Skupina D: Belgijanci sa zvukom sirene pobijedili Litvu

Prvo veće iznenađenje u skupini D Eurobasketa vidjeli smo danas, kada je u Riga Areni Belgija savladala Litvu. Domaćin Latvija slavila je protiv neugodne Češke, a do prve pobjede stigli su reprezentativci Estonije savladavši Ukrajinu. Na ljestvici skupine Češka, Belgija, Litva i Latvija imaju po dvije pobjede i jedan poraz, Estonija pobjedu i dva poraza, a posljednja Ukrajina sva tri poraza.

Litva – Belgija 74:76 (20:12; 15:23; 19:22; 20:19)

Do jedne od najvećih pobjeda u novijoj košarkaškoj povijesti stigli su košarkaši Belgije, koji su pogotkom Matta Lojeskog sa zvukom sirene sa 76:74 savladali reprezentaciju Litve. Litvanci su bolje otvorili susret i u četiri navrata tokom druge četvrtine imali i po 13 poena prednosti. Međutim, od 34:21 kreće sjajna serija Belgijanaca, koji 23 sekunde prije poluvremena stižu na 35:35, rezultat s kojim se otišlo na veliki odmor.

Serija Belgijanaca produžila se i početkom nastavka, kada sa šest uzastopnih poena Lojeskog stižu do vodstva 41:37. Tek početkom posljednje četvrtine reprezentativci Litve ubačajem Mantasa Kalnietisa ponovno vraćaju prednost na svoju stranu, a u posljednje dvije minute ulaze s prednošću 74:68. S dvije trice Belgija je potom izjednačila i napad za pobjedu Litve promašuje Kalnietis. Loptu hvata Sam van Rossom i prodire pod koš, ali i promašuje. Ipak, priskače Lojeski i iz odbojke pogađa za pobjedu Belgije. Suci su potom pregledavali snimku i samo potvrdili da je Lojeski dirao loptu prije zvuka sirene.

Upravo je Lojeski s 22 poena bio predvodnik belgijske igre, a 16 je koševa dodao Jonathan Tabu. Poraženom sastavu nije pomoglo ni 25 poena i 12 skokova sjajnog Jonasa Valanciunasa, a glavni uzrok poraza mogu tražiti u katastrofalnom šutu za tri poena, pogodivši samo jedan pokušaj od 13 upućenih prema košu.

Češka – Latvija 65:72 (22:17; 11:23; 9:11; 23:21)

Dobru utakmicu s puno atraktivnih poteza odigrale su reprezentacije Češke i domaćina ove skupine Latvije. Odlična druga četvrtina, u kojoj su ubacili 23, a primili svega 11 poena, bila je dovoljna Latvijcima da upišu pobjedu. Prednost stečenu u drugoj dionici domaćini su brižljivo čuvali do kraja susreta, a sjajnim zakucavanjem Patrika Aude za 60:66 dvije minute prije kraja najbliže je čemu su se Česi približili u drugom poluvremenu.

Najbolji pojedinac kod Latvije je s 14 poena bio Janis Blums, a kod Čeha su se istaknuli Tomaš Satoransky s 22 poena i devet asistencija te Jan Vesely s double-double učinkom od 17 koševa i 11 uhvaćenih skokova.

Ukrajina – Estonija 71:78 (15:14; 23:14; 6:22; 27:28)

Na krilima odličnog nastupa Gregora Arbeta, reprezentacija Estonije upisala je prvu pobjedu na ovogodišnjem Eurobasketu i ostavila Ukrajince same na začelju skupine D. Prvo poluvrijeme bolje su na terenu stajali reprezentativci Ukrajine, koji su marljivo gradili svoju prednost i do velikog ju odmora podigli na dvoznamenkastu brojku (38:28). Međutim, u prvih sedam i pol minuta nastavka ubacuju svega dva poena, a Estonci 15 za rezultatski preokret (40:43). Nastavila se tada bolja igra Estonije, koja u prva dva napada posljednje četvrtine preko Kristjana Kangura i Arbeta stiže do svoje prve dvoznamenkaste prednosti (44:55).

Kyrylo Fesenko svojom mini dionicom od šest uzastopnih poena vraća utakmicu u neizvjesnije vode, a Igor Zaytsev tricom minutu i pol prije kraja susreta vraća Ukrajince na samo -1 (65:66). Pokušali su tada Ukrajinci brzim prekršajima preokrenuti rezultat, ali nisu bili previše uspješni u napadu da bi okrenuli estonskih devet pogođenih slobodnih bacanja od deset pokušaja, pa Estoniji odlazi prva pobjeda 71:78.

Arbet je s 26 poena predvodio Estoniju do pobjede, a Rain Veideman dodao je 15 koševa uz po šest skokova i asista. Kod Ukrajine je odskakao jedino Jerome Randle ubacivši 22 poena.