Skupina E: Odličan Žorić, Real bolji od CSKA

Šesto kolo skupine E donijelo nam je nekoliko zanimljivih susreta. Žalgiris je bio bolji od Albe, Real je uspio u produžecima svladati CSKA, Repešina Unicaja pala je pred Efesom, a Panathinaikos je ekipi iz Bamberga nanio šesti uzastopni poraz.

Žalgiris Kaunas – Alba Berlin 92:56 (26:21; 44:37; 70:46)

Najuvjerljiviju pobjedu kola ubilježili su košarkaši Žalgirisa u svojoj Žalgirio Areni, iz koje je sa 92:56 ispraćena berlinska ALBA.

Iako su držali vodstvo cijelo prvo poluvrijeme, domaći se košarkaši nikako nisu mogli odvojiti na pristojniju razliku, a kada su početkom drugog poluvremena serijom 14:0, u koju je Marko Popović ugradio 12 poena, otišli na 58:37 više nisu svojim gostima iz Berlina dali niti najmanje šanse u eventualno iznenađenje.

Druga je ovo pobjeda Zelenih u drugom krugu Eurolige, te su se njom vratili u borbu za prolazak skupine, dok je ALBA ostala na jednoj pobjedi iz šest utakmica.

Sjajni Popović utakmicu je završio s 22 poena (dvice 4/4, trice 4/7, slobodna bacanja 2/2), a tome je dodao 5 asistencija i 2 osvojene lopte. Solidan nastup ubilježio je i Mario Delaš, koji je za 20 minuta ubacio osam koševa uz šest skokova, jedno dodavanje i dvije ukradene lopte.

Real Madrid – CSKA Moskva 86:78 (14:15; 33:27; 43:44; 66:66)

Derbi kola u potpunosti je ispunio očekivanja. Nakon izuzetno zanimljive utakmice s brojnim preokretima, Real Madrid je stigao do šeste pobjede i tako ostao jedina neporažena ekipa u Euroligi. Gostima je pak ovo drugi uzastopni poraz, nakon iznenađujućeg posrtaja na domaćem terenu od Unicaje, još jedan španjolski predstavnik pokazao se koban za ruskog prvaka.

Nakon neizvjesne prve četvrtine koja je završila minimalnom prednošću gostiju, Real  je odigrao bolje u drugom periodu te se na poluvrijeme otišlo s rezultatom 33:27. Odličnom obranom uspjeli su gosti svesti Madriđane na 10 poena u trećoj dionici susreta i doveli susret do triler završnice. Jaycee Carol i Miloš Teodosić propustili su priliku riješiti  pobjednika u regularnom tijeku utakmice i u produžetke se otišlo rezultatom 66:66.  Iako je utakmica završila s rezultatom 86:78, i u produžecima je nastavljena rezultatska neizvjesnost.

Do šeste pobjede Real je predvodio fantastični Carroll s 31 poenom, od čega šest trica i Rudy Fernandez koji je uz 20 poena skupio 13 skokova, 5 asistencija i 3 ukradene lopte. Dontaye Draper odigrao je 7 minuta  te zabilježio asistenciju i skok. Kod gostiju najviše je pokazao Teodosić s 13 poena i 5 asistencija i sunarodnjak Nenad Krstić s 11 poena i 6 skokova.

Unicaja Malaga – Anadolu Efes Istanbul 73:78 (16:22; 28:38; 54:55)

Iako je u prošlom kolu uspjela iznenaditi veliki CSKA, Unicaja je doživjela poraz ,drugi pred domaćom publikom. Efes se pobjedom uspio probiti na drugo mjesto u skupini F, a Jasmin Repeša sve je bliže izlaznim vratim kluba.

Efesu je ovo peta pobjeda zaredom, a omjer 5:1 najbolji im je u posljednjih osam godina u Euroligi. S druge strane, Unicaja ima dvije pobjede i četiri poraza, što je daleko od idealne situacije, kao i od doigravanja. Čak ni sjajna večer Luke Žorića nije uspjela spasiti španjoslku ekipu od poraza.

Kod Efesa najbolji je bio Jordan Farmar, s 15 koševa i pet asistencija, a raspoložen je bio i Kerem Gonlum, koji je ubacio 13 poena i pokupio 10 skokova te tako ostvario double-double.  Nešto slabiju večer odigrao je naš Stanko Barać, koji je u 10 minuta igre postigao četiri poena.

U redovima poraženih izvanredan je bio Luka Žorić. On je uspio ubaciti 20 poena uz realizaciju šuta nešto višu od 50%, a statistici je pridodao i pet skokova. Po 15 poena zabili su Earl Calloway i Marcus Williams, a Krunoslav Simon je imao siromašnu večer uz pet poena, od kojih samo jedan koš iz igre.

Panathinaikos Atena – Brose Baskets Bamberg 76:73(19:19; 36:33; 51:49)

U napetoj završnici, Panathinaikos je na domaćem terenu uspio svladati Brose Baskets te su tako gosti iz Bamberga otišli kući bez bodova. Ovo je grčkoj momčadi četvrta pobjeda u ovom dijelu natjecanja, dok su Nijemci šesti put zaredom ostali kratkih rukava.

U grčkoj momčadi najefikasniji je bio Stephane Lasme s 15 koševa i devet skokova, jednim skokom manje od double-double učinka. Najbolji strijelac ipak je bio Michael Bramos koji je upisao 16 poena. Večeras se nije naigrao naš Roko Ukić, pa je u 12 minuta igre zabio samo jedan koš.

Kod poražene ekipe, po tko zna koji put najbolji je bio Boštjan Nachbar, koji je upisao 16 poena. Poen manje zabio je Sharrod Ford, ali je zato pridodao nevjerojatnih 14 skokova.