A2 Jug: Šibenčani korak bliže tituli, Trogiru važna pobjeda

Visokom pobjedom nad košarkašima Kaštela Šibenik je prešao preko najtežeg suparnika u posljednja tri kola i uvjerljivo kroči prema naslovu prvaka. Važnu pobjedu u borbi za opstanak ubilježili su košarkaši Trogira, dok su njihovi konkurenti DOŠK i Cetina poraženi na gostovanjima.

GKK Šibenik – Kaštela 111:76 (24:20; 48:39; 84:53)

GKK Šibenik: Junaković 22, Badžim 2, Bašić 17, Mišić 13, Kalpić 7, Skorić 4, Blaće, Grgat 18, Vukičević 11, Radovčić 6, Sandrić, Šamadan 11
Kaštela: Topić 8, Delić 5, Pruže, Biočić 15, H. Jurić 5, Baković 4, Odak 4, M. Jurić 2, Čirko 11, Madunić 4, Kaliterna 18

U dobro popunjenoj dvorani na Baldekinu, pred oko 700 gledatelja, Šibenik je visokom razlikom porazio košarkaše Kaštela i potvrdio dominaciju u ovome natjecanju.

Kaštelani su se odlično držali u prvoj četvrtini i vodili do sredine iste, kada Domagoj Bašić ubačenom tricom prvi puta dovodi domaćine u vodstvo (15:14). Do kraja prvog poluvremena Narančasti nisu uspjeli slomiti otpor gostiju, pa se na veliki odmor odlazi jednoznamenkastom razlikom (48:39).

Prava rapsodija u režiji šibenskih košarkaša odigravala se u trećoj četvrtini, ponajviše zahvaljujući odličnim rolama visokih igrača Ivana Grgata i Filipa Vukičevića. Razliku veću od 30 poena stečenu u trećoj četvrtini Šibenčani su mirno održavali do kraja utakmice, a zadnjih pet minuta na parketu je provela petorka sastavljena od četvorice šibenskih klinaca.

Najučinkovitiji kod pobjednika bio je Martin Junaković s 22 ubačaja, Grgat je dodao 18, a Bašić poen manje od njega. Kod gostiju je 18 poena ubacio kapetan Duje Kaliterna, a 15 je dodao Toni Biočić.

Metković – Sonik Puntamika 73:75 (14:12; 41:29; 52:45)

Metković: Grbavac, Marin 23, Habul, Karakaš 7, Galov, Dominiković 8, Matić 15, Opšivač 4, Vuletić 2, Bušić, Štrbe 2, Ramić 12
Sonik Puntamika: Tuta 2, Anđelić 7, Ivanić 4, L. Gligora 13, Jošić, Marin, Petani 21, Longin 8, Čakarun 18, Zagorac

Uz puno muke košarkaši Sonik Puntamike slavili su na gostovanju u Metkoviću te tako ostali u utrci za naslov prvaka, pri čemu očekuju eventualni kiks Šibenika. Pune tri četvrtine domaći su košarkaši imali vodstvo u svojim rukama, da bi u posljednjoj četvrtini Zadrani ubacili čak 30 poena, više nego u cijelom prvom poluvremenu, i tako došli do tijesne pobjede 73:75.

Domaće je na korak do iznenađenja doveo Hrvoje Marin s 23 poena, a podršku je imao u Ivi Matiću koji je dodao 15. Kod Puntamičana najbolji su bili Teo Petani s 21 košem i Marijan Čakarun s 18.

Sukošan – Solin 98:63 (18:26; 44:34; 70:53)

Sukošan: Blažević 12, Mrkić 19, Brzić 3, Knežević, Krešan 18, Dević 10, Čirjak, Hoti 15, Perić 18, Šaran, Glavan, Crnjak 3
Solin:  Bralić 7, Vuković 15, Ibrišimović 7, Cvitanović 14, Barišić, Duvnjak, Milanović 3, Vlak, Bulić 4, Elez, Lozančić 13, Latinčić

Sukošan je slavio uvjerljivu pobjedu nad Solinom od čak 35 poena razlike (98:63) i time ostao na četvrtoj poziciji ljestvice i potvrdio status jednog od najugodnijih iznenađenja lige, s obzirom da su prošle godine nastupali u B1 ligi.

Josip Mrkić s 19, te Josip Krešan i Jure Perić s po 18 ubačaja bili su najefikasniji u domaćim redovima, dok se kod Solina istaknuo Ivan Vuković s 15 ubačenih koševa.

Poličnik – Trogir 80:83 p (27:17; 42:35; 53:47; 68:68)

Poličnik: Bašić 11, A. Mijolović, M. Bulić 17, Baričević 13, I. Bulić 10, Škara 15, Jurjević, Jurica, Kovačević 14, Marinović, J. Mijolović
Sukošan: Vitali 26, Vučko 8, Rašetina 13, A. Bilić 15, Poljičanin, I. Bilić, Kuliš, Ševo 2, Roso 6, Krajina 7, Šipić 6, Blajić

Trogir je kod prošlosezonskih prvaka ubilježio pobjedu koja im je donijela izjednačenje na dnu tablice s momčadi DOŠK-a i nadu u spas od ispadanja iz drugoligaškog društva. Da bi to ostvarili Trogirani moraju ostvariti jednu pobjedu više od Drnišana u posljednja dva kola, dok u slučaju izjednačenog broja bodova bolje stoji DOŠK zbog boljeg međusobnog omjera.

Utakmica u Poličniku donijela je dominaciju domaćina u prvom dijelu, dok su u nastavku odigrali puno slabije ubacivši svega 25 koševa i dozvolivši Trogiru da izbori produžetak u kojem su nastavili svoju bolju igru iz drugog poluvremena i slavili 80:83.

Najbolji kod Trogira bio je Toni Vitali s 26 koševa, a kod Poličnika Dino Škara s 15.

Jazine – Cetina 110:102 (25:12; 56:37; 84:71; 96:96)

Jazine: Čiklić 35, Baždarić 19, Kovačević 2, Banić 5, Atelj 20, Josipović 25, Mihoč 4, Grabovac, Banović, Kaštropil
Cetina: Klarica 20, Boban 2, Jelović 7, Bru. Šipić 11, Dukić 4, Perić, Bra. Šipić 2, Bilobrk 22, Knezović-Žuro, Tomašević 20, Jadrijević-Tomas 4

Da bi došli do šestog ovosezonskog prelaska sto poena, košarkašima Jazina je protiv Cetine trebao produžetak, koji su gosti iz Trilja izborili odličnom igrom u drugom poluvremenu, a posebno u posljednjoj četvrtini. Triljani su tako bili jako blizu pobjede koja bi im matematički osigurala opstanak u A2 ligi Jug.

U raspucanoj utakmici najbolje su se kod Jazina snašli Roko Čiklić s 35 poena, Ivo Josipović s 25 i Marko Atelj s 20 ubačaja. U ekipi Cetine rijetka je situacija da pored najviše ubačaja ne piše ime Luke Klarice, a upravo se to dogodilo u ovoj utakmici gdje ih je s 22 koša predvodio Jakov Bilobrk, a po 20 su dodali Klarica i Velimir Tomašević.

Omiš Galeb – DOŠK 80:71 (21:14; 40:40; 61:49)

Omiš Galeb: Bačak, Babić 7, T. Vuko 6, Očašić 2, Grizelj 11, Vuko 2, Penović 16, Bokšić 12, Đapo 16, Granić, Radoš, Nikolić 8
DOŠK: Nimac 8, Pavelić 8, Matić, Copić, Škaro 4, Najev 25, Matulja 11, Gregurica, Vlajić 15

DOŠK je pojačan Filipom Najevim u Omiš stigao po pobjedu vrijednu spasa, ali u svom naumu nisu uspjeli ponajviše radi loše odigrane treće četvrtine u kojoj su postigli svega devet poena i dopustili domaćinima odlazak na dvoznamenkastu razliku, koju su do kraja utakmice uspjeli tek ublažiti.

Kod Omiš Galeba Josip Džapo i Frane Penović sa 16 su poena podijelili titulu najefikasnijeg igrača, dok je Najev za goste ubacio 25.