Rudež srušio Cedevitu, odluka u posljednjem kolu!

U 5. kolu skupine P Eurokupa, košarkaši zagrebačke Cedevite poraženi su i treći put pred svojim navijačima. Ovaj put, u izjednačenom i krajnje neizvjesnom dvoboju, bolja je bila Zaragoza, koja se tako revanširala Vitaminima za poraz u Španjolskoj.

Cedeviti je presudio njihov bivši igrač i hrvatski reprezentativac Damjan Rudež, koji je u infarktnoj završnici, sa zvukom sirene pogodio tricu za pobjedu Španjolaca 77:74.

Cedevita – CAI Zaragoza 74:77 (16:20; 35:35; 50:50)

Cedevita: Mazalin, Zubčić 5, Ramljak 5, Babić 4, Delaš 9, Smith 6, Ray, Suton 4, Bilan 15, Nurkić 18, Baltić, Baždarić 8.
CAI Zaragoza: Jones 12, Roll 8, Stefansson 5, Rudež 9, Llompart 6, Sanikidze, Shermadini 10, Tomas, Norel 12, Tabu 15, Fontet.

Počelo je nervozno s obje strane. Nakon neiskorištenih napada u uvodu, Cedevita je prve koševe iz igre postigla na isteku druge minute utakmice i polaganjem Mire Bilana povela 4:2. No, prva se odvaja Zaragoza i tricom Pedra Llomparta odlazi na plus četiri (9:13). Novim polaganjem smanjuje ponovno Bilan, no Giorgi Shermadini s četiri uzastopna koša odvodi goste na najvećih plus šest (11:17). Marino Baždarić tricom smanjuje na 14:17, no tricu potom na drugoj strani vraća Jon Stefanson. Prvu četvrtinu zaključuje koš Gorana Sutona za 16:20.

Početkom nastavka, igra se koš za koš te Španjolci uspijevaju održavati lagano vodstvo. Sve do polovice četvrtine, kada Cedevita tricom Baždarića te koševima Delaša i Nurkića serijom 9:2 prelazi u vodstvo 31:30. Utakmica potom teče dvije minute bez pogotka, no post tricom prekida Rudež, a nakon njega koš ubacuje i Joseph Jones pa gosti ponovno vode (31:35). Kako Vitamini nisu iskoristili šest uzastopnih napada, trener Jasmin Repeša pozvao je minutu odmora. To je urodilo plodom, budući da su koševi Nolana Smitha i Baždarića Cedeviti donijeli izjednačenje 35:35, s kojim se otišlo na poluvrijeme.

I treći dio dvoboja protekao je u izjednačenom tonu. No, za razliku od prvog poluvremena, u ovom razdoblju je većinom vodila Cedevita. Ipak, nije se uspjela odvojiti. Najviše je bilo plus četiri (45:41), nakon atraktivnog zakucavanja Ivana Ramljaka preko Shermadinija. Međutim, nakon minute odmora, Zagrepčani čine velike pogreške u obrani, što iskorištava Jonathan Tabu, koji najprije postiže šest koševa nakon koš-faula, a zatim i u tricu za 50:50, rezultat s kojim se ušlo u posljednjih deset minuta susreta.

U 25. minuti, polaganjem Nurkića i tricom Zubčića, Cedevita dolazi do svog najvećeg vodstva (63:58). Identičnu prednost Zagrepčani su imali i dvije i pol minute prije kraja (71:66), no to im nije bilo dovoljno da prelome utakmicu u svoju korist. Zaragoza je u tim trenucima napravila seriju 8:0 i zakucavanjem Henka Norela u posljednju minutu susreta ušla s prednošću 74:71.

Cedeviti je bila potrebna trica za produžetak, no 13 sekundi prije kraja Ante Delaš je sa slobodnih bacanja dobio priliku tek smanjiti rezultat. Međutim, pogađa jedno, u napadu skače Suton, a Jones je prisiljen napraviti prekršaj. Suton zatim pogađa oba slobodna bacanja i poravnava rezultat na 74:74. Nakon minute odmora, Zaragoza je krenula u posljednji napad, Llompart je u kutu pronašao Rudeža, koji pak pogađa tricu za veliko slavlje gostiju 77:74.

Naš reprezentativac utakmicu je završio s devet koševa, a osim njega, prvo ime susreta bio je i Tabu s 15 ubačaja. Kod Zaragoze, istaknuli su se još Norel i Jones, obojica s 12 koševa. Kod Cedevite najefikasniji bio je dvojac Nurkić-Bilan. Oni su bili i jedini dvoznamenkasti kod Cedevite. Nurkić je postigao 18, a Bilan 15 koševa.

Ono što nisu mogli kod kuće, pokušat će ostvariti u gostima. Naime, Cedeviti sada slijedi teško gostovanje u Litvi, gdje će u posljednjem kolu protiv Lietuvos Rytasa, momčadi Aleksandra Petrovića, pokušati izboriti nastup u osmini finala Eurokupa. Za to će im biti potrebna minimalna pobjeda, od najmanje dva koša razlike.