Skupina A: Francuska, Ukrajina i Belgija u drugom krugu

U prvoj utakmici posljednjeg kola skupine A Eurobasketa, reprezentacija Ukrajine sa visokih je 87:68 bila bolja od Velike Britanije i pritom osigurala nastup u drugom krugu natjecanja, dok je Britancima ovaj poraz značio i oproštaj od daljnjeg natjecanja. Oprostila se od Europskog prvenstva i reprezentacija Njemačke, koja je pobijedila Izrael, kojem je ovaj poraz također označio odlazak kući. Belgija ipak nije mogla postići nešto više od poraza protiv Francuske, no ipak putuje u drugi krug.

Velika Britanija – Ukrajina 68:87 (18:21; 31:48; 51:70)

Velika Britanija: Achara 12, Robinson 10, Lawrence, Van Oostrum 12, Sullivan 3, Murray 3, Hesson 4, Fraser, Clark 8, Adegboye 7, Boateng 1, Johnson 8.

Ukrajina: Pustozvonov 7, Jeter 10, Mishula 10, Gliebov 2, Gladyr 9, Lypovyy 9, Natyazhko 11, Zabirchenko, Korniyenko 8, Zaytsev 11, Pustovyi 2, Kravtsov 8.

U prilično jednosmjernoj utakmici, u kojoj je Velika Britanija imala tek jedno vodstvo (3:2), Ukrajina je potvrdila da je u odličnoj formi i zasluženo se plasirala u drugi krug prvenstva Europe.

Iako su igrači izbornika Mikea Fratella vodili cijelu utakmicu, ključan se moment dogodio početkom druge četvrtine kada su serijom 20:4 Ukrajinci pobjegli na velikih +18 (25:43), više ne dopustivši Britancima da smanje razliku, već su konstantno držali na dvadesetak koševa.

Ihor Zaytsev i Kyrylo Natyazhko su s po 11 poena bili najučinkovitiji u redovima pobjednika, a po poen manje dodali su Eugene Jeter i mladi Olexandr Mishula. Kod Britanaca su se s po 12 poena istaknuli Kieron Achara i Devon Van Oostrum.

Njemačka – Izrael 80:76 (12:20; 31:30; 53:49)

Njemačka: King, Giffey 2, Gunther 15, Zwiener 4, Schaffartzik 9, Tadda 9, Staiger 15, Pleiss 14, Benzing 12, Doreth, Seiferth, Zirbes.

Izrael: Limonad, Nissim 2, Hanochi, Eliyahu 16, Casspi 22, Pnini 10, Ohayon 4, Halperin 16, Kozikaro, Green 6, Kadir.

Njemačka je u zadnjem kolu skupine A uspjela pobjediti svoju drugu utakmicu i uništiti Izraelcima sve nade vezane za prolazak u drugi krug, premda i sami napuštaju natjecanje već u početnom stadiju prvenstva. U drugi krug će tako kao treća reprezentacija skupine proći Belgija.

Gubili su Nijemci 12:20 krajem prve četvrtine, no u drugoj se uspijevaju vratiti i nakon dvadeset minuta povesti 31:30, najviše zahvaljujući trojcu Lucca StaigerPhilip ZwienerKarsten Tadda koji je kombinirano u tom periodu postigao svih 19 koševa Njemačke.

Njemačka dobro otvara treću četvrtinu vežući tri trice u dvije i pol minute nešto poslije samog starta te dionice, a još jednom tricom Staigera u šestoj minuti trećeg dijela utakmice odlaze i na najvećih osam poena razlike. Četvrtina završava u njihovu korist rezultatom 53:49.

U zadnjoj četvrtini Izraelci pokušavaju stići protivninka, no to im ne ide za rukom. Sekundu prije kraja Omri Casspi tek smanjuje na dva poena razlike, a zatim Afik Nissim radi prekršaj na Staigeru koji zabija oba slobodna bacanja za pobjedu rezultatom 80:76.

Belgija – Francuska 65:82 (30:19; 46:34; 55:66)

Belgija: Moors, Van Rossom 12, Beghin 2, Hervelle 13, Mwema 8, Tabu 11, Serron 2, Muya 4, Mukubu 2, De Zeeuw 3, Massot 4, Driesen 4.
Francuska: Lauvergne 14, Batum, Diot 9, Petro, Kahudi 1, Parker 20, Heurtel, Pietrus, De Colo 7, Diaw 12, Ajinca 6, Gelabale 13.

Premda bez Nicolasa Batuma, kojeg je izbornik Vincent Collet odlučio odmoriti, Francuska je uspijela pobijediti Belgiju, te završiti prvi dio natjecanja kao vodeća momčad skupine. No, nije sve tako dobro počelo za njih, s obzirom da je nakon prvih 10 minuta Belgija vodila rezultatom 30:19, a Sam Van Rossom je u sklopu te prve četvrtine uspio postići tri trice za manje od tri minute igre.

Belgijanci dobivaju i drugu četvrtinu, minimalno, 16:15 te na odmor odlaze s prednošću od 12 poena. No, početkom treće četvrtine budi se Tony Parker i ukrcava osam poena u četiri minute igre, te uz ogromnu pomoć Borisa Diawa, Alexisa Ajince i Nanda De Cola (pet koševa u trećoj četvrtini), donosi preokret i vodstvo svojoj reprezentaciji, pa rezultat četiri minute prije kraja perioda iznosi 50:51 u korist Francuza. Navedenoj četvorici igrača priključuju se Mickael Gelabale i Antoine Diot (dvije vezane trice) što rezultira vodstvom Francuske 55:66 nakon 30 minuta igre.

Francuzi mirno privode utakmicu kraju, dobivaju zadnji period rezultatom 10:16 što je bilo dovoljno za konačnih +17. Najbolji je još jednom bio Tony Parker s 20 koševa, tri skoka i šest asistencija, a posebno onda kada je najviše trebalo, dok je Belgiju šuterski predvodio Axel Hervelle s 13 poena, a 12, odnosno 11, zabili su Van Rossom i Jonathan Tabu.