Slavonski Brod ostaje prvoligaš!

Poznat je i posljednji sudionik A1 hrvatske košarkaške lige sljedeće sezone. To je momčad Slavonskog Broda, koja je u uzvratnom susretu dodatnih kvalifikacija za popunu A1 lige, u najvažnijoj utakmici najturbulentnije sezone svoje povijesti, s 75:58 svladala ekipu Gorice i tako nadoknadila minimalan zaostatak iz prve utakmice (75:76).

Brodski košarkaši utakmicu su otvorili nervozno i nepovezano, prije svega u napadu, međutim, kako je utakmica tekla, tako su, na krilima Brune Čelebije u prvom i Petra Ćosića u drugom poluvremenu, pokazali da su u ovom trenutku ipak kvalitetnija momčad od Gorice te su, na kraju, zasluženo i uvjerljivo slavili ostanak u ligi.

Slavonski Brod – Gorica  75:58 (13:18; 34:27; 49:40)

Slavonski Brod: Kljaić, Ćosić 23, Čelebija 18 (10sk), Živković 5, Šamija 10, Tokić, Trepalovac 9 (9sk), Mat. Karlović 7, Šango 3, Mar. Karlović, Šebalj.

Gorica: Majcunić 2, Gazić 5, Grill, Bundović 8 (11sk), Herendić, Kuga, Svoboda 5, Tušek, Papac 12 (8sk), Pašalić 8, Primorac 18.

Nakon deset minuta kašnjenja zbog provjere visine obruča od parketa na zahtjev Goričana (koš je bio postavljen na točnoj visini od koša), sam početak utakmice obilježilo je vrlo bučno navijanje 30-tak navijača Gorice, koji su stvorili lijepu košarkašku atmosferu u dvorani Vijuš u Slavonskom Brodu.

Takva situacija kao da je malo zbunila brodske košarkaše, dok je s druge strane, krila dala gostima, kojima pripada uvodno vodstvo 5:0 nakon koš-faula Ivana Papca i polaganja Vlade Pašalića. Brođani tada donekle uspijevaju povezati svoje redove te koševima Petra Živkovića i tricom Dominika Šamije preuzimaju vodstvo (8:7). Međutim, završnica prve dionice pripada gostima, koji preko Bundovića, Primorca i Papca na prvi predah odlaze s prednošću 18:13.

Polaganjem Bundovića, Gorica je u 11. minuti imala najveće vodstvo na utakmici (20:13), a onda su gosti stali, uslijedio je pad postotka šuta i do kraja više nisu uspjeli ponoviti igru iz prve četvrtine. Tome su doprinijeli i košarkaši Slavonskog Broda, koji su zaigrali puno povezanije i organiziranije u napadu i serijom 16:2 (deset koševa Čelebije) u 17. minuti poveli 29:22. Goričani odgovaraju zonskom obranom i koševima Papca i Primorca smanjuju zaostatak (27:29). Ipak, novi koševi Čelebije i trica Šamije zaključuju poluvrijeme vodstvom domaćina 34:27.

Nastavak je, tricom iz kuta na asistenciju Šamije, otvorio Matej Karlović za prvu dvoznamenkastu prednost (37:27), koju su Brođani održavali tijekom cijele treće četvrtine. Tek su, krajem tog dijela, trica Primorca i zakucavanje Papca iz prodora približili goste na minus pet (40:45). Međutim, na putu do potpunog povratka u utakmicu spriječila ih je nepotrebna tehnička pogreška Bundovića, nakon koje je krenula serija koševa Petra Ćosića.

Najprije je, početkom posljednje četvrtine, Primorac ponovno smanjio zaostatak gostiju na minus pet (44:49), međutim, Ćosić zatim tricom povisuje prednost domaćina. Potom je i Pašalić svojim koševima smanjio na minus četiri (48:52), no nezaustavljivi Ćosić potom postiže dvije trice te polaže iz kontranapada nakon osvojene lopte i u 36. minuti prelama utakmicu, odvevši tako svoju momčad na nedostižnih plus 12 (60:48). Gosti se do kraja više nisu uspjeli vratiti, čak štoviše, Brođani su novom serijom koševa ostvarili uvjerljivu pobjedu (75:58).

Slavonski Brod su u prvoj ligi ostavili domaći igrači, a večeras je junak susreta bio Petar Ćosić (23 koša, 6/10 za tricu), koji je od 29. do 36. minute postigao 15 uzastopnih koševa za Brođane, čime je zapravo osiguran ostanak u ligi.

„Presretan sam što smo ostali u ligi i što će se i sljedeće sezone prvoligaška košarka igrati u ovoj dvorani. Dobro je to za grad i za mlađe uzraste. Prvu utakmicu smo nesretno izgubili, međutim, pokazali smo večeras da smo ipak kvalitetnija ekipa i zasluženo smo pobijedili. U početku nismo uspjeli pronaći svoj ritam. To mjerenje koša nas je totalno poremetilo. Trebalo se ponovno zagrijati i ponovno ući u utakmicu. I onda, naravno, nastupila je nervoza, ulog je bio velik i nismo ništa mogli pogoditi. Branili jesmo dobro, no u napadu nismo bili opušteni. U drugom poluvremenu smo se opustili i pogodili nekoliko šuteva i onda je sve sjelo na svoje mjesto“, rekao je Ćosić nakon utakmice.

Veliki doprinos u pobjedi, s novim double-double učinkom, dao je i Bruno Čelebija (18 koš, 10 sk), dok je Dominik Šamija ubacio 10 koševa. Kod gostiju iz Gorice, najzapaženiji bio je Nino Primorac s 18 ubačaja, dok je Ivan Papac dodao 12 uz osam skokova.

Brođani su ovom pobjedom i ostankom u ligi, s obzirom na okolnosti, uspješno zaključili košarkašku sezonu te će najesen krenuti u svoje 19. uzastopno prvoligaško natjecanje. No prije toga, slijedi stanka od gotovo pet mjeseci. Više nego dovoljno vremena da uprava kluba, na čelu s predsjednikom i sportskim direktorom, pronađe odgovore na mnoga pitanja i ponudi adekvatna rješenja za brojne, ranije detektirane probleme. Da i sljedeće godine o(p)stanak kluba ne bi došao u pitanje.

S druge strane, Gorica sasvim sigurno neće odustati te će i nagodinu, preko drugoligaških parketa, pokušati ostvariti povijesni uspjeh i probiti se među odabrano prvoligaško društvo. Svi preduvjeti postoje. Želimo im puno sreće.

Trener Slavonskog Broda Dražen Brajković:

„Ovo je bila jako teška utakmica za nas, prije svega psihički, jer smo morali pobijediti. Mi smo bolja ekipa od njih, međutim, oni imaju nekoliko mladih potentnih igrača s dva iskusna pojedinca koji su kvalitetni igrači. Meni je drago da smo mi prvi put odigrali utakmicu, u kojoj smo primili manje od 60 poena. Drago mi je zbog Broda i zbog publike, koja nas je bodrila.“

„Teško da ću ostati u Brodu. Mislim da tu treba doći jedan ozbiljan mladi trener. Sljedeće godine će biti puno teže jer će jedan klub direktno ispasti iz lige. Treba sjesti i vidjeti.“

Trener Gorice Zvonimir Kovačević bio je vidno razočaran nakon večerašnjeg dvoboja:

„Mi smo velikim dijelom svoju šansu propustili u Gorici, kada smo katastrofalno ušli u utakmicu. To nam se događa već treći put ove sezone u važnim utakmicama. Protiv Kaštele smo vodili 15 razlike u gostima i deset razlike kod kuće pa smo nesretno izgubili. Tu smo potrošili neke kredite, međutim, večerašnja utakmica spada u naše najlošije utakmice ove sezone. Jednostavno, podlegli smo pritisku, uvukla se nervoza i tome nije bilo kraja. Imamo kvalitetu, pokušali smo sve, no nije išlo. Vidjet ćemo što ćemo dalje, treba sjesti i razmisliti. Teško je, guramo cijelu sezonu dobro, a onda nas samo četiri poraza koštaju prve lige.“