Skupina C Eurolige: Žalgiris u Zagrebu

Ulazimo u šesto kolo, a situacija u skupini C se konačno malo zakomplicirala nakon pobjede Cedevite 76:69 nad Cajom Laboral pod Tornjem. Prva momčad skupine, zasad stopostotni Žalgiris, dolazi u Zagreb, Efes će se probati iskupiti za poraz u prošlom kolu, a Olympiacos ide uzeti pobjedu u Španjolskoj i približiti se cilju zvanom Top 16.

Cedevita – Žalgiris Kaunas (četvrtak, 20:30)

Petak, 9. studeni dan je  povijesne prve pobjede Cedevite u Euroligi.  Mogla se dogoditi i tjedan ranije, u Pireju, kod europskog prvaka koji igra vidno slabije nego prošle sezone, no nećemo se žaliti.Inače,  Caja je u 6. kolu španjolske lige pobijedila Barcelonu u, po riječima Bože Maljkovića, najboljoj košarkaškoj utakmici ove sezone koju je on gledao.

Rekao je Boža poslije pobjede da su protiv Caje imali samo 7 izgubljenih lopti i da je psihološka priprema bila na vrhu,  zadovoljan je bio i što su protiv tako agresivne ekipe odigrali dobru obranu, vršili pritisak na njihove bekove, odnosno „napali“ su napadača. Dobra je vijest bila i što su ulaskom Marka Tomasa u prvoj četvrtini spriječili Caju da ubaci loptu u koš na više od 5 minuta.  Rečeno je i kako se “od te pobjede ne treba i ne smije graditi euforija”, iako im ona daje doduše blijedu i slabu – ali ipak nadu za Top 16. Da to nisu puka naklapanja, potvrdio je i  Duško Ivanović, rekavši kako je Cedevita prije ogleda s njegovom momčadi trebala biti na 2-2 umjesto 0-4 omjeru, a osim Olympiacosa, mogao je pasti i Armani.

48 sati kasnije, igrali su protiv protivnika koji je na papiru slabiji od njih, no pribojavali su se da će umor i emocionalna ispražnjenost, dojam poslije pobjede u petak na njima ostaviti traga i da će podcijeniti protivnika. Nažalost, ta prognoza se i obistinila, makedonski MZT je utakmicu otvorio serijom 12-0. Prva četvrtina završila je 17:16, na odmor se otišlo s 40:26, a trica kojoj se pribjegava ako nema drugih rješenja se šutirala 1/12 (MZT 11/31), pa stoga krajnjih 74:61 i nije toliko frapantno.

Žalgiris je pak u Istanbulu, pobijedio na kladionicama favorizirani Efes, no svatko tko dublje prati Euroligu, znao je da favorita nije bilo. Ekipa iz Kaunasa imala je laganu dominaciju kroz čitavu utakmicu, a nakon 30 minuta i +9 su posao znalački odradili do kraja. Posebno je dojmljiv bio naš Marko Popović sa šutom za tri 7/21.

U prvom međusobnom dvoboju Žalgirisa i Cedevite završilo je 90:62, što je zasigurno malo pretjerana razlika, a ovog puta bi trebalo biti bolje za našu momčad. U međuvremenu je ekipa iz Kaunasa u još četiri utakmice skupila isto toliko pobjeda, a treba im još jedna da bi matematički osigurali Top 16. Nadamo se kako će ova konstatacija vrijediti i idući tjedan, nakon utakmice protiv Cedevite.

Anadolu Efes – EA7 Armani (petak, 19:45)

Efes igra drugu utakmicu zaredom kod kuće, a ovaj put dolazi im sastav Sergia Scariola. Turska momčad porazom iz prošlog kola je na omjeru 3-2 i malo je vjerojatno da će si dopustiti još jedan „kiks“ pred domaćom publikom. Talijani bi trebali biti „lakši zalogaj“, iako su u prvom kolu kod kuće svladali Efes 80:75.

Caja Laboral – Olympiacos (petak, 20:30)

Gostujućom pobjedom kod Armanija 71:84 aktualni prvak dao je svima do znanja da s njima ipak treba ozbiljno računati. Nakon niza slabijih rezultata i laganog nemira u svlačionici, koji je stvorio i potpirivao centar Joey Dorsey svojim ispadima, počevši od domaćeg poraza protiv Žalgirisa, dotični je dan prije utakmice u Italiji otpušten. To je očito pomoglo – momčad je sada na omjeru 3-2 i pobjeda bi  im puno značila prije sedmog kola u kojem dočekuju Efes. Dva boda još više priželjkuju u Vitoriji gdje su nakon za njih neočekivanog  poraza kod Cedevite, igrači Duška Ivanovića svjesni da im slijedi utakmica u kojoj će se morati grčevito boriti za pobjedu. Moguć je izostanak Nemanje Bjelice koji je ozlijeđen još od dvoboja s Cedevitom. Igrao je u pobjedi protiv Valencije, iako je morao biti zamijenjen jer nije mogao izdržati – riječ je o mikrofrakturi.