Real je novi prvak Europe!

U finalu Eurolige u beogradskoj areni pred nešto manje od 17 tisuća ljudi sastali su se madridski Real i istanbulski Fenerbahče. Luka Dončić je nakon reprezentativnog Eurobasketa u svojoj vitrini bogatiji i za naslov klupskog europskog prvaka. Real je nadigrao branitelja naslova, Fenerbahče, zahvaljujući sjajnoj trećoj dionici u kojoj su izabranici Pabla Lasa stekli deset poena prednosti koju do kraja utakmice nisu ispuštali.

Euroliga, finale – 20. svibnja

Real Madrid – Fenerbahče  85:80 (38:40) (21:17, 17:23, 25:15, 22:25)

(Causeur 17, Dončić 15, Thompkins 10 – Melli 28, Wanamaker 14)

Željko Obradović naredio je veliku dozu agresivnosti u obrani branitelja naslova. No, Španjolci su dobro odgovorili, pogotovo igrači s klupe (Llull, Randolph) koji u završnici prve dionice serijom 10:2 donose plus četiri. Obrana Reala proradila je na početku druge dionice koju obilježava nekoliko ukradenih lopti koje koriste Fernandez i Tavares za plus osam i Željko Obradović zove minutu odmora.

Nicolo Melli veže sedam poena u nizu (ukupno 16 u prvom dijelu) i Fener preokreće na poluvremenu (38:40). Drugi dio bolje otvaraju Španjolci. Luka Dončić pogađa tricu, a zatim i Fabien Causeur koji se pokazao kao X-faktor Reala u svim važnijim utakmicama ove sezone. Francuski bek donosi velikih plus osam (63:55) na kraju treće dionice. Melli brzo vraća Fenerbahče u igru novom tricom. Slijedi period od dvije minute bez poena s obje strane koji prekida Jan Vesely s nesportskim prekršajem nad Dončićem koji realizira oba bacanja, a u sljedećem napadu Jaycee Carroll tricom donosi plus deset Realu šest minuta prije kraja (71:61).

Ali Muhammed i Melli dvije minute prije kraja daju nadu Turcima smanjivši na samo minus pet (74:69). Ranije nego očekivano uslijedila je penal završnica koju se režirali izabranici Željka Obradovića. Dončić i Thompkins mirni su s linije slobodnih bacanja i u posljednjih 60 sekundi se ulazi s rezultatom 80:73. Brad Wanamaker krade loptu Dončiću i iznuđuje njegov peti prekršaj te ozbiljno približava Fener na 80:75 samo 38 sekundi prije kraja.

Vesely radi svoj peti prekršaj na Carrollu koji pogađa samo jedno bacanje, a Ali Muhammed tricom smanjuje na 81:78 što tjera Pabla Lasa na još jednu minutu odmora. U sljedećem napadu Causeur promašuje oba bacanja, ali Thompkins poentira nakon skoka u napadu za 83:78 (18 sekundi do kraja). Causeur je zatim oba puta precizan s “penala” da bi na kontra strani Sloukasov šut bio blokiran i tu je priči došao kraj.