Skupina C: Ukrajina ispala zbog jednog jedinog koša

Tragičari ove skupine na kraju su ispali Ukrajinci koji su u krugu tri reprezentacije s omjerom pobjeda 2-3 završili peti te nisu prošli u osminu finala zbog jednog jedinog koša. Najsretniji su u Novom Zelandu koji je startao s tri poraza, ali je u zadnja dva kola ostvario dvije pobjede i na kraju završio četvrti.

Finska – Novi Zeland 65:67 (12:18, 32:44, 45:57)

Finska: Lee 17, Koponen 13, Huff 10, Salin 6, Kotti 6, Rannikko 6 (7 as), Murphy 3, Koivisto 2, Muurinen 2, Nuutinen, Lehto, Motola-DNP.

Novi Zeland: Fotu 18, Penney 11, C. Webster 8, Abercrombie 7, Tait 6, Bartlett 5, Vukona 5, T. Webster 5, Loe 2, Kenny, Frank, Anthony-DNP.

Susret biti ili ne biti za oba sastava jer tko izgubi sigurno ide doma, a pobjednik čeka rasplet preostala dva susreta i međusobni krug koji će se raditi. Prvo poluvrijeme Novi Zeland puno bolji, a kod Finaca se vidjelo da su psihički pali zbog jučerašnjeg poraza od Turske u produžetku i u kojem su izgubili dobivenu utakmicu. Na poluvrijeme se otišlo s plus 12 za “Tall Blackse”.

Novi Zeland je prednost u trećem periodu povisio na visokih 20 poena razlike i činilo se da je svemu kraj, ali nebi Novi Zeland bio Novi Zeland da nije prosuo prednost stečenu iz prvog poluvremena. Do kraja treće četvrtine Finci se vraćaju na 12 poena zaostatka, a u posljednjem periodu na minutu i 12 sekundi do kraja došli su na samo minus jedan (65:66) i imali napad za vodstvo koji nisu iskoristili, točnije Tuka Kotti. Još dvije šanse imali su Finci ali oba puta bio je neprecizan Peteri Koponen, a za Novi Zeland je do kraja Vukona pogodio jedno od dva slobodna bacanja i postavio konačan rezultat kojim su Finci ispali sa ovogodišnjeg Svjetskog prvenstva.

Ukrajina – SAD 71:95 (19:14, 32:44, 54:69)

Ukrajina: Kravtsov 15, Jeter 13, Zaytsev 11, Zabirchenko 7, Mishula 6, Lypovyy 6, Natyazhko 6, Kornyenko 4, Mykhailiuk 3, Pustozvonov, Gladyr, Pustovyi.

SAD: Harden 17, Curry 14, Davis 12, Irving 11, Cousins 11, Faried 10, Thompson 7, DeRozan 5, Rose 4, Gay 2, Plumlee 2, Drummond.

U najtežoj situaciji od svih momčadi u ovoj skupini bila je Ukrajina za koju se znalo da će sigurno izgubiti. Iako su u prvoj četvrtini zaustavili na samo 14 postignutih poena i dobili taj period s pet poena razlike, već u drugoj četvrtini Amerikanci rade 30:13 i na poluvremenu imaju dvoznamenkastu prednost.

Drugo poluvrijeme SAD su rutinski odradile posao do kraja, a Ukrajina je ispala sa svjetskog prvenstva zbog jednog jedinog koša.

Turska – Dominikanska Republika 77:64 (14:13, 41:23, 60:41)

Turska: Savas 15, Gonlum 10, Akyol 9, Asik 9 (10 sk), Preldžić 9 (5 as), Aldemir 8, Osman 7, Hersek 3, Arslan 3, Tunceri 2 (5 as), Guler 2, Ermis.

Dominikanska Republika: Garcia 18, Liz 12, Fortuna 8, Feldeine 6, Sosa 5, Martinez 5 (9 sk), Coronado 4 (6 as), Vargas 4, Baez 2, Santana, Sanchez, Ramon.

Turska je slavila uvjerljivo i bez ikakvih problema u ovom susretu. Iako se nakon prve četvrtine nije dalo naslutiti da će lagano doći do pobjede, ali pošto su reprezentativci Dominikanske Republike već od prije znali da su prošli skupinu nisu se baš previše trsili u nastavku susreta.