Skupina A: Slovenija bolja od Francuske, Grčka razbila Poljsku, Finska preokrenula Island

Dončić i Dragić prebrzi su bili za cijelu skupinu A. Pobijedili su Slovenci redom Poljake, domaćine Fince, Grčku i Island, a za kraj u skupini deklasirali i Francusku. U osmini finala čeka ih Gruzija. Drugu utakmicu skupine A igraju Grčka i Poljska. Grčka se trenutno nalazi na petom mjestu, dok je Poljska zauzela četvrto. Obje ekipe imaju jednu pobjedu i tri poraza.

Skupina A, 5. kolo, 6. rujna:

Slovenija – Francuska 95:78 (28:22, 24:13, 25:16, 18:27)
(statistika)

Goran Dragić je na kraju za slovensku televiziju izjavio kako je atmosfera unutar momčadi fenomenalna. Svi se vesele, smiju i idu zajedno na trening, a njegove riječi najbolje opisuju susjede u prvoj fazi natjecanja.

Pala je Francuska bez ispaljenog metka, svih četrdeset minuta bili su bolji. Kada su “Tricolori” pred kraj stigli na minus 12, odgovorili su mirnoćom. Puni su samopouzdanja i to apsolutno s pravom.

Dragić igra na razini dostojnoj MVP-a prvenstva, a danas je također u utakmicu krenuo liderski. Uz naravno sveprisutnog Dončića, priključio se vrhunski strijelac Klemen Prepelić. U drugom poluvremenu u napadu su dobili Anthony Randolpha, a Vidmarova partija bila je gotovo savršena. Francuski centri djelovali su kao da igraju niži razred košarke, a ne NBA ligu.

Izgledalo je u jednom trenutku katastrofalno. Išli su Slovenci prema 30 razlike. Od samog starta bili su brži, agresivniji i svaki napad je završavao otvorenim šutom (osam trica na poluvremenu). Na drugoj strani francuski napad je bio bezidejan, a pred kraj pojavila se i nervoza(Fournier isključen). Jednostavno nisu bili spremni i dorasli da pariraju protivniku.

Slobodno možemo reći kako Slovenija zasluženo odlazi kao broj jedan u skupini A. U osmini finala čeka poraženog iz susreta Italija – Gruzija (bez obzira dobila Ukrajina ili Izrael, oboje imaju lošiji međusobni omjer sa spomenutima).

Istanbul, Turska, 9. rujan. Iako satnica još nije poznata, jasno je da Slovenci idu na medalju. Samo to ih zanima. Tako se postavio Dragić koji je prije dva dana na večernjem druženju u kratkoj zahvali navijačima rekao:  “Gremo po medaljo”, odnosno za Kanal A, na pitanje čuje li usklike MVP, odgovorio:

“Daleko je još to. Drago mi je, ali samo medalja me zanima.”

Kapetan “Dežele” nikada nije bolje izgledao u dresu Slovenije. Poigrava se s protivnicama, a izgleda da mu jedino suci ne odgovaraju. Možda i s pravom jer nije sam. O njima ćemo kada se završe utakmice u skupinama.

Grčka – Poljska 95:77 (23:29, 26:14, 21:24, 25:10)

Drugu utakmicu skupine A igraju Grčka i Poljska. Grčka se trenutno nalazi na petom mjestu, dok je Poljska zauzela četvrto. Obje ekipe imaju jednu pobjedu i tri poraza.

Utakmica se otvara košem Waczynskog s jedne i košem Calathesa s druge strane. Obje ekipe u utakmicu ulaze napadački te se nakon dvije minute igre Grčka preko Sloukasa uspjela odlijepiti na +4. Poljaci odmah uzvraćaju, trica Kuliga, semafor pokazuje 10:9 u korist Grčke. Tri minute prije kraja dionice Poljska odlazi na +6 tricom Kuliga. Calathes uspješno realizira tricu te smanjuje vodstvo Poljaka. Do kraja četvrtine Poljaci ne ispuštaju svoje vodstvo te prvu dionicu završavaju rezultatom 29:23.

Drugu četvrtinu otvara Printezis slobodnim bacanjima te je Grčka u zaostatku -5. Na njega se nadodaje Calathes tricom i Papagiannis šutom te nakon dvije minute igre Grčka izjednačuje. Poljaci prvi koš daju nakon tri minute igre, Koszarek pogađa za minimalni zaostatak, 32:31 u korist Grčke. Grčka je podizala svoju prednost i uspjela je zadržati te se na predah odlazi pri rezultatu 49:43 za Grčku. Najbolji pojedinci prvog dijela utakmice su Kulig s 14 i Sloukas s 13 poena.

Na početku drugog dijela utakmice Poljska radi mini-seriju od 4:0 koševima Kuliga i Ponitke, minimalan zaostatak za Grčkom. Nakon tri minute igre, semafor pokazuje 51:51. Sloukas pogađa tricu za Grke, Kulig uspješno realizira šut. Tri minute prije kraja Koszarek daje tricu – 62:62. Zadnje minute treće četvrtine bolje je odigrala Grčka te na minutu predaha odlazi pri rezultatu 70:67.

Zadnju dionicu Grčka nastavlja u ritmu u kojem je završila treću četvrtinu, koš Bourousisa za +5. Poljaci preko slobodnih bacanja Waczynskog smanjuju na -3. Četiri minute prije kraja Grčka ima prednost od +9. Poljska smanjuje košem Karenowskog, no ne zadugo, Papagiannis krade loptu i zabija za 84:75. Minutu prije kraja Calathes i Sloukas pogađaju trice za +16 Grčke. Do kraja utakmice Sloukas daje još jedan koš za konačnih 95:77 i pobjedu Grčke.

Kod Grka dvoznamenkasti Sloukas s 26, slijedi ga Calathes s 24, Printezis s 14 te Bourousis s 10 poena. U redovima poražene ekipe najbolji pojedinci su Kulig s 26 te Waczynski sa 17, odnosno Koszarek s 12 poena.

Finska – Island 83:79 (24:18, 18:22, 10:19, 31:20)

Finci su odlično ušli u utakmicu. Nuttinen je domaćinima donio osjetniju prednost (plus šest) već sredinom prve četvrtine. Domaćini su nastavili s dobrom igrom pa je minutu i pol prije kraja izbornik Islanda bio primoran pozvati minutu odmora jer su se Finci odmakli na 24:14. Ipak, do prve dvominutne pauze Islanđani smanjuju na prihvatljivijih minus šest.

U nastavku susreta Island se vratio u egal i čak poveo s 39:40 pred sami kraj prvog dijela. No, ukazao se tada Salin koji je pogodio s centra u posljednjoj sekundi pa se na veliki odmor otišlo s plus dva za Fince. U trećoj četvrtini Islanđani vežu nekoliko dobrih akcija i bježe na plus sedam (50:57). Ipak, senzacija prvenstva, Lauri Markkanen, se razigrala te zajedno sa iskusnim Sasu Salinom Finska se vraća potpuno u utakmicu četiri minute prije kraja. Domaćini su poveli 67:66 i nakon toga više nisu ispuštali vodstvo.  Markkanen je odveo Finsku na plus sedam 40 sekundi prije kraja i tada su stvari bile riješene. Iako su Islanđani bili blizu, ipak su ostali kratki u završnici.

Markkanen je vodio Fince do nove pobjede s 23 poena i sedam skokova, dok je na drugoj strani najistaknutiji bio Hermasson s 13 koševa.