Slavlje Hrvatske u četvrtfinalu

U četvrtfinalnom dvoboju mladih reprezentacija Hrvatske i Kanade naši su košarkaši upisali novu pobjedu i plasirali se u polufinale Svjetskog prvenstva gdje ih dočekuje Turska.

Nakon početnog ispitivanja snage izabranici Ante Nazora sredinom prve četvrtine tricom Luke Božića za 13:10 prelaze u vodstvo koje ne ispuštaju do samog kraja. Sada već standardno dobrom Ivici Zubcu odlično su se priključili Božić i Marko Arapović te je Hrvatska predvođena tim trojcem do poluvremena stvorila komotnih +9.

Kanađani nikako nisu uspijevali zaustaviti naše napade, a i kad bi to nekako uspjeli učiniti naši su dečki skupljali skokove u napadu. Pokušali su obranom na čovjeku koju su kasnije zamijenili zonom 3-2 no lijeka u reketu za tandem Arapović – Zubac nije bilo.

U drugo poluvrijeme Kanađani ulaze puno ozbiljnije i agresivnije nego u samu utakmicu. Njihova centarska linija, Christopher Egi i Justin Jackson, napokon uspijeva malo čvršćom igrom poremetiti napade Hrvatske. Rezultat toga vidi se i u samom konačnom rezultatu treće četvrtine u kojoj su naši igrači ubacili samo 11 koševa, a prve poene zabili su tek nakon četiri minute igre u drugom poluvremenu.

Moment koji su stvorili u trećoj, Kanađani prenose i u četvrtu četvrtinu. Nošeni dobrom igrom Dillon Brooksa i uz pomoć trice Nevella Provoa zaostatak smanjuju na najmanjih minus 2 (61:59), ali odmah stiže odgovor naših. Prvo Arapović, a zatim i Božić pogađa za povratak u mirnije vode prije nego još jednom Arapović pogađa, odnosno zakucava za +7 (74:67) tri i pol minute prije kraja susreta.

Držali su Kanađani nadu na životu još nekoliko napada no koševima Nika Slavice i Luke Božića Hrvatska prelama utakmicu dvije minute prije zadnjeg sučevog zvižduka. Do kraja susreta kanadski reprezentativci bezuspješno pokušavaju prekršajima preokrenuti rezultat.

U momčadi hrvatske reprezentacije najbolji su bili Marko Arapović, 20 koševa, 11 skokova i 6 asistencija, Luka Božić, 20 koševa i 10 skokova, i Ivica Zubac, 17 koševa i 6 skokova, dok su u redovima Kanade najbolji bili Dillon Brooks sa 17 koševa, 6 skokova i 4 asistencije i Justin Jackson s 20 koševa i 6 skokova.

Hrvatsku reprezentaciju sutra očekuje polufinalni susret protiv Turske koja je danas u prvoj četvrtfinalnoj utakmici bila bolja od Australije 81:70.

U-19 Hrvatska – U-19 Kanada 84:71 (25:18; 48:39; 59:54)

U-19 Hrvatska: B. Kapusta 6, G. Filipović 7, I. Majcunić 0, R. Badžim 0, L. Božić 20, N. Slavica 9, I. Zubac 19, I. Karačić 3, M. Arapović (c) 20.

U-19 Kanada: A. Kigab 0, J. Poyser 0, B. Clarke 0, D. Brooks (c) 17, N. Provo 9, C. Johnson 12, J. Jackson 20, C. Egi 6, J. Cohee 2, M. Neufeld 5.