Rusi preokretom do polufinala Eurobasketa

Košarkaši Rusije treći su polufinalisti Eurobasketa u Istanbulu. U utakmici koja je bila uzbudljiva do samoga kraja pobijedili su reprezentaciju Grčke s rezultatom 74:69.

Rusija – Grčka 74:69 (17:24, 14:13, 20:16, 23:16)
(statistika)

Grčka odlično ulazi u utakmicu i efikasnom timskom igrom s pet asistencija Calathesa u prvoj četvrtini te odličnom obranom potpuno dominira. S druge strane, Ruse u igri drži Mozgov s osam poena. Grci su uspjeli potpuno zaustaviti najboljeg ruskog igrača Alexeya Shveda koji je u prvoj četvrtini imao samo dva poena uz šut iz igre 0/4. Grci tako završavaju prvu četvrtinu s prednošću 24:17.

Grci fantastično igraju i na početku druge četvrtine te serijom 9:0 odlaze na veliku prednost 35:22. Shved se nije uspio probuditi niti u drugoj četvrtini te ga izbornik Sergey Bazarevich šalje na klupu. Nakon toga Rusija dolazi do daha i tek bez Shveda počinje malo bolje igrati te odlazi na odmor sa zaostatkom 31:37. U prvom poluvremenu treba izdvojiti veliki broj izgubljenih lopti s obje strane, 13 Grčke te 16 Rusije.

U trećoj četvrtini konačno se budi Alexey Shved te odmah igra Rusije odmah izgleda dosta bolje nego u prvom poluvremenu. Shved je sa svojih 13 poena praktički sam doveo utakmicu u egal, dok mu s druge strane parira jedino Printezis s dvije trice. Ipak, Bourousis u posljednjoj sekundi četvrtine zabija za 53:51.

Kao da je ta treća četvrtina nagovijestila ono što će se dogoditi u posljednjoj četvrtini. Grci izgledaju umorni, a njihov najbolji igrač iz pobjede nad Litvom u osmini finala Kostas Sloukas izgleda potpuno izgubljeno te igra neprepoznatljivo loše. To sve koriste Rusi koji drže prednost kroz cijelu posljednju četvrtinu te mirno privode utakmicu kraju za konačnu pobjedu 74:69 te svoje prvo polufinale Eurobasketa nakon Litve 2011. gdje su bili brončani.

Kod pobjedničke momčadi standardno je najbolji bio Shved koji je postigao 26 poena i dodao pet asistencija. Kod Grčke se istakao Calathes s ubačenih 25 poena, pet skokova i sedam asistencija.