Skupina A: Finska svladala Grčku na domaćem terenu

Uzbudljiva događanja današnjeg dana u Helsinkiju zaokružena su vatrenom utakmicom između domaćina i neprepoznatljive Grčke na ovom prvenstvu.

Skupina A, 4. kolo, 5. rujna:

Island – Slovenija 75:102 (25:23, 18:37, 16:21, 16:21)
(statistika)

Islanđani su utakmicu otvorili iznenađujuće dobro i sve je više-manje proteklo u egalu. Tek su se jednom naši susjedi odvojili na pet koševa razlike, no Islanđani praćeni glasnim navijanjem s tribina prelaze u vodstvo te su mogli imati i uvjerljiviju prednost na kraju prve četvrtine. Početkom druge dionice Slovenci se vraćaju u prednost preko svog dragulja Luke Dončića, no ne uspijevaju se značajnije odvojiti pošto je Islanđane zaista sjajno služio šut izvan granice 6.75 metara. Ipak, u posljednje tri minute poluvremena realnost je snašla Islanđane te Slovenci individualnom jačinom koju posjeduju Dragić, Dončić i Prepelić dolaze do 43:60 na poluvremenu.

U trećoj četvrtini prednost Slovenaca samo je rasla a moglo se vidit dosta atraktivnosti i sjajnih blokada naturaliziranog Slovenca Randolpha. Do kraja su Slovenci, kao i Francuzi jučer, prešli stotku protiv Islanda te u miru čekaju posljednju utakmicu u grupnoj fazi sutra.

Slovence je predvodio Dragić s 21 košem, a dvoznamenkasti su još bili Prepelić, Blažić i Dončić. Kod Islanđana je najbolji bio Hermansson s 18 koševa, a po 14 su dodali Palsson i Baeringsson.

Poljska – Francuska 75:78 (20:13, 14:13, 18:25, 23:27)

Poljska je svoj susret protiv Francuske otvorila u sastavu SokolowskiCelKuligPonitkaWaczynski, dok je Francuska započela u sastavu HeurtelLauvergneFournierWestermannLabeyrie.

Poljska odmah na početku utakmica kreće furiozno te radi seriju od čak 9:0. Punih pet minuta Poljska je držala vodstvo, a prvi koš za Francusku postiže Fournier, semafor pokazuje 9:2. Poljska nastavlja u istom ritmu te prvu dionicu završava sa sedam koševa prednosti. Druga četvrtina ne donosi ništa što već nije viđeno u prvoj, agresivnost se uočava i s jedne i s druge strane. Četiri minute prije kraja košem Sokolowskog Poljska odlazi na visokih +12. Do kraja druge dionice Francuska pokušava smanjiti, no na predah se odlazi pri rezultatu 34:26 u korist Poljaka.

Drugi dio utakmice započinje ukradenom lopte Francuza i uspješno realiziranim košem od strane Fourniera. Nakon tog koša, uslijedilo je puno promašaja i s jedne i s druge strane. Francuska slobodnim bacanjima Lauvergnea dolazi na samo minus četiri, no Cel i Waczynski uspješno realiziraju dvije trice i donose plus deset Poljskoj. Dvije minute prije kraja, Francuska košem Seraphina  ima zaostatak od minus sedam, De Colo uspješno krade loptu i realizira za 51:46 u korist Poljske. U zadnjoj minuti tricom Diawa, Francuska je na koš zaostatka. Četvrtina završava rezultatom 52:51. Zadnju četvrtinu Francuska otvara napadački te nakon dvije minute igre semafor pokazuje 57:56 za Poljsku. Francuska tricom Jacksona, po prvi puta na utakmici u vodstvu, +2 na stranu Francuske. Posljednje dvije minute vlada prava drama, na semaforu stoji 69:69. Francuska bolje ulazi u posljednje sekunde te zvuk sirene označava kraj i pobjeda Francuske rezultatom 78:75.

Iako je Poljska u utakmicu ušla napadački i vodila skoro cijelu utakmicu, Francuska je bolje odigrala ključne trenutke i u konačnici slavila. Dvoznamenkasti u redovima pobjedničke ekipe je Heurtel s 23 poena, iza njega slijedi Diaw s 13 poena. Kod Poljaka najbolji Waczynski s 15 i Cel s 14 poena.

Grčka – Finska 77:89 (14:23,19:22, 19:22, 25:22)

Na samome startu Finska radi razliku te odlazi na 1:12 nakon četiri minute igre. Nisu se stvari puno poboljšale za Grčku koja na ovome prvenstvu prije svega nije ekipa, a to je sva bit košarke – da svi dišu kao jedan, posebno na ovakvim reprezentativnim natjecanjima. S druge strane Finska sjajno koristi domaći teren te preko Koponena i fenomenalnog mladića Markkanena radi razliku i dolazi do zasluženih +12 na poluvremenu (33:45).

Drugo poluvrijeme pokazalo nam je drugačiju sliku i jedne i druge ekipe. Finci dolaze do 17 razlike, no ne znaju završiti utakmicu te Grci dolaze na samo -4 sredinom posljednje četvrtine. Tada domaćini ponovno dobivaju zalet i odlaze ponovno na dvoznamenkastu prednost. Miran završetak utakmice za domaćine i pobjeda 89:77.

Najbolji kod Finaca bili su Koponen s 24 i Markkanen sa 17 koševa. Kod Grčke je prvo ime bio Sloukas sa 12 koševa.