Skupina B: Litva nakon produžetka, Srbija i BiH slavile

Prva današnja utakmica skupine B možda nije bila najatraktivnija za oko, ali je bila neizvjesna do samoga kraja, gdje je Bosna i Hercegovina upisala vrlo važnu pobjedu protiv Makedonije. Srbije je upisala očekivanu pobjedu protiv Latvije, dok je Litva tek nakon produžetka svladala Crnu Goru.

Bosna i Hercegovina – Makedonija 62:54 (16:15, 29:28, 41:45)

Bosna i Hercegovina: Teletović 22, Đedović 20, Kikanović 8, Gordić 5, Wright 3, Šutalo 2, Stipanović 2

Makedonija : McCalebb 19, Antić 17, Ilievski 8, Gečevski 4, Samardžiski 2, V. Stojanovski 2, D. Stojanovski 2

Bila je ovo vrlo izjednačena utakmica u kojoj niti jedna ekipa nije imala više od 9 poena prednosti. Prvo poluvrijeme je u potpunosti bilo izjednačeno i nakon prvih 20 minuta igre BiH je vodila sa samo jednim poenom razlike. Makedonci su uspjeli preuzeti prednost u trećoj četvrtini, ali prednost od četiri poena bila je lako dostižna.

Možemo spomenuti kako je krajem treće četvrtine izbornik BiH Aco Petrović dobio drugu, isključujuću, tehničku pogrešku zbog prigovora i pljeskanja sucima, no njegova ekipa nije osjetila njegov izostanak. Štoviše, počeli su nešto bolje igrati u posljednjoj četvrtini te je Makedonija “živjela” samo od ukradenih lopti i munjevitih protunapada Boa McCalebba.

Kada je BiH smanjila izgubljene lopte, počeli su podizati prednost te su tricama Nihada Đedovića i Mirze Teletovića došli na šest poena prednosti dvije minute prije kraja, te su mirnim izvođenjem slobodnih bacanja upisali pobjedu rezultatom 62:54.

Teletović je susret završio s 22 poena i 7 skokova, a Đedović s 20 poena, 7 skokova i 6 asistencija. I Makedonija je imala raspoložen dvojac, McCalebb je ubacio 19 poena, a Pero Antić 17, no to nije bilo dovoljno za slavlje. Obje su ekipe u igri za prolazak dalje te će se vjerojatno na kraju formirati brojni “krugovi” u kojima će odlučivati međusobni omjeri i koš-razlika. BiH je s pobjedom više naravno u prednosti, no sutra ih očekuje težak dvoboj protiv Litve, dok Makedonija igra protiv Latvije.

Srbija – Latvija 80:71 (28:15, 38:28, 58:53)

Srbija: Krstić 25, Katić 11, Bjelica 11, Bogdanović 9, Marković 9, Nedović 9, Kalinić 2

Latvija: Janičenoks 18, Bertans 14, Blums 12, Meiers 10, Berzinš 9, Mejeris 5, Škele 2, Kuksiks 1

Igrači Srbije morali su se pomučiti više od očekivanog, no na kraju su upisali novu pobjedu, rezultatom 80:71 svladali su Latviju i ostali u utrci za prvim mjestom skupine B.

Srbija je sjajno otvorila susret te je nakon samo tri minute imala dvoznamenkastu prednost, a pred kraj četvrtine ta je prednost bila i 17 poena razlike. Latvija se nije ovdje predavala već je nastavila borbeno i malo po malo smanjivala zaostatak, da bi došli na samo dva poena zaostatka u više navrata tijekom posljednje četvrtine.

Nažalost po Latviju, Srbija je uvijek imala spreman odgovor na njihove napade te je uspjela u zadnje dvije minute kontrolirati rezultat i privesti susret mirno kraju. Prvo ime utakmice bio je Nenad Krstić s 25 poena, dok se kod poražene ekipe istaknuo Kristaps Janičenoks s 18 poena.

Srbija je ovom pobjedom osigurala nastup u drugom krugu, no htjet će svladati Crnu Goru sutra za prvo mjesto skupine. Latviji pak preostaje borba za prva tri mjesta te moraju svladati Makedoniju sutra da bi to uspjeli.

Litva – Crna Gora 77:70 (19:19, 32:34, 51:47, 63:63)

Litva: K. Lavrinovič 24, Valančiunas 12, Kleiza 10, Kalnietis 10, D. Lavrinovič 9, Seibutis 8, Delininkaitis 3, Maciulis 1

Crna Gora: Rice 19, Dubljević 14, Šehović 9, Vučević 8, Bjelica 7, Sekulić 6, Popović 2

Iako su sve oči hrvatske javnosti bile usmjerene prema Celju, i u Jesenicama se odvijala velika drama, u kojoj je nakon produžetka Litva uspjela svladati Crnu Goru rezultatom 77:70. Ovom je pobjedom Litva osigurala prolazak u drugi kroz, kod Crna Gora mora svladati Srbiju i nadati se da će se i ostali rezultati poklopiti da prođe dalje.

Utakmica je bila izjednačena cijeli svojim tijekom. Prva četvrtina bila je izjednačena, drugu je dobila Crna Gora, a treću Litva. Iako je Litva imala vodstvo kroz zadnji period, Crnogorci su uspjeli izboriti produžetak zahvaljujući trici Tyresea Ricea deset sekundi prije kraja. U posljednjoj je sekundi šut za pobjedu promašio Seibutis, no na kraju se to nije pokazalo kobnim jer su Crnogorci ostali bez snage te su s 14:7 u dodatnih pet minuta igre ubilježili novu pobjedu.

Krištof Lavrinovič predvodio je pobjednike s 24 poena, dok je double-double učinak upisao Jonas Valančiunas od 12 poena i 10 skokova. Najbolji kod Crne Gore bio je Tyrese Rice s 19 poena.