Real koban za Ruse

Košarkaši madridskog Reala drugi su finalist Eurolige nakon što je u prvoj utakmici turski Fenerbahče bio bolji od Žalgirisa. Španjolci su u beogradskom polufinalu svladali moskvovski CSKA rezultatom 92:83. Nakon vrlo prevrtljivog prvog dijela i nešto slabijeg starta, Madriđani su bili bolji u drugom poluvremenu, a na kraju su ostali pribrani i zasluženo došli do finala.

Euroliga, polufinale, 18. svibnja

Real Madrid – CSKA 92:83 (20:30, 27:16, 16:10, 29:27)

(Dončić 16, Llull 16, Ayon 12(11sk) – De Colo 20, Clyburn 16, Hines 16, Higgins 15)

Higgins je bio nezaustavljiv na samome početku pa Rusi prvi imaju značajnije vodstvo (13:7). Nakon standardnih izmjena u završnici četvrtine Real je pokušati dominirati visinom s dva visoka igrača, ali ubrzo je Tavares “pokupio” dva prekršaja pa se taj plan izjalovio. Moskovljani su u prvih deset minuta bili bolji te odlaze na pauzu s čak deset poena viška na svome kontu.

Pablo Laso reagira u drugoj dionici sa small-ball petorkom i to odmah donosi “plodove”. Causeur i Caroll tricama vraćaju Real u igru, a Sergio Llull “circus” šutevima dovodi svoju momčad u prednost. Real bolje reagira u posljednjih 30 sekundi i Tavares zaključuje prvo poluvrijeme pogotkom nakon skoka u napadu (47:46 za Real).

Odlučno kreću Rusi preko raspoloženog Clyburna (47:51). No, Madriđani dižu obranu na ekstra razinu koja u kombinaciji s vrlo poletnim napadom donosi seriju 13:0. Causeur s nekoliko lijepih asistencija razigrava prvo Reyesa, a zatim i sam pogađa tricu. Minuta odmora ne pomaže Rusima jer se razigrava sjajni Luka Dončić i Španjolci bježe na deset poena prednosti.

Moskovljani ponovno prijete u posljednjoj četvrtini i četiri minute prije kraja se opasno približavaju (76:73 za Real). No to je ipak bilo sve od ruske momčadi. Sergio Llull je odgovorio važnom tricom, a Gustavo Ayon se u sljedećem napadu šeće kroz protivnički reket i donosi mir Realu koji u konačnici mirno privodi utakmicu kraju.