Američko prvenstvo: Argentina preko Kanade izborila polufinale

Sinoć je okončan drugi krug Američkog prvenstva. Nakon prve dvije utakmice sve je bilo jasno te su određeni polufinalisti, odnosno četiri ekipe koje su izborile nastup na Svjetskom prvenstvu u Španjolskoj iduće godine. To su Portoriko, Dominikanska Republika, Argentina i Meksiko.

Urugvaj – Dominikanska Republika 78:86 (19:17, 40:39, 54:60)

Urugvaj: Batista 21, Garcia 16, Fitipaldo 9, Newsome 8, Mazzarino 7, Calfani 6, Wachsmann-Mallner 6, Taboada 5

Dominikanska Republika: Martinez 17, Feldeine 14, Baez 13, Vargas 13, Garcia 13, Coronado 9, Fortuna 4, Ramon 2, Sosa 1

Ekipa Dominikanske Republike morala je slaviti u ovoj utakmici kako ne bi morala ovisiti o preostalim rezultatima, što je i učinila. Pobjedom 86:78 nad Urugvajem osigurali su mjesto među polufinalistima.

Obje ekipe su se tijekom prve tri četvrtine izmjenjivale u vodstvu, a do prekretnice dolazi krajem treće četvrtine, kada Dominikanska Republika ulazi u seriju 9-0 kojom uzima kontrolu susreta i bez većih uzbuđenja susret privodi kraju. Urugvaj se uspio približiti na tri poena minusa četiri minute prije kraja, no James Feldeine je odmah odgovorio tricom i tu je priči bio kraj.

Upravo je Feldeine bio najbolji pojedinac pobjedničke ekipe s 14 poena, dok je na drugoj strani Esteban Batista odigrao još jednu vrlo dobro utakmicu s učinkom od 23 poena i 13 skokova.

Kanada – Argentina 67:73 (18:13, 36:32, 56:61)

Kanada: Joseph 19, Nicholson 17, Thompson 8, Rautins 7, Kendall 6, Heslip 6, Doornekamp 2, Cadougan 2

Argentina: Scola 28, Safar 18, Campazzo 10, Gutierrez 7, Delia 4, Mata 4, Mainoldi 2

U utakmici koja je puno toga nosila, igrači Argentine uspjeli su nadigrati Kanadu te se plasirati u četvrtfinale, dok Kanađani pognutih glava napuštaju prvenstvo, budući da su u tri zadnje utakmice upisali tri poraza i tako upropastili svoje šanse za odlazak u Španjolsku.

Konačan rezultat od 73:67 sugerira neizvjesnu utakmicu, kakva je ona i bila. Košarkaši Kanade vodili su od prve, pa sve do 29. minute, ali nikada nisu uspjeli svoju prednost povećati na preko 10 poena. Argentina se dobro držala, te kada je osjetila slabost Kanade napala i uzela kontrolu susreta u svoje ruke. Krajem treće četvrtine Argentinci rade seriju 20-6 te svojom standardno borbenom igrom uspijevaju zadržati napade Kanade do kraja susreta.

Sjajnu je utakmicu odigrao Luis Scola, koji je na parketu proveo svih 40 minuta i postigao 28 poena uz 7 skokova. Važnu ulogu imao je Selem Safar koji je s klupe ubacio 18 poena, što je bio poticaj koji im je trebao za pobjedu. Kanadu je s 19 poena predvodio Cory Joseph, dok je Andrew Nicholson ubacio 17 poena.

Portoriko – Meksiko 59:66 (17:25, 35:37, 44:49)

Portoriko: Ayuso 17, Holland 11, Santiago 11, Sanchez 9, Galindo 7, Villafane 4

Meksiko: Alonzo 13, Hernandez 12, Gonzalez 10, Mata 7, Gutierrez 6, Mendez 5, Martinez 5, Ayon 5, Stoll 3

Nakon prve dvije utakmice dana bili su poznati svi polufinalisti, tako da posljednje dvije utakmice nisu imale veliko značenje. Meksiko je sa 66:59 svladao Portoriko kod kojeg nisu igrali najbolji igrači J.J. Barea, Carlos Arroyo i Renaldo Balkman.

Ekipa Portorika vodila je samo prve tri minute susreta, nakon čega Meksiko prelazi u vodstvo, koje drži do samoga kraja bez većih poteškoća. Iako se Portoriko držao na dostižnom zaostatku, nisu mogli, a možda ni htjeli, napraviti preokret.

Pobjednike je predvodio Noe Alonzo s 13 poena, dok je kod Portorika najbolji bio Larry Ayuso sa 17 postignutih poena, uključujući pet trica iz devet pokušaja.

Jamajka – Venezuela 85:95 (10:19, 39:40, 59:61)

Jamajka: Ewing 16, Rose 14, A. Scott 14, Jordan 13, D. Scott 13, Blair 8, Uter 6, Howell Ennis 1

Venezuela: Romero 23, Smith 20, Sucre 16, Cubillan 13, Bethelmy 8, Guillen 5, Perez 4, Vargas 4, Vargas 2

Posljednji susret dana odigrale su dvije ekipe kojima je to bila posljednja utakmica prvenstva. Domaćin, ekipa Venezuele, slavila je rezultatom 95:85 i tako imala isti omjer kao i polufinalist Argentina, no zbog poraza od njih nisu prošli dalje.

Gotovo je cijelu utakmicu reprezentacija Venezuele provela u vodstvu. Jamajka je zaprijetila prije poluvremena, kada su imali 6 poena razlike, ali nije to dugo trajalo. Do sedam minuta prije kraja bilo je neizvjesno, no tada ekipa Jamajke posustaje i ne može pratiti visoki ritam te se Venezuela odvaja na konačnih +10.

Ekipu domaćina predvodio je Hector Romero s 23 poena, dok se kod Jamajke istaknuo Patrick Ewing sa 16 poena.

Sutra je dan odmora, a nakon toga će se odigrati polufinalni susreti Meksika protiv Argentine i Portorika protiv Dominikanske Republike.