Skupina D: Latvija pobijedila Tursku i donijela nam Rusiju u osmini finala

Na početku dana Rusija je očekivano svladala Veliku Britaniju, koja joj je itekako zaprijetila. Potom je Srbija lakoćom upisala očekivanu pobjedu protiv Belgije i tako zauzela prvo mjesto, dok je Latvija savladala Tursku i zauzela drugo mjesto, a Turke ostavila na četvrtom. Hrvatska će tako u četvrtfinalu u nedjelju igrati protiv Rusije.

Skupina D, 5. kolo, 7. rujan:

Rusija – Velika Britanija 82:70 (23:16, 20:15, 18:23, 21:16)
(statistika)

Britanci su solidno otvarali sve utakmice u ovoj skupini, a zaista se iskazao njihov prvi igrač, centar Gabe Olaseni, koji je i i ovoj utakmici bio jako raspoložen. Ruse predvodi Shved te se prvi put odvajaju na 10 razlike krajem prve dionice, no tricom Murraya Britanci smanjuju na 23:16. U drugoj četvrtini Rusi polako povećavaju prednost, a sjajan šuterski dan potvrdio je Shved s nekoliko trica te donosi svojoj momčadi i najveću prednost 35 sekundi pred poluvrijeme – 43:29. Početak drugoga poluvremena nije nam nagovještao nikakve veće promjene, ali ipak Britanci skupljaju polako samopouzdanje i tricom Clarka te koš-faulom Olasenia dolaze na samo -3 (54:51). Održavanje kakve takve prednosti Rusi mogu zahvaliti velikom Mozgovu koji je silom prikupio nekoliko poena i doveo favorite ovog dvoboja na +7 uoči posljednjih 10 minuta igre.

O efikasnosti Rusa u posljednjoj četvrtini sve govori ovo – postigli su 6 poena u 6 minuta igre i doveli utakmicu u potpunu neizvjesnost. Ne samo ovu utakmicu nego i potpuni rasplet skupine. Na terenu u tim trenucima postoje samo dva igrača. S jedne strane Shved koji je sve preuzeo u svoje ruke, a s druge strane Dan Clark koji je zaista inspirativno igrao cijelu utakmicu, pogotovo pred kraj. Shved ponovno veže dvije trice i odvodi Ruse na 74:69 samo dvije minute do kraja. Do kraja Rusi više nisu dopuštali iznenađenja i te završavaju posao puno teže od očekivanog.

Predvodnik Rusije je Shved koji je danas bio fenomenalan sa 30 poena i 8 asistencija, a Mozgov je upisao double-double s po 11 poena i skokova. Britance je predvodio danas sjajni Clark sa 21 poenom, dok je Olaseni dodao 19 uz 9 skokova.

Belgija – Srbija 54:74 (13:18, 12:24, 11:14, 18:18)

Utakmica je počela izjednačenom borbom i Belgija je uspjela zadržati rezultatski egal i nakon prve četvrtine. Belgijci su i prvi poveli, no samo nakratko, a vodstvo se tijekom prvih 10 minuta nekoliko puta mijenjalo. Rezultat prve dionice bio je 18:13 u korist Srbije, a nakon dvije i pol minute igre u drugoj četvrtini, Belgija je smanjila na 20:19. Tada Srbi rade seriju 20:0 u idućih šest minuta i bježe na velikih 40:19, a na veliki odmor odlaze sa 17 koševa prednosti – 42:25.

Srbija je nakon dvije i pol minute nastavka opet otišla preko 20 koševa prednosti (47:25), a tada slijedi period od tri minute bez koša ijedne momčadi. Do kraja dionice rezultat se nije značajnije mijenjao, Srbi su održavali 20-ak poena prednosti, a u posljednjih 10 minuta ušlo se rezultatom 56:36. Četvrta dionica bila je kopija treće, a razlika je ostala identična i na isteku svih 40 minuta (74:54), nakon što je Bogdan Bogdanović sa sirenom ubacio tricu.

Kod Srbije se najviše istaknuo Boban Marjanović s 22 poena i 7 skokova, a pratio ga je Bogdan Bogdanović s 15 koševa i 9 asistencija. Jedini dvoznamenkasti igrači u redovima Belgije bili su Emmanuel Lecomte s 12 koševa i Axel Hervelle s 10 poena.

Srbija će skupinu završiti na drugom mjestu, te će u osmini finala igrati protiv Mađarske.

Latvija – Turska 89:79 (24:22, 23:16, 22:25, 20:16)

Latvijci agresivnije ulaze u susret te nakon dvije minute vode sa 6:0. S pet vezanih poena Meliha Mahmutoglua Turska je sredinom prve četvrtine prvi puta povela (8:11), da bi nakon nekoliko izmjena u vodstvu prva četvrtina otišla na stranu Latvije rezultatom 24:22. U prvih šest minuta druge dionice Latvija serijom 11:4 bježi na devet poena prednost, a za prvu dvoznamenkastu prednost sa četiri se uzastopna poena pobrinuo Kristaps Porzingis, postavivši 40:30 dvije minute prije kraja prvog poluvremena, čiji je konačni rezultat iznosio 47:38.

Tricama Mahmutoglua i Porzingisa otvoreno je drugo poluvrijeme, a novo bolje otvaranje Latvijaca oplemenio je Porzingis postavivši u 24. minuti za dotad najvećih 12 poena razlike na utakmici (55:43), a najvećih +14, odnosno 68:54 donio je Latviji Martins Meiers. U preostalih minutu i pol domaći sastav radi seriju 9:1, podiže publiku na noge i rezultatom 69:63 odlazi se na posljednji odmor.

Serija Turske produljila se i početkom posljednje četvrtine, koju su Turci otvorili sa četiri uzastopna poena. Prve za Latviju ubacuje Zanis Peiners s linije slobodnih bacanja za 71:67, a bio je to ujedno i početak njihove serije, kojom su na četiri i pol minute prije kraja svoju prednost ponovno učinili ugodnom (78:69). Nakon turske minute odmora Sertac Sanli tricom smanjuje na 78:72 i to je bila posljednja prijetnja Turaka. Latvijci su ponovno otišli na deset, Turska još jednom smanjila na sedam, a Aigars Skele jednim slobodnim bacanjem postavio konačnih 89:79 za Latviju.

Pobjednike je ponovno predvodio Porzingis ubacivši 28 poena, a Janis Blums dodao je 17. Za Tursku je Cedi Osman ubacio 24 koša, a Mahmutoglu 19.