Skupina C: Grčkoj derbi, Slovencima i Makedoncima prve pobjede

U utakmicama drugog kola skupine C Eurobasketa svi favoriti došli su do pobjeda. Makedonci i Slovenci upisali su svoje prve pobjede na turniru, dok su Grci nakon jučerašnjeg slavlja nad Makedonijom bili bolji i od naše reprezentacije prisvojivši tako čelnu poziciju u skupini samo za sebe.

Nizozemska – Makedonija 71:78 (20:19, 11:24, 18:13, 22:22)

Dvoboj koji će, kako stvari stoje, odlučivati o posljednjem putniku iz skupine C u drugi krug natjecanja pripao je reprezentaciji Makedonije.

Predvođeni Aleksandrom Kostoskim (13p) i Vojdanom Stojanovskim (11p) Makedonci nakon podjednake prve četvrtine u drugoj rade seriju 10-0 i dolaze do prednosti od devet koševa (24:33), a upravo se taj period makedonske igre pokazao ključnim jer su igrači Marijana Srbinovskog tom igrom uhvatili ritam s kojim su kontrolirali cijeli tijek susreta.

Najbliže što su se Nizozemci približili bilo je početkom četvrte četvrtine kada su nakon slobodnih bacanja Robina Smeuldersa (8p) došli do zaostatka od pet poena (51:56) no odmah je uslijedio odgovor Makedonije koja je imala i +15 (60:75) dvije i pol minute prije kraja.

Makedoniju je do pobjede predvodio dobro nam poznati Vlado Ilievski s 14 koševa i 7 asistencija uz solidan šut od 71%, nešto što nismo navikli gledati od njega ove sezone, dok je s druge strane najučinkovitiji bio Nicolas De Jong s 19 koševa i 4 skoka. Jučerašnji nizozemski heroj, Charlon Kloof zapeo je na 9 poena uz mizerni postotak šuta od 30%.

Slovenija – Gruzija 79:68 (17:13, 24:13, 24:22, 14:20)

Svoj drugi dan na Eurobasketu Slovenci su proslavili uvjerljivom predstavom protiv Gruzije upisavši tako svoju prvu pobjedu na turniru.

Tri prekršaja Zorana Dragića (7p) u nešto više od tri minute igre nije slutilo na dobro za Sloveniju, no ono što je bek Union Olimpije, Klemen Prepelić (21p) pokazao svojim ulaskom teško da je itko očekivao.

Već po samom ulasku u igru ubacio je pet brzih koševa, a onda nastavio u drugoj četvrtini bombardiranjem iza linije za tri poena povećavši pritom prednost Slovenije s osam na 13 poena. U punjenju Gruzije tricama priključio mu se i Jaka Klobučar (20p) pa su tako samo njih dvojica do kraja susreta ubacili 7 od slovenskih 11 trica.

U reprezentaciji Gruzije najraspoloženiji je bio Tornike Shengelia s 21 poenom, dok je Zaza Pachulija zaustavljen na samo tri koša.

Grčka – Hrvatska 72:70 (13:18, 15:15, 23:24, 21:13)

U dupkom punoj Areni Zagreb Hrvatska je upisala svoj prvi poraz od kako je ulogu izbornika preuzeo Velimir Perasović.

Hrvatska je i bez Bojana Bogdanovića veći dio utakmice odigrala sjajno protiv jednog od kandidata za odličje, no nažalost u samoj završnici je ispustila pobjedu. Grci su poveli 2:0 i bilo je to jedino njihovo vodstvo u prve tri četvrtine. Na koncu prve četvrtine Hrvatska je imala plus sedam (18:11), u drugoj četvrtini plus devet (33:24), a tijekom treće četvrtine i deset koševa viška (40:30).

Nažalost, Grci su u zadnji dionici počeli polako stizati zaostatak, a u samoj završnici i u potpunosti preokrenuli rezultat. Šest minuta prije kraja utakmice Grci su uspjeli smanjiti na dva koša zaostatka (59:61), a dvije minute kasnije dolaze i do prvog vodstva (66:65). Njihova prednost je minutu i pola do kraja porasla na plus pet (72:67). U tim trenucima Grci su načinili seriju 13-2 što se pokazalo ključnim. Hrvatska je u zadnjem napadu imala priliku izboriti produžetak, no Simon nije uspio i Grčka je na koncu slavila 72:70.

Najefikasniji u hrvatskim redovima bili su Krunoslav Simon sa 18 koševa, Roko Leni Ukić je dodao 14 koševa, a Dario Šarić 11. Kod Grka najefikasniji su bili Vassilis Spanoulis sa 16, te Georgios Printezis i Kostas Koufos sa po 11 koševa.

Sutra je dan odmora u našoj skupini, a s utakmicama se nastavlja u utorak.