Slovenija slavila protiv Hrvatske u prvoj pripremnoj utakmici

U Rijeci je večeras odigrana prva prijateljska utakmica u sklopu priprema hrvatske reprezentacije za Olimpijski kvalifikacijski turnir u Splitu. Slavila je reprezentacija Slovenije s uvjerljivih 94:80 (20-21, 26-19, 30-18, 18-22), a Hrvatska drugu šansu ima već za dva dana, 18. lipnja, u Ljubljani.

Utakmicu je otvorio Mateo Drežnjak, a odmah ga je podržao i Roko Ukić za vodstvo Hrvatske od 4:0. No, Slovenci nisu mirovali i u par kontranapada stigli su do minimalne prednosti od 6:8. Taj je rezultat duže od očekivanog stajao na semaforu, a zastoj rješava uvijek raspoloženi Željko Šakić prvom hrvatskom tricom za 9:8. Ubacio je odmah i Luka Babić tricu, a i prvi Hezonjini poeni upisani su zahvaljujući trici za vodstvo Hrvatske od 17:12. Ipak, prva je dionica završila na prilično izjednačenih 21:20 za Hrvatsku.

I u drugu je četvrtinu Hrvatska ušla solidno. Samo dvije minute do kraja prvog poluvremena, nakon koša Luke Šamanića, Hrvatska još vodi 38:32. No, tu priča zastaje i izabranici Veljka Mršića polako tope prednost, da bi košem Žige Dimeca Slovenija preuzela vodstvo na 40:41. I to vodstvo Slovenija dobro drži i ne ispušta do kraja utakmice. Usput, s aktualnim europskim prvacima je doputovao i Luka Dončić, no kako je tek dan ranije stigao na pripreme, nije oblačio reprezentativni dres.

U drugo se poluvrijeme ulazi na 40:46, no Slovenija uspješno vrši pritisak na terenu, Hrvatska ima napadačku krizu i rezultat je začas narastao do 47:64 kada izbornik Mršić traži time-out. Jordano odmah potom pogađa tricu, no kriza traje i dalje.

I u posljednjoj dionici Slovenci zadržavaju dvoznamekastu prednost i sigurno privode utakmicu kraju na krilima Jake Blažiča (20 poena), Klemena Prepeliča (14 poena) i Luke Rupnika (13 poena).

U hrvatskom dresu najviše su se iskazali i po 11 poena upisali Miro Bilan (7 skokova) i Željko Šakić (9 skokova, 6 asistencija), a dvoznamenkast je bio i Mario Hezonja s 10 poena, 4 skoka i 3 asistencije.

Veljko Mršić, izbornik reprezentacije Hrvatske: “Bile su to dvije različite utakmice. Prvih 17-18 minuta je to bilo solidno. Da smo pogodili zicere i slobodna bacanja s malo boljim postotkom, imali bi i desetak poena prednosti. Međutim, posljednje dvije minute druge četvrtine i treća četvrtina su usmjerili utakmicu. Slovenija je tu odigrala dosta dobro. Mi smo bili nepovezani, bez dobrih odluka u napadu i nismo držali dobar raspored. Razbili smo se u nekim segmentima, pokušavali s individualnim rješenjima, a to nikad ne donosi dobre stvari. No, početak je i prva utakmica. Dva igrača koja su danas dosta igrala i koja su imala bitnu ulogu, vidi se da nisu uigrani s ostatkom ekipe i na tome trebamo raditi.”