Šarić dvoznamenkast, Rocketsi pobijedili prvake

U današnjem pregledu NBA događanja izdvajamo pobjedu Philadelphia 76ersa protiv oslabljenih Bucksa u kojoj je dobru rolu odigrao naš Dario Šarić, ali i susret dvije, trenutno možda i najbolje ekipe u cijeloj ligi, Houston Rocketsa i Golden State Warriorsa.

Philadelphia 76ers – Milwaukee Bucks  116:94

(J.Embiid 29k 9sk, B.Simmons 16k 8sk 9as, D.Šarić 13k 6sk 7as; K.Middleton 23k 14sk 10as, T.Snell 15k 4sk, E.Bledsoe 14k 3as 5uk)

Wells Fargo Centar u Philadelphiji bio je poprište dvoboja dvije konkurentne momčadi u borbi za playoff. U zadnjih 8 utakmica igrači Philadelphije (22-20) ostvarili su 7 pobjeda uz odličnu napadačku igru (3. u ligi po broju asista na utakmici). Uz to su dominantna skakačka ekipa i predvode ligu po prosječnom broju skokova na utakmici, njih 47. Vidjelo se to i u ovoj utakmici te su domaćini imali 10 skokova više (Bucksi su zadnji po broju skokova i muku muče s tim segmentom pogotovo nakon tradea Monroea). Uz sve to, najveći hendikep zasigurno im je predstavljalo neigranje njihovog All-Stara  Giannisa Antetokounmpoa. Naime, Grk će nakon ove utakmice propustiti i još jednu protiv Sunsa zbog upale koljena. Dodajmo još da za goste iz Wisconsina nije nastupio niti lanjski Rookie godine Malcolm Brogdon. Bucksi (23-22) se ipak nisu predavali i na početku utakmice držali su minimalan zaostatak. U nedostatku Giannisa, konce igre preuzeo je Khris Middleton koji je bez problema probijao mladog Bena Simmonsa, šutirao preko nižih igrača kada bi ga preuzimali i/ili povratnim dodavanjima pronalazio slobodne suigrače. Domaćini su najveći pritisak na obranu Bucksa vršili unutarnjom igrom preko Joela Embiida. Novoizabrani starter na All-Star utakmici odigrao je vrlo dobru utakmicu, a vijesti da će početi igrati back-to-back utakmice mogu samo razveseliti navijače 76ersa. Krajem 1. četvrtine Philla se malo odlijepila zbog dobrih igara klupe (pogotovo omalenog T.J. McConnella) i na prvi odmor odlaze s prednošću 37:29. U 2. četvrtini ne topi se prednost Sixersa s kojom odlazimo na poluvrijeme. Ulazak u 2. poluvrijeme obilježio je naš Dario Šarić s nekoliko dobrih napadačkih poteza i njegovim izlaskom, sredinom 3. četvrtine, gosti uspijevaju izjednačiti kod rezultata 75:75. Potom se ukazuju Embiid i Simmons, zabijajući par poena nakon 4 minute bez koša. Prednost se povećavala kako se 4. četvrtina bližila kraju (odličan obol u ovom dijelu dao je mladi Francuz Timothe Luwawu-Cabarrot bivši igrač Mega Bemaxa) i domaćinima je jedino preostalo privesti utakmicu kraju. Dario Šarić ponovno je bio all-around kotačić u igri svoje momčadi. Kao starter ubilježio je 13 poena, šut 4/10 (4/4 za 1, 3/5 za 2 i 1/5 za 3), 6 skokova, 7 asistencija, 3 izgubljene lopte, 1 ukradena, valorizacija +3 za 32 minute provedene na parketu. Buckse je predvodio Middleton svojim prvim triple-double učinkom u karijeri. Iduću utakmicu Sixersi gostuju u Memphisu kod posrnulih Grizlija, dok će Milwaukee ugostiti Benderove Sunse.

Houston Rockets – Golden State Warriors 116:108

(C.Paul 33k 11sk 7as 3uk, J.Harden 22k 8as, 6izg, C.Capela 18k 5sk 4uk,L,Mbah a Moute 14k 4sk; K.Durant 26k 7sk 5as, D.Green 21k 7sk 6as, S.Curry 19k 8as 6izg, N.Young 16k)

Zasigurno jedna od najzanimljivijih utakmica odigrala se sinoć u najvećem gradu savezne države Texas. Karakteristika ove dvije ekipe leži u elitnoj napadačkoj igri ( GSW prvi, a Rocketsi drugi u ligi po broju poena) i gomili ispaljenih trica po utakmici, što im donosi 1. i 2. mjesto zapadne konferencije. Rasprodani Toyota Centar mogao je uživati u možebitnom okršaju u finalu Zapada, koji bi se po mnogima i mogao dogoditi. Početak utakmice obilježio je povratnik James Harden koji je zabio 9 od prvih 10 poena svoje momčadi bez promašaja iz igre. Još jedan bivši igrač Oklahome odigrao je odličnu prvu četvrtinu, a to je Kevin Durant s 11 poena i nekoliko asistencija. Golden State (37-10) se malo primiče izjednačenju odlaskom Hardena na klupu, no tu na scenu stupa Chris Paul s 8 poena na kraju četvrtine vraća prednost na velikih 40:28 za domaćine. Ozljede Andrea Iguodale Jordana Bella stanjili su klupu aktualnih prvaka, međutim Nick Young Draymond Green vraćaju Warriorse u igru u 2. četvrtini. Povratkom Hardena domaćini su se malo stabilizirali, ali kada ga je Mike D’Antoni odlučio odmoriti krajem 1. poluvremena, Curry i društvo ekspresno smanjuju zaostatak. Rocketsima (32-12) su prvenstveno nedostajali poeni Erica Gordona (šut mizernih 2/14, 0/9 za 3) i Ryana Andersona (samozatajnih 5 poena, potrošio samo 3 lopte). U 2. poluvrijeme gosti su ušli bolje nego na početku utakmice i postupno se topila prednost domaćina. Krajem 3. četvrtine i početkom 4. GSW rade mini seriju i izjednačuju rezultat na 94:94. Ponovno je Young povezao par trica uz konstantni pritisak Duranta i Greena. Nakon toga igralo se koš za koš (vrijedi istaknuti 5 poena P.J. Tuckera u tom periodu) i utakmica ulazi u napetu završnicu. Tada na scenu stupa Harden, prvo s clutch tricom preko Curryja za 6 razlike na minutu i 10 sekundi prije kraja, a onda i blokadom nad potonjim idući napad. Loša selekcija šuta koštala je Warriorse boljeg rezultata uputivši 3 “cigle” u samoj završnici i domaći su mogli početi slaviti. Houston je tako bio bolji u 2 od 3 utakmice ove sezone i ostaje nam za vidjeti hoće li se branitelji naslova osvetiti u doigravanju. Niz od 3 domaće utakmice Rocketsi će završiti s utakmicom protiv Miamija te ih nakon toga čekaju 2 neugodne utakmice protiv Pelicansa i Mavericksa. Golden State se vraća u svoju dvoranu, gdje će ugostiti Knickse, Wolvese i Celticse što isto tako nije najlakši raspored, ali itekako zanimljiv za praćenje.