Slovenija osvojila peto mjesto

Pobjedom protiv Ukrajine 69:63, Slovenija je pred domaćim navijačima osvojila peto mjesto na EuroBasketu. Mučili su se slovenci cijelu utakmicu, ali na kraju su izašli kao pobjednici pred punom dvoranom svojih navijača sa kojima su proslavili pobjedu na kraju uz govore zahvale Boštjana Nachbara i Gorana Dragiča.

Igrači Ukrajine nisu se preplašili atmosfere, ušli su u susret čvrsto u obrani i dobili prvi period s sedam poena razlike,  16:23. Slovenija je bila puno bolja u drugoj četvrtini koju je dobila s 11 poena viška na krilima G. Dragiča koji je na kraju susreta bio jedini dvoznamenkasti strijelac u redovima domaćina.  Na poluvrijeme su tako otišli s četiri poena razlike.

Nastavili su slovenci još bolje u obrani tokom treće četvrtine. Dopustili su Ukrajini samo osam postignutih koševa i na kraju perioda svoju prednost povisili na 10 koševa razlike uoči odlučujućih 10 minuta susreta.

Otišla je Slovenija i na 11 razlike u posljednjem periodu, ali su se ukrajinci sredinom četvrtine približili na samo minus četiri. Ispod te razlike nisu mogli jer je Slovenija uspješno održavala tu prednost do samog kraja utakmice. Naši su susjedi na kraju potpuno zasluženo slavili s 69:63. G. Dragič predvodio je Sloveniju u gotovo svim statističkim kategorijama, zabio je 19 koševa, uhvatio je sedam skokova i asistirao četiri puta. Kod Ukrajine, Eugene Jeter 12 koševa, četiri asistencije i Ihor Zaytsev koji je također zabio 12 uz dvije blokade.

Na kraju susreta, Nachbar je dao intervju za RTV Slo2 u kojem je najavio svoje povlačenje iz nacionalne selekcije. Ovo mu je bio posljednji EuroBasket, a sljedeće će godine možda odigrati još i Svjetsko prvenstvo, ali o tome će još razmisliti jer želi se posvetiti obitelji. Zahvalio se navijačima i rekao da je svaku utakmicu koju je odigrao za reprezentaciju, ostavljao srce na terenu i da mu je nacionalni dres uvijek bio na prvom mjestu.