Real se osvetio CSKA-u, Grci priredili doček Obradoviću

U jedanaestom kolu najboljih šesnaest Eurolige nije bilo većih iznenađenja. Panathinaikos je na domaćem terenu pobijedio Fenerbahče, deseti poraz Žalgirisu nanio je Lokomotiv, Real je porazio CSKA i postavio jedan novi rekord Eurolige, a Partizan je u Beogradu iznenadio Maccabi.

Važno je još spomenuti kako su Grci s ogromnim entuzijazmom dočekali Željka Obradovića, a taj je susret na poluvremenu bio obilježen posebnom ceremonijom. Prije utakmice također je otkriven i ogromni banner sa slikom Obradovića na kojem je pisalo: King is back! (Kralj se vratio!)

Skupina E

U utakmici u kojoj su domaćini s velikim oduševljenjem dočekali povratak Željka Obradovića u Atenu, slavio je Panathinaikos. Ova pobjeda im je donijela bolju poziciju na ljestvici u slučaju da budu izjednačeni s Fenerom. U ovom susretu Turci su bolje otvorili utakmicu te na kraju prve četvrtine vodili 16:19, no već su do poluvremena domaćini preuzeli prednost. Fener se držao u utakmici sve do druge polovice treće četvrtine, kada Grci rade seriju 11:0 i u zadnji period ulaze sa znatnom prednošću.

Kod pobjedničke ekipe najbolji je bio Michael Bramos s 23 poena, od kojih je zabio 7 trica iz 8 pokušaja. Dosta učinkovit bio je i Dimitris Diamantidis s 15 poena, 6 skokova, 6 asistencija i čak 4 ukradene lopte. Kod Fenera su svi igrači podjednako zabijali, iako najviše Emir Preldžić, koji je upisao 13 poena i 6 asistencija. Naši reprezentativci nisu imali uspješne večeri. Roko Ukić zabio je 8 poena u 23 minute igre, Bojan Bogdanović je bio nešto bolji s 10 poena (ali se i dalje nastavlja mučiti s tricom), dok je Luka Žorić zabio 4 poena i skupio 6 skokova.

Rezultati:

Panathinaikos – Fenerbahče 76:67 (Bramos 23 p, Diamantidis 15 p ; Preldžić 13 p, 6 as)

Poredak: 1. Barcelona 10-0, 2. Armani 7-3, 3. Panathinaikos 6-5, 4. Unicaja 5-5, 5. Fenerbahce 5-6, 6. Olympiacos 4-6, 7. Efes 2-8, 8. Laboral 2-8

Skupina F

U litavskom Kaunasu utakmicom Žalgirisa i Lokomotiva otvoreno je jedanaesto kolo. Gosti iz Krasnodara vrlo dobro su odigrali prvo poluvrijeme i na odmor otišli s prednošću 41:50. Još bolje je ruska momčad otvorila nastavak i već nakon tri minute otišla na lijepih 48:60, ali domaćin tada radi seriju 12:2 i približava se na samo dva poena zaostatka. Tijesno se od tada igralo do same završnice, a posljednji koš na utakmici ubacuje Arturas Gudaitis za konačnih 85:86 u posljednjoj minuti. Imali su domaćini još prilika za pobjedu, a posljednju je propustio Sarunas Jasikevičius, promašivši tricu sa zvukom sirene.

Najbolji kod pobjednika bili su amerikanci Derrick Brown i Richard Hendrix sa po 15 koševa, dok je naš Kruno Simon završio susret s po tri poena i skoka te četiri asistencije. Kod domaćina je odličnu all-around utakmicu odigrao Robertas Javtokas, koji je ubilježio 18 koševa, devet skokova i pet asista.

Iako je utakmica Reala i CSKA-a počela napeto (3 izjednačenja i 11 izmjena vodstva u 1. četvrtini), Madriđani su s lakoćom uspjeli završiti susret i preuzeti prvo mjesto na ljestvici. Zanimljivo je što je u prvom susretu CSKA pobijedio 14 razlike, jednako koliko je Real u ovom susretu. Međutim, zbog veće koš-razlike protiv ostalih momčadi Španjolci stoje na prvom mjestu u skupini F. U prve tri četvrtine bilo je čak 17 izmjena vodstva i 8 izjednačenja, ali u zadnjoj je Real napravio nedostižnu prednost. Također, Real Madrid je postavio novi rekord Eurolige sa samo dvije izgubljene lopte u cijeloj utakmici.

U pobjedničkoj momčadi daleko najbolji je bio Rudy Fernandez, koji je upisao career-high s 28 poena, a još je imao i 3 asistencije te 4 ukradene lopte. Međutim, i poraženi su imali svog igrača s 28 poena, a to je bio Sonny Weems, koji je usput skupio i 6 asistencija.

Iako šanse za nastavak natjecanja Partizan ima samo u teoriji, pokazao je da mu ne nedostaje motivacije. Nakon što su gubili 14 razlike, crno-bijeli su se uspjeli vratiti u egal i u napetoj završnici pobijediti rezultatom 72:70. Maccabi je ovom pobjedom trebao osigurati prolazak u sljedeću fazu natjecanja, no domaćini su imali druge planove.

Najbolji u redovima Partizana bio je Bogdan Bogdanović s 18 poena i 6 asistencija, a po 13 poena imali su Dejan Musli i Milenko Tepić. Kod Maccabija Alex Tyus je ostvario double-double učinak s 14 poena i 11 skokova, a koš manje zabio je Sofoklis Schortsanitis.

Rezultati:

Zalgiris Kaunas – Lokomotiv Kuban 85:86 (Brown 15 p, 9 sk, Hendrix 15 p, 8 sk; Javtokas 18 p, 9 sk, Pocius 16 p)

Real Madrid – CSKA Moscow 93:79 (Fernandez 28 p, Mirotić 15 p ; Weems 28 p, 6 as, Krstić 14 p)

Partizan NIS – Maccabi Tel Aviv 72:70 (Bogdanović 18 p, 6 as ; Tyus 14 p, 11 sk)

Poredak: 1. Real Madrid 9-2, 2. CSKA 9-2, 3. Maccabi 7-4, 4. Bayern 5-5, 5. Lokomotiv 5-6, 6. Galatasaray 4-6, 7. Partizan 3-8, 8. Žalgiris 1-10