Real pobjedom otvorio Euroligu, Bayern uvjerljiv, Olympiacos bolji od Unicaje

Real Madrid gostovao je u Kaunasu kod Žalgirisa, a u tamošnjem hramu košarke utišali su gotovo 12 000 domaćih navijača uvjerljivom pobjedom. Bayern i Stelmet odigrali su svoje euroligaške prvijence, a Nijemci su uvjerljivo slavili. Aktualni europski prvaci Olympiacos su protiv Unicaje ostvarili pobjedu tek u zadnjoj četvrtini.

Žalgiris Kaunas – Real Madrid 63:83 (13:16; 24:35; 44:64)

Jankunas 15 p, Jasikevičius 13 p ; Mirotić 18 p, Llull 17 p

Domaći su se u igri držali samo prvu četvrtinu. Odmah početkom druge dionice kraljevski je klub ubacio u brzinu više i samo povećavao prednost. Na poluvrijeme se otišlo rezultatom 24:35, a naš Dontaye Draper nije ulazio u igru.

Priliku je zato dobio na startu drugog poluvremena i odradio je devet minuta u komadu što mu je bila i jedina minutaža na utakmicu. Nije se upisao u strijelce, ali zato je odigrao odlično obranu i odlično je razigravao suigrače koji u tom periodu postižu čak 29 poena. U zadnju dionicu Real je ušao s 20 razlike prednosti i imao je zadatak samo mirno završiti utakmicu što je i učinio. Utakmica je završena rezultatom 63:83.

Stelmet Zielona Gora – Bayern Munchen 73:94 (16:22; 28:48; 51:66)

Zamojski 11 p, Walker 11 p ; Troutman 19 p, Đedović 17 p

Obje momčadi su večeras zabilježile svoj prvi nastup u Euroligi. U utakmici bez iznenađenja slavio je Bayern, koji je od samog početka preuzeo vodstvo i nije ga ispuštao do kraja utakmice.

Nakon što je na kraju prve četvrtine bilo osam poena prednosti u korist gostiju, ta se razlika samo povećavala da bi na poluvremenu bilo ogromnih +20 za Bayern. Jedina dionica koju su domaćini pobijedili bila je treća četvrtina, no tada je već sve bilo prekasno.

U niti jednoj od momčadi nema hrvatskih igrača, ali se zato odličan pokazao bosanskohercegovački reprezentativac Nihad Đedović, koji je za 25 minuta provedenih na parketu ubacio 17 poena uz 50% realizacije, a udijelio je i 4 asistencije. Međutim, najbolji igrač u dresu Bayerna bio je Chevon Troutman, koji je zabio 19 poena s nevjerojatnim stopostotnim šutom za dva poena, 9/9.

Kod poražene momčadi najbolji su bili Erving Walker i Przemyslav Zamojski, a obojica su ubacili po 11 poena.

Olympiacos Piraeus – Unicaja Malaga 69:61 (18:22; 26:33; 44:45)

Petway 13 p, Spanoulis 13 p ; Vazquez 12 p, Dragić 12 p

Aktualni europski prvaci Olympiacos ugostili su Unicaju iz Malage, a u napetoj utakmici punoj preokreta Grci su uspjeli slaviti tek u zadnjoj četvrtini.

Od samog početka utakmica je bila napeta i gotovo da je padao koš za košem. Na kraju prve četvrtine gosti su imali prednost od 4 poena, da bi na poluvremenu tu prednost povećali na +7.

Ulaskom u zadnju četvrtinu, pri rezultatu 51:49, Kostas Sloukas pogađa tricu koja je bila početak grčkog niza od 9:0 i pet minuta prije kraja Olympiacos ostvaruje svoju prvu dvoznamenkastu prednost na utakmici, +11. Do kraja utakmice Grci su samo održavali prednost i na kraju slavili 69:61.

Najbolji u redovima europksih prvaka bili su Brent Petway i Vassilis Spanoulis, a svaki je ubacio po 13 poena dok je Spanoulis još pridodao 5 asistencija u svoju statistiku.

Kod Unicaje su se najviše istaknuli Fran Vazquez i Zoran Dragić, ubacivši zajedno 22 poena, svaki po 11.