Radnički nošen Ćapinom do slavlja nad Cedevitom

Prije odlaska na blagdansku pauzu košarkaši Cedevite morali su još odraditi neugodno gostovanje u Kragujevcu kod Radničkog, kojeg su u drugom kolu na parketu Doma sportova pobijedili 86:68. Domaćini su napetu i neizvjesnu utakmicu uspjeli prelomiti u posljednjih par minuta, što je uglavnom bila zasluga Aleksandra Ćapina koji je u posljednjoj četvrtini zabio četiri trice.

U pstartnoj petorci Cedevite su bili Marques Green, Bracey Wright, Marko Tomas, Predrag Šuput i Miro Bilan. Počelo je vrlo razigrano, domaćini su nakon prve minute vodili 6:5. Vrlo brzo se istaknuo Green koji je nakon prvog koša s poludistance vezao dvije trice te u manje od dvije minute bio na 8 koševa, vjerojatno njegov najbolji start u dresu Cedevite.

Kod gostiju ga je pratio Stefan Sinovec koji je sredinom četvrtine također bio na 8 koševa. Spomenimo i loš ulazak glavne zvijezde domaćih, Terrica Whitea koji je promašio svoja prva 3 svoja slobodna bacanja. Kako je vrijeme prolazilo, Green se malo ispuhao, a Tomas je zabio nekoliko laganih polaganja, rezultat odličnog kretanja bez lopte kojim je izigrao protivničku obranu te se gotovo sam u par navrata našao pod obručem.

Prvih 10 minuta protječe u visokom ritmu, bez obrambene aktivnosti s bilo koje strane tako da je bilo pregršt otvorenih šuteva za tricu do kraja četvrtine koja je završila 27:29. Tomas je predvodio goste s 12 koševa, a Green je prvih deset minuta završio na 11.

Tempo se u drugoj četvrtini usporio, ali tempo zabijanja a ne igre. Sinovec je na početku pogodio tricu, odmah je uzvratio Šuput. Potom su momčadi ušle u seriju promašaja, bile su tu i dvije minute mahnite igre, trčanja kontri iz kojih nije bilo poena, na terenu je bila potpuna anarhija tako da je nakon pet minuta igre u drugoj četvrtini na semaforu stajalo 32:35. Dakle u tih pet minuta, zabijeno je koševa koliko u prvoj minuti prve četvrtine. Tricom Baždarića ipak se Cedevita odvaja na +6 (32:38) te trener domaćih Miroslav Nikolić zove time-out. U zadnju minutu ulazi se s 36:41, svaka momčad zabija još dva koša te se na odmor ide s 38:43.

Druga četvrtina u odnosu na prvu bila je neefikasna, kombinirano su ekipe postigle 25 koševa, bilo je tu dosta jurnjave po terenu te shodno tome i pogrešaka. Prednost Cedevite može se objasniti i s tri trice više u odnosu na domaćine koji su iza linije 6,75 šutirali 3/16, tu se u negativnom smislu istaknuo Ratko Varda s 0/3 šutom za tri, a svoje nezadovoljstvo je pokazao na klupi.

Goran Suton otvara tricom drugo poluvrijeme, domaćini zatim rade seriju 8-0 i izjednačuju rezultat na 46:46. Suton zabija još jednu potpuno otvorenu tricu, već je na 11 poena. Suđen je onda Tomasu nepostojeći faul na Whiteu, koji je ovog puta bio precizan s linije slobodnih bacanja. Gosti su se uspjeli vratiti i drže priključak iako su imali nekoliko izrazito statičnih napada koje nisu realizirali.

Zbog mismatcha u visini, pomalo je komična bila situacija kada je Varda ugrabio skok nakon promašaja Greena, da bi mu se ovaj potom prišuljao i izborio mrtvu loptu i tako novi napad. Varda je na to reagirao s dvije vezane trice i doveo svoju momčad u vodstvo 56:55. Iako su bili bolji u trećoj četvrtini, uoči posljednjih deset minuta, Cedevita ima vodstvo 59:61.

Ćapin u prvom napadu pogađa tricu i najavljuje neizvjesnu završnicu. Cedevita u prva tri posjeda ne postiže poene. Green uskoro postiže prve koševe za goste, a Ćapin zabija svoju četvrtu tricu. U posljednjih 5 minuta utakmice ulazi se s 69:67.

Nakon izjednačenja Wrighta, Ćapin zabija i svoju petu tricu. Wright odgovara pogođenim slobodnim bacanjima, no nevjerojatni Ćapin zabija dvije vezane trice od kojih je prva bila preko ruke, s 8 metara. Gosti ne uspijevaju realizirati sljedeći napad i košem Borisova s 1:25 do kraja utakmice, Radnički vodi 81:73 na što Aleksandar Petrović naravno zove minutu odmora.

Plan je bio da Wright brzo šutne, no on ne zabija, domaćini dolaze do lopte, radi se faul na Borisovu koji pogađa oba slobodna bacanja za 83:75. Do kraja utakmice, momčadi izmjenjuju po dva koša te utakmica završava 85:77. Igrač utakmice, a možda i kola je naravno Ćapin sa sedam trica i osam asistencija.

Ovaj rezultat Radnički ostavlja u borbi za Final Four, iako bi u slučaju jednakog omjera pobjeda i poraza Cedevita prošla dalje zbog +18 iz ogleda u Zagrebu.

Cedeviti ovo naravno nikako ne odgovara nisu htjeli prvi dio sezone okončati porazom, no trener Petrović se nada da će do nastavka natjecanja uspjeti “resetirati” i podići igru i formu svoje momčadi.