Tomas i Žorić šokirali Zadar

Košarkaši Cibone slavili su na Višnjiku kod Zadra u vrlo dinamičnoj polufinalnoj majstorici te će se s Cedevitom boriti za naslov prvaka države. Cibosi su do “besvijesti” vrtili centralni pick  te uz još jedan skoro pa savršen šuterski dan došli do zaslužene pobjede u utakmici koju su kontrolirali od početka do kraja. Na kraju je završilo rezultatom 88:96. Zadrani nisu pronašli rješenje za Marka Tomasa, koji je odigrao utakmicu sezone, ali i uobičajeno standardnog Luku Žorića.

HT Premijer liga, polufinale – 3. utakmica, 20. svibnja

Zadar – Cibona 88:96 (20:22, 17:20, 24:29, 24:25)

(Gray 18, Ivanov 16, Krajina 14 – Tomas 32, Žorić 27)

Bolje otvaraju domaći preko Ive Ivanova (7:3). No, Vukovi su šuterski i više nego raspoloženi pa Marko Tomas pogađa tri trice u nizu. Na to se priključuje Bošnjak još jednom tricom, ali i Žorić šutom za dva kojom Cibosi režiraju seriju 11:2. Nakon minute odmora Aramisa Naglića Zadrani su se malo trgnuli, ali Cibosi su dominirali, posebice u trkačkom dijelu i pred kraj prve četvrtine imali su pet poena viška. Međutim, Domagoj Vuković u zadnjoj sekundi diže publiku na noge floaterom s centra za 20:22.

Zadrani su se vratili u egal izjednačenjem na 27:27. Ante Nazor u međuvremenu vraća u igru Žorića i Ratkovicu pa gosti opet stvaraju malu razliku. Odlični Marko Tomas (17 poena na poluvremenu), izlazi iz igre zbog trećeg prekršaja, a s druge strane odlično reagira ulaskom s klupe Krajina. No, u samoj završnici se Zagrepčani ponovno odvajaju i na poluvrijeme se odlazi s rezultatom 37:42.

Petom tricom Tomas postavlja velikih plus deset Cibosa (44:54). Odlično zatim reagira s klupe Brzoja pa Nazor odmah reagira minutom odmora. Tračak nade ulijeva Gray s pet vezanih poena, ali nakon nesportske Krajine, Marko Tomas odvodi goste na plus 11. Razigrao se Ivanov, ali Zagrepčani ponovno bježe na plus deset da bi Lovre Bašić sa svoje polovice na isteku vremena pogodio tricu za 64:71.

Bašić nastavlja s još jednom tricom za 69:74. Slijedi kratki period obilježen greškama i promašajima da bi Steven Gray tricom smanjio na samo 76:78 pet minuta prije kraja. Zadrani su počeli bolje braniti centralni “pick”, pa Gray donosi i vodstvo domaćinima 79:78. Ali Rozić uzvraća odmah u sljedećem napadu, a uskoro i Bošnjak pogađa svoju treću tricu za 79:84 nešto manje od tri minute prije kraja.

Bašić smanjuje na minus tri zaostatka (83:86), ali u sljedećem napadu nerezonski šutira tricu koju kažnjava Luka Žorić za plus pet minutu (83:88) i pol prije kraja. Bašić promašuje dva bacanja, a briljantni Tomas još jednom tricom za 83:91 osigurava mir Ciboni.

Cibose tako u četvrtak očekuje prva finalna utakmica protiv Cedevite.