Skupina B: Njemačka bolja od loše Italije, Ukrajina nemoćna protiv raspoložene Litve, Gruzija potvrdila četvrtfinale

Njemačka je u drugoj utakmici dana skupine B pobijedila šuterski katastrofalnu Italiju rezultatom 61:55. Litva je lakoćom svladala Ukrajinu u prvom susretu dana B skupine i upisala treću pobjedu. Od samog početka utakmice stvorili su lijepu prednost koju su čuvali kroz svih 40 minuta. Litva je s lakoćom svladala Ukrajinu, dok je Gruzija nakon produžetka bila bolja od domaćina Izraela i potvrdila prolazak u osminu finala.

Skupina B, 4. kolo, 5. rujna:

Ukrajina – Litva 62:94 (10:27, 20:17, 17:28, 15:22)
(statistika)

Ukrajinci su prvi postigli koš na utakmici, no Litavci odmah kreću serijom 9:0 za ranih +7. Ukrajina se potom polagano vraća i smanjuje na 11:8, ali opet posustaje i trpi novu suparničku seriju – također 9:0 za dvoznamenkasti zaostatak (20:8). U preostale dvije minute Litavci još povećavaju prednost i drugu dionicu započinju rezultatom 27:10, nakon što je Kuzminskas ubacio tricu s centra sa sirenom. Poslije tri minute igre, pri rezultatu 29:18, Ukrajinci pokazuju zube i smanjuju na 29:24, ali njihov nalet bio je kratkog vijeka i Litva na veliki odmor odlazi s novom dvoznamenkastom prednošću – 44:30.

Treća četvrtina prošla je u znaku Litve, koja je postupno povećavala vodstvo, pa su tako nakon 30 minuta igre bili na velikih 72:47. Iako je već tada, ako ne i ranije, bilo riješeno pitanje pobjednika, Litavci nisu posustajali, nego su i dalje napadali. Njihovo vodstvo prešlo je granicu od 30 koševa, a konačan rezultat glasio je 94:62.

U pobjedničkoj ekipi najviše je pokazao Jonas Valanciunas s 22 koša i 14 skokova, a uz njega je odličan bio i Mindaugas Kuzminskas sa 17 ubačaja. Kod Ukrajine je daleko najbolji bio Artem Pustovyi s 29 poena i 8 skokova, a nitko od njegovih uigrača nije imao više od pet poena.

Italija – Njemačka 55:61 (17:16, 12:13, 9:14, 17:18)

Utakmica počinje s nekoliko dalekometnih šuteva s obje strane, ali nitko se ne može odvojiti na osjetniju razliku u prvom poluvremenu. Belinelli kod Talijana u prvoj četvrtini zabija šest poena, iznuđuje faul te krade dvije lopte. Kod Njemačke Voigtmann igra nevjerojatno te predvodi u svim statističkim kategorijama. Zabija, skače i asistira. Poluvrijeme završava izjednačeno s vrlo malim brojem poena, 29:29.

U trećoj četvrtini nastavlja se igra bez puno poena, pomalo neočekivano za ove reprezentacije. Unatoč velikom broju izgubljenih lopti, od kojih Schröder gubi njih pet, Njemačka dionicu završava s isto toliko poena prednosti. Vrlo loš šuterski dan za Italiju koja prve poene zabija nakon čak sedam minuta početkom posljednje četvrtine. Negledljivu utakmicu s vrlo malo ekipne igre pobjeđuje Njemačka rezultatom .

Dennis Schroder je završio utakmicu sa 17 poena, ali i šest izgubljenih lopti. Osim njega Johannes Voigtman je ubacio 12 koševa, ulovio sedam skokova i tome je pridodao pet asistencija. Kod Talijana je Ariel Filloy dao 15 poena i u nekoliko navrata je držao svoju ekipu u igri. Marco Bellineli je ubacio 12 poena, uz katastrofalan postotak šuta. Ukupno je bacao 4/18, odnosno, 22%.

Izrael – Gruzija 91:104 (22:21, 27:26, 21:22, 19:22, 2:15) * produžetak

Izraelci su na krilima Richarda Howella poveli u prvoj četvrtini u nekoliko navrata imali i pet poena, da bih Gruzijci pred kraj zakucavanjem Giorgija Shermadinija došli na svega poen zaostaka. U drugoj četvrtini pokrenuo se i Omri Casspi, otišli su domačini već na devet poena, da bi Duda Sanadze postigao tricu, odnosno on i Tornike Shengelia postigli svaki po dva slobodna za zaostatak od dva poena. Imali su naleti Izrelci, plus šest prije poluvremena, no Shengelia i Zaza Pachulia smanjuju na spomenutih 2.

U nastavku su Izraelci otišli i na prednost od deset poena, sredinom treće četvrtine, da bi Gruzijci do kraja četvrtine smanjili na tri, pa došli u egal. Minutu prije kraja odlični Gal Mekel pogađa za poen prednosti Izraela, da bi nakon time-outa Pachulia u otvorenoj re-kontri napravio korake. Nakon toga Casspi dobiva blokadu od danas doista fenomenalnog Shengelie da bi u kontri 11 sekundi prije kraja tricu stavio Michael Dixon.

Nije dozvolio Casspi da se ponovi identična situacija i pivot okretom lakoćom izjednačio, da bi Pachulia nakon timeouta šest sekundi prije kraja odradio cut-blokadu otvorio si polaganje no Or Blayzer i Lior Eliyahu zajedničkim snagama blokiraju za produžetak.

U dodatnih pet minuta Dixon stavlja tricu za seriju 5-0, pa u nastavku Pachulia rutinerski izluđuje dva slobodna, u nastavku i napadačkim skokom, nisu uspjeli Izraelci poentirati, i time si u pred domaćom publikom zaključati vrata osmine finala bez obzira pobijedivši li sutra slabšu Ukrajinu, jer u krugu triju ekipa Izraelu je priča završena.

To znači da se može čestitati Jurici Golemcu koji je dio stručnog štaba Gruzije. Shengelia 25 poena, 19 skokova, 4 asistencije, Pahulia 19 poena, 11 skokova, pa Dixonovih 18 poena i 7 asistencija. Na drugoj strani Mekel 23 poena i 5 asistencija, Howell 19, Casspi 16 poena, 6 skokova i 4 asistencije.