Skupina B: Ukrajina pobjedom nad Izraelom osigurala osminu finala

Završeno je natjecanje u skupini B ovogodišnjeg Eurobasketa. Skupina u kojoj su se otvarala mnoga pitanja prije početka, no jedino se Litva iz ove skupine ističe kao pravi kandidat za medalju.

Srijeda je u skupini B počela je susretom za prvo mjesto dvobojem Litve i Njemačke. Na kraju utakmice Litavci uvjerljivi, koji su postali mogući protivnici Hrvatske u četvrfinalu. Do pobjede je, na dosta težak način, došla i Italija, koja je tijesnom pobjedom nad Gruzijom zauzela drugo mjesto u skupini, a Ukrajina je lakoćom svladala Izrael i osigurala nastup u četvrtfinalu. Tamo ih čeka odlična Slovenija.

Skupina A, 5. kolo, 6. rujna:

Njemačka – Litva 72:89 (19:23, 24:24, 17:25, 12:17)
(statistika)

Njemačka je susret započela u sastavu Barthel – Benzing  – Schroder – Tadda – Voigtmann, dok je Litva krenula u napad s petorkom Grigonis – Kalnietis – Kuzminkas -Motiejunas – Valanciuas.

Pri otvaranju utakmice odmah se vidjelo kako je Grigonis vrlo raspoložen, te postavlja rezultat za 6:0 u korist Litve. Njemačka tricom Benzinga uzvraća te smanjuje na 6:3. Litva je svoju prednost zadržala sve do pete minute kada Barthel realizira koš za 14:14. Nijemci se pokušavaju približiti, no Kuzminskas i Valanciunas ne dopuštaju. Pri kraju četvrtine puno promašaja i s jedne i s druge strane te prva dionica završava rezultatom 19:23 u korist Litve.

Na početku druge četvrtine, Litva i dalje u vodstvu. U sedmoj minuti koševima Kalnietisa i Motiejunasa Litva odlazi na +9. Njemačka smanjuje košem Akpinara, 27:33 na stranu Litve. Pet minuta prije kraja Valanciunas pogađa oba slobodna te Litva prvi put na utakmici ima dvoznamenkasto vodstvo. Njemačka ne odustaje te u zadnjim minutama okreće rezultat na svoju stranu, 43:42 za Nijemce. No vodstvo ne traje dugo, Litva košem Kuzminskasa i tricom Juskeviciusa na predah odlazi s prednošću +4.

Drugi dio utakmice isti kao i prvi, odmah trica Valanciunasa za +6 Litve. Litva i dalje drži vodstvo te u petoj minuti postavlja +12. Nijemci se vraćaju, smanjuju prednost te četiri minute prije kraja imaju zaostatak od -4. Litavci vidno raspoloženi furiozno kreću u zadnje minute treće četvrtine te postavljaju prednost od +12.

Zadnja četvrtina otvara se prekršajima i promašajima, prvu promjenu rezultata postavlja Motiejunas, uspješno realizirana trica.  u sedmoj minuti Litavci i dalje opasni za Nijemce te imaju prednost +17. Prvi koš Nijemci daju nakon četiri minute igre, slobodno bacanje Schrodera. Zadnje minute susreta Litavci su nastavili kao i u trećoj četvrtini te nisu dali da im se Nijemci opasno približe. Utakmica završava rezultatom 72:89 u korist Litve.

Najbolji  u redovima pobjedničke ekipe bili su Valanciunas s 27 poena i Motiejunas s 15 poena. Kod Nijemaca dobru utakmicu odigrali su Schroder s 26 i Benzing s 10 poena.

Gruzija – Italija 69:71 (10:27, 20:11, 17:20, 22:13)

Prva četvrtina u potpunosti je pripala Italiji, ako ne računamo uvodne dvije minute bez koševa. Gruzija je do isteka sedme minute imala tek dva poena, dok su naši prekomorski susjedi za to vrijeme nanizali njih 16. Njihova je prednost do isteka prvih 10 minuta još povećala svoju prednost na velikih +17 (27:10). Već tada činilo se da će Italija bez problema odraditi utakmicu, a nakon dvije minute nastavka došli su do dotada maksimalnih +18 (33:15). Potom je Gruzija u četiri minute kreirala seriju 15:0 i primakla se na samo tri koša zaostatka – 33:30. Ipak, Italija se uspijeva sabrati i na veliki odmor odlazi s prednošću 38:30.

Gruzija je nakratko zaprijetila na samom početku drugog dijela, ali Italija nije dopustila priključak. Sredinom dionice opet stvaraju dvoznamenkastu prednost, a u posljednjih 10 minuta ulaze s +11 (58:47). Nakon tri minute igre u četvrtoj dionici Talijani imaju lijepih 15 koševa prednosti (64:49), ali Gruzijci još uvijek imaju što za reći i pokazati. Počinju rezati deficit i minutu i pol prije kraja dolaze do potpunog egala (67:65), a zatim i do vodstva tricom Dixona Jr.-a. U izuzetno napetoj završnici Gruzija je ipak izvukla deblji kraj, iako je Shermadini promašio produžetak u posljednjoj sekundi. Konačan rezultat glasio je 71:69.

Talijane je do pobjede Vodio Marco Belinelli s 15 ubačaja, a jedan poen manje dodao je Luigi Datome. Kod Gruzijaca je odličan bio Michael Dixon Jr. s 29 koševa, a 12 poena ubacio je Tornike Shengelia.

Izrael – Ukrajina 64:88 (16:19, 12:27, 11:25, 25:17)

Nije se činilo sve tako crno po domaćine na otvaranju susreta. Sjajan je bio Eliyahu koji je zabijao i razigravao na početku pa je i zakucavanjem donio +5 za Izrael (11:6). I to je otprilike bilo to od domaćina za ovo prvenstvo. Do kraja prve četvrtine Ukrajinci već dolaze u prednost, a na početku druge četvrtine s dvije trice već odlaze na osjetniju prednost. Vodstvo je otišlo preko 20 razlike, no ipak preko Mekela Izrael malo smanjuje prednost do -18 na poluvremenu – 28:46.

Strmoglavi pad Izraela nastavio se i u trećoj dionici kada Ukrajinci odlaze preko 30 razlike za šok i nevjericu na tribanama arene u Tel Avivu. Zaista raznovrsna igra Ukrajine gdje su se svi upisali u strijelce. Posljednju četvrtinu su ipak spustili nogu s gasa i domaćini su ponešto i zabili za konačnih 64:88.

Kravtstov sa 17 poena i 7 skokova predvodio je Ukrajince do pobjede dok su kod poraženih najbolji bili Eliyahu s 12 i Ohayon s 11 poena.