Skupina E: Važna pobjeda Efesa, Real bolji od Albe

Odigrano je i osmo kolo skupine E, a pobjede su u četvrtak odnijele gostujuće momčadi, dok u petak domaće. Panathinaikos je u Litvi bio bolji od Žalgirisa 73:78, a Brose Baskets u Bambergu nije uspio svladati Unicaju te u napetoj završnici izgubio rezultatom 65:68. Također je napeto bilo u Istanbulu, gdje je Efes uspio savladati CSKA, a Real je uz lošu igru uspio nadigrati Albu.

Skupina E

Anadolu Efes – CSKA 63:60 (16:22, 26:34, 41:46)

Nakon što su izgubili prvu utakmicu u najboljih šesnaest, Anadolu Efes pokazao je pravu timsku igru i pobijedio sedam utakmica zaredom, uključujući i današnju. S druge strane, CSKA ne igra ni približno na razini na kojoj su igrali u prethodnom dijelu natjecanja. Ušli su u Top 16 sa samo jednim porazom u deset utakmica, a sada ih imaju već tri u osam susreta.

Utakmica je započela u snažnom ritmu, a prvi koš na susretu zabio je Nenad Krstić. Rusi su od samog početka stvorili vodstvo i držali ga veći dio utakmice. U prvoj četvrtini većina ruskih akcija išlo je preko Saše Kauna, a domaćine je uigravao Jordan Farmar. Nakon napetih deset minuta igre, bilo je 16:22 u korist gostiju.

Ulaskom u drugu četvrtinu Ettore Messina mijenja taktiku te se odlučuje za igru s dva playmakera. Taj potez se nije pokazao pretjerano uspješnim jer su domaćini napravili seriju 6:0 preko Jamon-Alfreda Lucasa i smanjili rezultat na četiri pogotka zaostatka. Tada je polako stvar u svoje ruke uzeo Miloš Teodosić, koji je s nekoliko trica povećao rezultat na 10 razlike. Pogotkom Saše Vujačića, semafor je na poluvremenu pokazivao 26:34.

U drugom poluvremenu utakmica se tek počela zakuhavati. Koševi su naizmjenično padali, a Efes je cijelo vrijeme Rusima puhao za vratom. Nakon pet minuta igre rezultat je bio 37:38, a nakon koša Theodorosa Papaloukasa gosti pojačavaju ritam igre i drže Efes pune dvije minute bez postignutog pogotka. Nakon slobodnih bacanja Teodosića, gosti su bili u prednosti 37:42, a do kraja četvrtine bilo je još nekoliko izmjena šuteva pa se rezultatom 41:46 ušlo u posljednji period utakmice.

Zadnja četvrtina donijela je puno uzbuđenja. Odlična igra domaćina, koja je bila nošena glasnim navijanjem publike, konačno je rodila plodom. Iako je Teodosić očajnički pokušavao izvući svoju momčad, pogotkom Lucasa za 52:51 domaćini prvi put u utakmici prelaze u vodstvo. Teodosić tricom vraća prednost Rusima, ali Kerem Tunceri je uzvratio istom mjerom. Nedugo nakon toga, rezultat je bio 59:58 za Efes, s manje od 20 sekundi do kraja. Uslijedili su taktički prekršaji nakon kojih je rezultat bio 63:60 za Efes.

Sedam sekundi dijelilo je utakmicu od kraja, a lopta je bila za CSKA. Lopta je došla do Zorana Ercega koji je imao otvoreni šut za tricu, ali je promašio. Lopta se brzo odbila do Teodosića koji sa zvukom sirene očajnički pokušava izjednačiti tricom s deset metara, no niti taj šut nije bio precizan.

Najbolji igrač u domaćoj momčadi bio je Jordan Farmar s 15 poena, a pola koša manje zabio je Lucas. U gostujućoj ekipi daleko najefikasniji bio je Miloš Teodosić s 26 poena i 5 asistencija, a jedini dvoznamenkasti igrač uz njega bio je Saša Kaun s 12 pogodaka.

Real Madrid – Alba Berlin 77:72 (20:14, 34:33, 48:50)

Unatoč dobrom otvaranju utakmice, Real u prvoj četvrtini nije uspio izgraditi veće vodstvo. Zanimljivo je da je 14 koševa gostiju u prvih 10 minuta postiglo 6 različith igrača, u strijelce su se brzo upisali: Jekel Foster, Dashaun Wood, Deon ThompsonYassin IdbihiAlbert Miralles i Derrick Byars. Kod domaćina je Nikola Mirotić u početnim minutama zabio čak 9 koševa, napadački je markantan bio i Rudy Fernandez. Rezultat je 20:14 nakon što koš Mirallesa nije priznat, očito je uslijedio malo nakon zvuka sirene.

Real je vodstvo zadržao, gostima ne ulazi vanjski šut, no u igri ih drže ofenzivni skokovi kojih sredinom četvrtine imaju već 6. Domaćini pokazuju svoju klasu, nemaju većih problema u napadu, lakoćom isprobavaju različite sheme i kombiniraju te često stvaraju višak. Nakon jedne takve situacije kad je Jaycee Carroll ostao sam na trici i pogodio, Real prvi put ima dvoznamenkasto vodstvo no ono nije bilo duga vijeka. Fali im samo malo kvalitetnija igra u obrani da slome Albu čiji su igrači već počeli i promašivati slobodna bacanja.

Nevjerojatno, ali gosti pred poluvrijeme nakon par aljkavih akcija Reala, gotovo potpuno hvataju priključak, imaju tricu za vodstvo na poluvremenu, no promašuju, uoči odlučujućih 20 minuta, rezultat je 34:33, no dojam da Real nije prvo poluvrijeme odigrao “punim gasom”, nije sasvim ozbiljno shvatio protivnika koji u svakom kolu igra sve bolje.

Real je 3 i pol minute bez koša u trećoj četvrtini, gosti u tom periodu ubacuju samo 4 poena. Ritam pronalaze sredinom četvrtine kad i dolaze u kratkotrajno vodstvo, nakon trice Svena Schultzea, a druge uzastopne Albine, gosti imaju vodstvo 40:45. Atmosferu i raspoloženje sigurno je podigao alley-oop Sergia Llulla za Rudya Fernandeza. Byars sa sirenom pogađa tricu za 48:50.

Dok je u globalu Alba iznenadila Real za koji je ova utakmica trebala biti nešto teži trening, najbolji igračinjemačke momčadi u dosadašnjih osam kola, Deon Thompson, nije bio na svojoj razini, a nije bilo ni prevelikog doprinosa Nihada Đedovića.

Rafael Hettsheimer, centar Reala, dobio je petu, isključujuću osobnu grešku 7 minuta do kraja utakmice, no pokazalo se da to nije imalo značajniji učinak na daljnji tijek utakmice . Real je stvorio prednost od 6-7 koševa tricama Carrolla, igrači Pabla Lasa počinju u zadnjoj četvrtini igrati agresivniju obranu, intenzivnije brane pokušaje pick and rolla, ne dopuštaju laka dodavanja u reket.

Pred kraj, Alba opet ima priliku za povratak, no u možda ključnom napadu počinili su turnover, jedan od mnogih večeras. Konačan rezultat je 77:72. Pobjeda je na kraju ostvarena više individualnim kvalitetama pojedinih igrača nego momčadskim radom, ali pamti se rezultat.

Brose Baskets – Unicaja 65:68 (14:16, 28:38, 41:55)

U Bamergu nas je u ovom kolu dočekao susret Brose Basketsa i Unicaje iz Malage. Njemačka momčad, uvjerljivo posljednja na ljestvici skupine E, pružala je jako dobar otpor te u zadnjoj četvrtini skoro preokrenula rezultat. Ekipa našeg Jasmina Repeše u utakmicu je ušla s 3 pobjede i četiri poraza, a ova utakmica bila im je od izuzetne važnosti jer još uvijek pokušavaju uhvatiti četvrto mjesto u skupini.

Utakmica je započela košem Luka Žorića, a nakon njega zabio je i Fran Vazquez, tako da je Unicaja od prvog napada stvorila vodstvo koje nije ispustila kroz čitavu utakmicu. Pri rezultatu 5:14, domaćini zovu timeout i do kraja četvrtine uspijevaju smanjiti rezultat na 14:16.

Ulaskom u drugu četvrtinu Brose Baskets izjednačuje rezultat. No, taman kada se domaća publika probudila, Sergi Vidal zabija dvije trice. Nakon nekoliko napada domaće momčadi, Unicaja i dalje nastavlja s tricama, pa ih je tako zabila šest prije odlaska na odmor. Nakon dvadeset minuta igre, na semaforu je stajao rezultat od 10 poena prednosti za goste, 28:38.

Sjajna igra Žorića nastavila se i nakon odmora. Šutom s poludistance otvorio je drugo poluvrijeme, a nedugo nakon toga prednost gostiju bila je 15 razlike. Činilo se kao da Repešina momčad lagano privodi utakmicu kraju, ali tricom Jeremiaha Masseyja domaćini smanjuju na 41:55 i s nadom odlaze u posljednju četvrtinu.

Zadnji period utakmice opet je započeo košem Žorića, a s druge strane je uzvratio Matt Walsh. Faul-košem i tricom u iduća dva napada, Bamberg je došao na samo sedam poena zaostatka, a umjesto dobivene utakmice, Unicaji je polako bila voda u ušima. Kroz nekoliko uspješnih napada Nijemaca, Sharrod Ford realizirao je tricu i rezultat je već bio 60:62, s manje od dvije minute do posljednjeg zvuka sirene.

Andy Panko zabio je jedno slobodno bacanje, ali Bamberg u idućem napadu dolazi još bliže – na samo pola koša zaostatka. Uz nešto više od jedne minute igre, jako bitan koš za Unicaju zabija najbolji igrač na utakmici – Luka Žorić. Dvanaest sekundi prije kraja Unicaja je imala koš prednosti, ali ne i napad. Pokušaj Fordove trice nije bio uspješan, a još jedan šut za pobjedu imao je i Boštjan Nachbar, no niti on nije bio precizan.

Izgleda da njemačku momčad baš i ne prati sreća, jer u osam izgubljenih utakmica čak četiri su izgubili s manje od 5 poena razlike.

Najbolji u redovima Bamberga bio je Boštjan Nachbar sa 17 poena, a slijedio ga je Ford s 13. Kod Unicaje izvanredan je bio Luka Žorić, koji je zabio čak 26 poena i skupio pet skokova.

Žalgiris – Panathinaikos 73:78 (22:19, 43:40, 58:56)

Prvih 11 koševa za Panathinaikos, postigli su Dimitris Diamantidis i Roko Ukić. Momčadi su se tokom prvih 10 minuta izmjenjivale, a na kraju četvrtine domaćini su imali prednost od 5 koševa, no zakucavanje Jamesa Gista, semafor je postavilo na 22:19 s čime se ušlo u drugu dionicu.

U drugoj četvrtini, Žalgiris je konstantno imao prednost koja je u nekoliko navrata iznosila 5 koševa, no dalje nije išlo, iako je bilo prilike. Na poluvremenu je rezultat 43:40 za domaće. U zadnjih minutu i dvadeset sekundi, vidjeli smo tri trice, igrači su bili vidno umorni, bez snage za suvisle akcije i napade koji su tražili veću dozu kretanja i atleticizma.

Žalgiris je i dalje u vodstvu, no osim rezutata na semaforu, po ničem drugom se to nije moglo zaključiti, utakmica je bila maksimalno napeta, kao što se i očekivalo. Isticalo se nekoliko igrača kod obje momčadi . Za goste su najviše odgovornosti u napadu uzimali Ukić, Michael Bramos i Stephane Lasme, s tim da je potonji bio dosta angažiran i u obrani. Jason Kapono i nije imao neku večer, ispucao je samo dvije trice u utakmici, od toga je jednu pogodio.

Povratnik u litavsku momčad, Robertas Javtokas, izgledao je kao da uopće nije izbivao s košarkaških terena, na visokom nivou, razumio se sa suigračima, zabijao povremeno.

Od braće Lavrinovič, večeras je bolji bio Kšištof s 11 koševa, Darjuš je zabio samo 2 slobodna bacanja, iako se od njega produktivnost ni ne očekuje toliko u ofenzivnoj realizaciji koliko u predanosti obrambenim zadacima.

Marko Popović je igrao veći dio prve četvrtine, zabio 4 koša, izborio se za dva faula, ubilježio jednu ukradenu loptu. Joan Plaza ga u igru vraća sredinom drugih deset minuta. Do poluvremena je odigrao ispod svoje razine, ubilježio je dvije asistencije i promašio tricu. U trećoj četvrtini, zabija odmah za 45:40, udijelio je još par asistencija i izborio neke faulove, no napravio je tehničku na Diamantidisu. Utakmicu je završio s 10 koševa, 80% šuta za dva poena i 0/3 za tri, malo ispod euroligaškog prosjeka, večeras ga je u njegovoj momčadi nadmašio Oliver Lafayette.

Za kraj ćemo još nešto reći i o učinku Roka Ukića, koji je večeras nadigrao sve na parketu. Bio je najbolji igrač s 21 košem i 6 asistencija, što samo po sebi i nije toliko hvale vrijedno jer se uz puno potrošenih lopti može zabiti 20+ koševa, no spretni Splićanin je večeras šutirao 3/4 za tri (75%) i 5/6 (83%) za 2 poena. Sjajnu statistiku mu kvare slobodna bacanja, koja je šutirao 2/4. Većina ovih koševa došla je u četvrtoj četvrtini, u rezultatskom egalu, kad je trebalo preuzeti odgovornost na sebe pored jednog Diamantidisa.

Prvo je položio za prvo vodstvo PAO-a nakon dugo vremena (65:66). Kod rezultata 69:70, Roko zabija tricu pa onda opet polaže za 69:75. Uzvraća Popović na isti način, no uskoro promašuje tricu. Bramos promašuje tricu za goste, Ukić bilježi svoj prvi napadački skok, zabija za 71:77 i stavlja točku na i. Završilo je 73:78.