Skupina E: Pobjeda Repeše, Popović spasio Žalgiris

Nakon tjedan dana pauze, nastavilo se natjecanje najboljih momčadi Europe.Unicaja Jasmina Repeše je slavila u Berlinu na gostovanju kod Albe u napetoj i izjednačenoj utakmici. Real Madrid izgubio je neočekivano od Anadolu Efesa i tako upisao prvi poraz u ovoj fazi natjecanja. CSKA je prekinuo negativan niz protiv Panathinaikosa, a Žalgiris je tek nakon produžetka zahvaljujući Marku Popoviću slavio u Bambergu.

CSKA – Panathinaikos 86:69 (25:15; 35:31; 66:50)

U Moskvi su se našle dvije ekipe s jednakim omjerom: CSKA i Panathinaikos. Zadnji put kada su se ove momčadi susrele bio je prošle godine u final fouru, kada su Rusi odnijeli pobjedu.

Najbolja ruska momčad u protekla dva tjedna igrala je ispod razine na koju smo navikli. Izgubili su doma od Unicaje, a nisu bolje ni prošli u derbiju protiv Reala, kada su izgubili osam razlike.

Naime, ovaj tjedan Miloš Teodosić je podsjetio svoju ekipu na okus pobjede te sa svojih 20 poena i 7 asistencija predvodio rusku momčad u pobjedi nad Panathinaikosom. Osim Teodosića, sjajan je bio i Sonny Weems, koji je zabio samo jedan poen manje.

Naš Roko Ukić imao je dosta tihu večer, sa samo 8 poena i 3 asistencije u 23 minute igre.

Anadolu Efes – Real Madrid 74:72 (23:19; 46:36; 59:54)

Dok je Realu ovo prvi poraz u Top 16, ova pobjeda je turskoj momčadi šesta u nizu te su sada te momčadi izjednačene na prvom mjestu skupine E sa omjerom pobjeda i poraza 6:1.

Domaćine je sa 16 koševa i 5 asistencija predvodio Jamon Lucas, Duško Savanović ubacio13 poena i sakupio 8 skokova,  Jordan Farmar je zabio 10 koševa, a Saša Vujačić jedan manje. Real je imao više raspoloženih igrača no to mu na kraju nije pomoglo, bili su tu Rudy Fernandez s 14 koševa, Felipe Reyes, Mirza Begić, Sergio Rodriguez i Jaycee Carroll koji je promašio tricu za pobjedu.

Domaćini su bili u blagoj prednosti nakon prvih 10 minuta, a već u tom periodu je Fernandez zabio 10 koševa za madridsku momčad. Realovi su igrači promašili prvih 9 šuteva druge četvrtine, tako da je nakon jedne trice Vujačića rezultat bio 32:19 za domaćine. Trebalo je gostima pet minuta da zabilježe prve poene u drugoj dionici, učinio je to  Reyes koševima s linije slobodnih bacanja.  Na poluvremenu je rezultat bio 46:36.

Zahvaljujući ponajviše Fernandezu, gosti spuštaju prednost na manje od 10 koševa u trećoj četvrtini, no još uvijek imju problema s zabijanjem iz reketa, zato se ide na Carrolla koji pogađa tricu, Begić polaže i rezultat je 55:52 uoči zadnje akcije u kojoj Farmar zabija za nešto komotniji ulazak Efesa u posljednju četvrtinu.

Zakucavanjem Reyesa, Real prvi put nakon početka utakmice dolazi u vodstvo koje Lucas  vraća svojoj momčadi i odvaja ju na 71:64, samo da bi se Real  najviše pomoću sjajne egzekucije Reyesa i Nikole Mirotića vratio na minimalan zaostatak. U samoj završnici, rezultat je 73:72 i Efes ima loptu, Savanović pogađa samo jedno bacanje, gosti idu na Carrolla koji ipak promašuje šut za pobjedu.

Alba – Unicaja 65:67 (20:22; 42:34; 51:55)

Domaćini su doslovno do zadnje sekunde imali pobjedu u rukama, no gosti iz Španjolske još su se jednom provukli. Utakmica je bila većim dijelom u egalu, osim prijelaza iz prvog poluvremena u  kad domaćini imaju prednost od 8 koševa, a moglo je biti i jedanest da Luka Žorić nije zabio pod faulom i pogodio dodatno slobodno bacanje.

Košarkaši Unicaje drugo poluvrijeme otvaraju furiozno u čemu ih predvodi drugi Hrvat u redovima španjolskog prvoligaša i najbolji strijelac kod Malage večeras s 12 koševa –  Krunoslav Simon koji je u prvih 90 sekundi treće četvrtine zabio 3 trice, a gosti su u tom otvaranju drugog dijela napravili seriju 11-0 no nisu uspjeli ništa više osim ostvariti blagu prednost. U iduće dvije minute nitko nije zabio koš da bi se potom momčadi izmjenjivale u vodstvu, a na kraju četvrtine se za goste ukazao i Kosta Perović, zabio 5 od zadnjih 7 koševa za prednost 51:55 nakon pola sata igre.

U posljednjoj četvrtini, Žorić dobiva tehničku te biva poslan na klupu, a momčadi se izmjenjuju u vodstvu, kod domaćina tu treba istaknuti Deona Thompsona i Nihada Đedovića koji su obojica za njemačku momčad zabili po 16 koševa, bili su strijelci utakmice.  U posljednju minutu ušlo se s vodstvom ALBE od pola koša, Unicaja je dobila loptu s 20 sekundi do kraja i nakon dugog napada Marcus Williams zabija tricu za pobjedu manje od sekundu do kraja. Domaćini su još probali preko Thompsona, no on je sa sirenom promašio.

Brose Baskets – Žalgiris 87:88 (20:23; 36:38; 55:57; 76:76)

U Bambergu nas je dočekala jedna od najzanimljivijih utakmica ovog kola. Žalgiris je gotovo cijelu utakmicu bio u vodstvu, iako su Nijemci stalno puhali za vratom. Kada se činilo da će Brose Baskets sustići goste i ostvariti svoju prvu pobjedu u ovom dijelu natjecanja, Marko Popović se pobrinuo da se dogodi upravo suprotno.

Rezultatom 76:76 na kraju zadnje četvrtine, momčadi su bile prisiljene igrati produžetke. Žalgiris je opet vodio skoro cijelu nadoknadu, ali domaćini su se vratili tricama Sharroda Forda i Antona Gavela.

Sa zvukom sirene Gavel je napravio prekršaj na Popoviću dok je šutirao tricu. Vrijeme je isteklo, a naš reprezentativac je imao tri slobodna bacanja. Morao je pogoditi sva bacanja za pobjedu Žalgirisa, a ruka mu nije nijednom zadrhtala. Pogodio je sva tri i njemačkoj momčadi nanio sedmi uzastopni poraz.

Popović je cijelu utakmicu igrao izvanredno te je predvodio svoju ekipu s 21 poenom. Kod poraženih, najbolji su bili spomenuti Gavel s 25 i  Ford s 20 poena.