Skupina F: Khimki pregazio Turke, Grci bolji od Tabaka

Nakon osmog kola najboljih šesnaest, u skupini F nema iznenađenja. U Istanbulu su košarkaši Barcelone slavili s uvjerljivih 39 poena razlike, dok je izraelski Maccabi pobjedom protiv Siene (92:61) zadržao priključak s ostatkom momčadi. Khimki je s lakoćom nadigrao Bešiktaš, a sudbinu Turske momčadi imala je i Caja Laboral protiv Olympiakosa.

Khimki Moskva – Bešiktaš JK Istanbul 87:56 (16:11; 38:27; 63:46)

Visokom pobjedom nad lošim Bešiktašom košarkaši Khimkija približili su se još jedan korak ka prolasku u četvrtfinale Eurolige, dok su njihovi gosti iz Turske i dalje na začelju skupine F sa nulom u rubrici pobjeda.

Gosti su bili bolji protivnik u početku utakmice i vodili do pete minute, kada Krešimir Lončar ubacuje za 9:9 i time pokreće seriju Khimkija 14:2 kojom su otišli na dvoznamenkastu prednost. Gosti su se u još dva navrata vraćali na -7, ali ta je razlika u oba slučaja održana tek jedan napad. Prvo poluvrijeme zaključio je Egor Vyaltsev tricom za vodstvo domaćih 38:27.

A u drugom poluvremenu počinje prava rapsodija domaćih. Na +20 prvi su puta došli u 24. minuti dvicom Kelvina Riversa, ubrzo je tricom smanjio Daniel Ewing, ali Rivers nekoliko napada kasnije ponovno povisuje na 57:37. Hrvatski reprezentativac Damir Markota slobodnim je bacanjima na kraju treće četvrtine malo ublažio prednost domaćina (63:46) uoči ulaska u posljednjih deset minuta.

Prvih nekoliko minuta posljednje četvrtine igralo se koš za koš, a tada Alexey Zhukanenko s tri uzastopna koša ponovno povisuje razliku na iznad 20, koju su domaći košarkaši postupno podizali do kraja utakmice, a najviših i konačnih +31 (87:56) postavio je Sergey Monya svojom prvom tricom i posljednjim ubačajem na utakmici.

U izostanku Zorana Planinića, kojega je prije utakmice napala viroza, rusku je momčad do pobjede predvodio Paul Davis s 18 koševa, Rivers je dodao 14, a Lončar i Zhukanenko po 10. Hrvatski je košarkaš tome pridodao jednu asistenciju, a u igri je proveo nešto manje od 20 minuta.

Kod gostiju su jedini dvoznamenkasti igrači bili Serhat Cetin i Cemal Nalga, ubacivši svaki po 10 koševa. Markota je susret završio sa šest poena, devet skokova, četiri dodavanja i jednom osvojenom loptom, a s valorizacijom 14 bio je najbolji gostujući igrač.

Olympiakos Piraeus – Caja Laboral Vitoria 82:74 (18:11, 41:27, 62:50)

Utakmica između dvije ekipe s istim omjerom pobjeda i poraza završila je u korist domaćina. Olympiakos je vodio od samog početka pa sve do kraja te tako mirno pokupio bodove i prestigao Caju Laboral na ljestvici, točnije na četvrtom mjestu.

Utakmica je započela košem Kostasa Papanikolaoua, a odmah je uzvratio i Andres Nocioni. Nakon toga Olympiakos radi mini seriju i povećava vodstvo na 10:2, na što je Žan Tabak reagirao time-outom. Vidio se napredak u igri Caje Laboral i uz nekoliko brzih koševa i trice Thomasa Heurtela prednost domaćina je smanjena na 5 poena. Grci se tada uspijevaju odvojiti i rezultat nakon prve četvrtine je 18:11.

Druga četvrtina krenula je još bolje za Olympiakos. Tricom Pere Antića, domaćini prvi put na utakmici imaju dvoznamenkasto vodstvo, s rezultatom 23:11. Do sredine četvrtine razlika je čak bila 18 poena u jednom trenutku. Na poluvrijeme se otišlo s rezultatom 41:27 na semaforu.

Budući da su u prvom dijelu napravili bitnu razliku, Grci igraju bez pritiska pa tako i dalje s lakoćom postižu koševe. Dok se Tabakova momčad očajnički pokušavala vratiti u igru, domaćini su dizali publiku zakucavanjima i tricama. Nekoliko pogodaka iza linije za tri poena vratilo je Caju Laboral do manje sramotne razlike od 12 koševa zaostatka, pa su tako rezultatom 62:50 ušli u posljednji period utakmice.

Fabien Causeur je svojim košem odmah smanjio na 10 razlike, a činilo se kao da se Caja ima šanse vratiti. Priliku za veliki povratak propustio je Nemanja Bjelica, koji nije pogodio obruč svojim pokušajem trice, a Stratos Perperoglou to je kaznio svojom tricom s druge strane. Ubrzo Olympiakos radi seriju od devet uzastopnih poena i nedugo nakon toga odlazi na komotnih 20 razlike, pa su tako sa sigurnom pobjedom u džepu priveli utakmicu kraju. Rezultat je bio 82:74.

Najbolji u redovima Grka bio je Acie Law s 18 poena i 3 asistencije. U Tabakovoj momčadi najviše je zabio Heurtel, i to 16 koševa, a blizu istog učinka bili su Fabien Causeur s 15 te Bjelica i Lampe s 12 koševa.

Fenerbahče – Barcelona 60:99 (13:23, 19:50, 40:76)

Košarkaši Fenerbahčea teško su na domaćem parketu sa 60:99 stradali od Barcelone i time i teoretski izgubili mogućnost prolaska u četvrtfinale Eurolige, dok su Katalonci odigrali fantastičnu momčadsku utakmicu u kojoj se tek C. J. Wallace nije upisao u strijelce.

Aktualni prvaci Španjolske i osvajači španjolskog Kupa kralja vodili su od početka do kraja utakmice, dozvolivši domaćinima tek jedno izjednačenje, ono 6:6 na početku susreta. Nakon toga igrači Blaugrane rade seriju 9:0 koju nakratko s dva uzastopna ubačaja za dva prekida Bo McCalebb, a po isteku prve četvrtine rezultat glasi 13:23.

Drugu četvrtinu dvicom otvara Bojan Bogdanović, ali gosti serijom 10:0 odlaze na 15:33, a na krilima Marcelinha Huertasa i našeg Ante Tomića, koji je do poluvremena ubacio 12 poena, do poluvremena podižu prednost na visokih +31 (19:50).

Drugo poluvrijeme Barcelona je odigrala u znatno ležernijem tonu, dok su domaćini svim silama pokušavali ublažiti već upisani poraz, a najviše je pokazivao Bogdanović ubacivši sve svoje tri trice u trećoj četvrtini. Ipak, poraz ne samo da nije ublažen nego je do kraja utakmice povećan na konačnih 39 koševa razlike.

Valorizacijski najbolji igrač utakmice bio je Barcelonin Huertas, koji je za samo 15 minuta na parketu ubacio 14 poena, skupivši pet skokova, četiri asistencije i tri osvojene lopte za 27 indeksnih poena. Pete Mickeal je sa 17 ubačaja bio najefikasniji njegov suigrač, dok je Tomić susret završio s 14 koševa, četiri skok, dva dodavanja i blokadu za 23 minute provedene u igri.

U domaćim redovima ponovno se najviše istaknuo naš šuter Bogdanović, koji je za nešto manje od 37 minuta u igri ubacio 18 poena, dodao po dva asista i blokade, te po jedan skok i osvojenu loptu.

Maccabi Electra – Montepaschi Siena 92:61 (22:22, 46:34, 69:53)

Maccabiju je ova domaća utakmica bila prijelomna. U dosadašnjem tijeku Top 16, tri su domaće utakmice izgubili s ukupnom razlikom od 7 koševa. Trener domaćina, David Blatt, je okarakterizirao utakmicu kao iznad važne, nadodavši filmski kako nakon nje nema povratka. S druge strane, momčad iz Siene u Izrael je došla s omjerom 6-1, dijelili su prvo mjesto u skupini s Barcelonom.

Ovo je treći susret ovih dviju momčadi u tekućoj sezoni, u regularnom dijelu je domaća momčad pobijedila s 2 koša razlike, a u prvoj utakmici Top 16, Siena je u Mens Sani slavila 79:69. Trend slavlja domaćina se nastavio, Maccabi je pokazao svoju kvalitetu demoliravši Sienu i tako zadržao nade u prolaz skupine.

Mnoge su oči bile uprte u trenutno prvog strijelca lige, Bobbya Browna. Odmah ćemo napomenuti da je dotični razočarao, nije bio u igri kad je najviše trebalo. U prvih 10 minuta je zabio osam koševa, no jednom je bio blokiran, a do kraja četvrtine tricu nije zabio ni iz 3 pokušaja. Zato je ugodno iznenadio Estonac u redovima gostiju Kristjan Kangur, s 10 koševa u 9 minuta na parketu. Dok su gosti imali manjih ofenzivnih problema, domaćini su napadački učinak rasporedili ravnomjernije, na više igrača s više pozicija, u dva navrata su imali prednost od 5 koševa, no u drugu četvrtinu se ušlo s 22:22.

Ušao je u igru i Darko Planinić početkom početkom druge četvrtine, no u tim prvim minutama se i nije proslavio, odmah radi prekršaj u napadu, nakon par minuta i korake te biva promptno zamijenjen. Gostima ne ide ni trica, iako su ih zabili najviše dosadašnjem tijeu natjecanja. Domaćini takvih problema nemaju, nakon trice Guya Pninija, već šeste Maccabija, domaćin ima 37:28, minutu prije kraja i 44:31, na poluvremenu je rezultat 46:34

U trećoj četvrtini, domaćini počinju lomiti utakmicu, rade seriju 9-1, talijanskoj ekipi se u tim trenucima teško braniti jer je Shawn James pod košem nezaustavljiv, u dva napada zaredom je zabio i izborio bacanje koje je doduše promašio. S druge strane su su Ohayon, Pnini, David Logan  i Devin Smith ubojiti s (polu)distance.

David Moss ipak nakon tri minute zabija tricu, a uskoro i Kangur svoju treću, no na semaforu je teško dostižnih 58:41 sredinom četvrtine. Sienini košarkaši u tim trenucima idu u mnoge bespotrebne prodore u kojima gube loptu, boje se uzeti šut pa bio on i otvoren, što se je vidjelo na primjeru Daniela Hacketta. Iznimka je Brown koji pokušava tricu, no van 6,75 je 0/5. Matthew Janning sa sirenom zabija rijetku tricu gostiju za 69:53.

U gotovo 3 minute, koliko domaćini nisu dali koša u posljednjoj četvrtini, Siena je otopila samo četvrtinu svog zaostatka. Na 4 zabijena koša, gosti su bili preko 9 minuta, što već ulazi u sferu nevjerojatnog. Razlika je samo rasla, do konačnih +31 (92:61).