Real pomeo Barcelonu i ušao u povijest

Madridski Real završio je povijesnu sezonu pobjedom nad vječitim rivalima iz Barcelone 90:85 osvojivši tako četiri trofeja u jednoj sezoni.

Metlu u finalnoj seriji doigravanja španjolskog nacionalnog prvenstva nitko nije očekivao, no Real se pokazao kao puno bolja momčad u sva tri susreta. Nakon slavlja na svojem parketu 78:72 i 100:80, Madriđani su isto učinili i na gostovanju u Barceloni.

Najbolji pojedinac susreta, Dubrovčanin Ante Tomić odlično je otvorio utakmicu za domaću momčad postignuvši 12 od 17 koševa Barcelone u prvoj četvrtini, ali već u drugoj gostujući sastav stvara veliku prednost i na poluvrijeme odlazi sa +14 (34:48).

U drugom poluvremenu Barcelona se trgnula iz letargije te 16:0 serijom krajem treće četvrtine preuzima vodstvo (67:62). Tada se trener Reala, Pablo Laso vraća dobitnoj kombinaciji iz druge četvrtine i već do sredine četvrte četvrtine Real ima +11. Katalonci se nisu predavali pa su predvođeni Tomićem minutu prije kraja došli na -3 (83:86), no bliže od toga nisu mogli.

Realovce je do 32. naslova u klupskoj povijesti predvodio Jaycee Carroll s 19 koševa, dok je u sastavu Barcelone uvjerljivo najbolji bio naš Tomić s 29 koševa i 7 skokova u nepunih 29 minuta provedenih na parketu.

Drugi Dubrovčanin u sastavu katalonske ekipe, Mario Hezonja dobio je povjerenje Xavija Pascuala, ako se to može tako nazvati, i utakmicu započeo u startnoj petorci. Nažalost na terenu je proveo samo 11 minuta u kojima se nije uspio upisati u listu strijelaca.

Na koncu je razigravaču madridskog sastava, Sergiju Llullu dodijeljena nagrada najkorisnijeg igrača finala, a Realu je ovo četvrta titula ove sezone. Osim nacionalnog prvenstva osvojili su španjolski Superkup, kup Kralja i Euroligu – podvig koji nije pošao za rukom niti jednom španjolskom klubu do sada.