginuti u obrani. Čestitam ekipi Raguse na tvrdoj utakmici koja je mojim curama pokazala kako treba odigrati koncentrirano i čvrsto u oba smjera, a pogotovo Živani Janković koja je osim košarkaškog znanja pokazala i zavidno skijaško umijeće vozeći slalom kroz našu obranu gdje su moje igračice poput štapova padale na leđa. Na ovom izdanju bi joj i Janica pozavidjela. Možda bi razlika bila i veća u našu korist da u trećoj četvrtini nismo odigrali predobro tranzicijsku obranu za nazad gdje smo protivniku dopustili samo sedam-osam kontranapada zaredom. Naravno da čestitam i mojim curama na ovako lagano izborenoj pobjedi.”

Podravac Gigant – Šibenik 46:75 (14:19, 8:18, 9:22, 15:16)
V. Šimunić 1, Triplat 12; Melendez 19, Borić 17, Vukšić 12

Ivica Molnar, trener Podravac Giganta:: Čestitam ekipi Šibenika na pobijedi koja je bila bolja tokom cijele utakmice. Na početku smo se držali donekle dobro, ali u boljem rezultatu nas je omela ozljeda Viktorije Ćurić koju nismo mogli nadomjestiti. Čestitam svojim curama na požrtvovnosti, upornosti, zalaganju i trudu.“

Stipe Bralić, trener ŽKK Šibenik: Pobijedili smo utakmicu kao i što smo očekivali prije početka, iako smo znali da domaća ekipa dosta solidno igra ovu sezonu. Kontrolirali smo igru od početka pa sve do kraja.“

Brod na Savi – Split 45:71 (11:12, 16:23, 7:16, 11:20)
(Poljac 21, Lazić 11; Buzov 15, Silov 12, K. Puljić 11, Tomičić 10)

Trener Splita Boran Grgin: „Bili smo u prvom dijelu, čini se, malo umorni od putovanja i znali smo da će biti teško, no u drugom dijelu smo počeli pogađati svoje prigode i to je na kraju donijelo pobjedu.“

Trener Broda na Savi Dražen  Rimarčuk: „U prvom dijelu smo imali veliku energiju no tu smo se puno potrošili, tako da u drugom dijelu padamo u igri i preciznosti što je Split iskoristio i zasluženo odnosi pobjedu.“

Medveščak – Mursa 94:51 (24:18, 28:10, 23:9, 19:14)
Tadić 21, Vojtulek 16, Nimac 15, Todorić 13; Blair 22, P. Lovrić 12

Za Mursu je novopridošla Amerikanka Bryesha Blair ubacila 22 poena, a Petra Lovrić je dodala 12 uz četiri asistencije. Kod domaćeg Medveščaka najuspješnije su bile Matea Tadić s 21 poenom, pet asistencija i četiri osvojene lopte te Ana Vojtulek sa 16 poena, devet skokova i četiri asistencije.

Trešnjevka 2009 – Plamen Požega 98:52 (25:10, 25:13, 28:11, 20:18)
Clark 25, Mühl 17, Strait, Pavić 12, Perić 10; Dunbar 16, Smelser 13, L. Hrmić 10

Trešnjevka nastavlja s dominacijom u 2019. Još jedna uvjerljiva pobjeda. Nakon Podravca i Murse pala je i Plamen Požega rezultatom 98:52 uz 25 poena i 20 skokova Cassidy Clark.

Nika Muhl je dodala 17 uz 11 asistencija, a Courtney Strait koja se vratila u sastav nakon lakše ozljede ubacila je 16 poena. Kod gošći Brittney Dumbar je ubacila također 16 poena, druga amerikanka Smelser dodala je 13.

Zagreb – Zadar 56:51 (16:9, 15:16, 14:18, 11:8)
G. Grizelj 12, Plavljanin 12; Jelenković 13

Gjuro Simon, trener Zagreba: ”Zadovoljan sam pobjedom jer su cure pokazale karakter nakon dvije ili tri lošije utakmice. Nadam se da je ovo naznaka još boljih igara u nastavku sezone jer nas čeka težak raspored.”