Solidna noć hrvatskih košarkaša u NBA ligi

Prije šest dana otpočela je dugo očekivana NBA karavana u kojoj je, kao i prošle godine, šest naših predstavnika.  Neki se još traže i bore za minutažu dok se drugi bave već standardnim ulogama u svojim ekipama. Sinoć su na parkete izašla četvorica naših košarkaša pa nam preostaje vidjeti kakav su dojam ostavili.

Startavši na boku, Bojan Bogdanović je prvi kročio na parket. Njegovi Indiana Pacersi gostovali su kod Minnesota Timberwolvesa u kojima zadnjih par mjeseci vlada kaotično stanje uzrokovano trade željom glavnog igrača Jimmyja Butlera. Možda upravo iz tog razloga i zbog kemije u momčadi domaćini nisu bili smatrani pretjeranim favoritima u ovom okršaju. Uz to, početkom utakmice nastradao je lijevi kvadriceps mladog Kanađanina Andrew Wigginsa te se poslije nije vraćao na parket. Rezultatski je utakmica bila napeta sve do četvrte dionice kada je klupa Wolvesa nadigrala smallball postavu klupe gostiju serijom 12-0. Tako su domaćini poveli 84-73 i tu prednost nisu popuštali sve do konačnih 101-91. Koliko je Indiana loše odigrala završnicu vidi se po rezultatu u posljednjoj četvrtini kada su zabili samo 18 poena (29-18 u korist Minnesote). Klupa domaćina zabila je 22 poena više nego klupa gostiju (43-21), a uz to se cijela momčad, možda malo netipično za Wolvse, trudila i zalagala u obrani. Pacersi su bili dosta uspavani i nekoncentrirani kao da igraju drugu utakmicu u dvije večeri. Minnesota je odlično branila njihovo jako oružje, a to je tranzicija te su na postavljeni napad igrači Indiane morali više raditi kako bi zabili poene (Pacersi su na kraju zabili tek 8 poena iz kontri, dok su Wolvesi tu prednjačili s 26). Bogdanović je odigrao vrlo dobru utakmicu zabivši 20 poena (8/12 iz igre i odličnih 4/5 za tricu) uz 5 skokova, ali i 4 izgubljene lopte. Trener Indiane Nate McMillan dosta je rotirao te je našem šuteru dao kompleksnu ulogu. Naime, Bojan je utakmicu započeo na trojci čuvajući upravo Butlera. Nakon toga dobio bi predah od nekoliko minuta te bi ulazio na početku parnih četvrtina, ali ovaj puta na četvorci. Iako napadački ima smisla jer je Bojan odličan šuter za tricu, obrambeno se mučio protiv većih i jačih četvorki. Ako bi se Babo u ovom segmentu uspio poboljšati moglo bi ovo postati još jedno dodatno oružje u Indianinoj igri. Uz njega, najbolji je bio Victor Oladipo (20 poena, 7 skokova i 3 asistencije) dok je u redovima Wolvesa Butler ubacio 20 i Towns 17 uz 14 skokova. Obje ekipe imaju dva dana odmora nakon kojih kreću s novim izazovima. Pacersi će nastaviti turneju po zapadu ovaj put dosta južnije u San Antoniju dok će Wolvesi put Kanade na susret s Raptorsima.

New York Knicksi pokušali su na gostujućem  terenu iznenaditi Milwaukee Buckse koji su trenutno neporaženi. Prvo poluvrijeme pripalo je domaćinima 71-52, ali u trećoj dionici Knicksi podižu intenzitet (dobivaju tu četvrtinu 17-35) i dolaze na samo 1 poen zaostatka 88-87. Odličan je u tom periodu bio Trey Burke s 13 od ukupnih 19 poena. Nažalost po New York dobru igru nisu uspjeli prenijeti u završnicu te su Bucksi na kraju slavili 124:113 predvođeni Giannisom Antetokounmpom (31 poen i 15 skokova) i Khrisom Middletonom (30 poena i 7 skokova). Nesretnom ozljedom mladog novaka Kevina Knoxa veću minutažu dobio je  Mario Hezonja koji je to odlično iskoristio i u 30 minuta ubacio 18 poena (šut 8/16, dvica 6/11, trica 2/5), uhvatio 4 skoka i podijelio 3 asista uz 2 ukradene i izgubljene lopte. Sve se bolje snalazi u novoj ulozi te bi već na početku mogao izboriti standardno mjesto u rotaciji. Uz Hezonju, istaknuo se Tim Hardaway Jr. s 24 poena. Knickse sada čeka ogled u gostima kod Miami Heata dok će Milwaukee dočekati 76erse našeg Darija Šarića.

U kasnijem terminu nastupe su zabilježili Ivica Zubac Dragan Bender nažalost u dosta ograničenoj minutaži. Sezona nije dobro počela za LA Lakerse koji su ubilježili dva poraza na startu. Sinoć se ta serija poraza nastavila u njihovoj dvorani u vrlo zanimljivoj utakmici koja je na kraju otišla na stranu San Antonio Spursa 142-143 nakon produžetaka. LeBron i društvo dosta su loše krenuli u utakmicu i trebalo im je četvrtina i pol kako bi se vratili u nju. Spursi su vodili većinu utakmice sve do četvrte četvrtine kada domaćini dižu tempo niskom postavom i tricom Jamesa 3 sekunde prije kraja uspijevaju doći do produžetaka. Ondje je bilo vrlo napeto do zadnje sekunde kada Patty Mills stavlja dvicu za pobjedu. Naš mladi centar Ivica Zubac upisao je 5 minuta u trećoj četvrtini uhvativši 1 skok uz 1 blokadu, ali i 5 osobnih grešaka što ga je i stajalo veće minutaže. Kyle Kuzma bio je najefikasniji kod Lakersa s 37 poena i 8 skokova dok je James ubilježio standarnde all-round brojke 32 poena, 8 skokova i 14 dodavanja. Spurse su predvodili LaMarcus Aldridge (37 poena i 10 skokova) i DeMar DeRozan (32 poena, 8 skokova i 14 asistencija). Phoenix Sunsi, u kojima nastupa Dragan Bender,poraženi su 123-103 na gostovanju kod prvaka Golden State Warriorsa. Pobjeda Warriorsa nije dolazila u pitanje cijelu utakmicu, a predvodio ih je duo Steph Curry (29 poena, 4 skoka i 8 asista) i Kevin Durant(22 poena i 4 skoka). Za goste je ponovno najbolji bio Devin Booker postigavši 28 poena, 5 uhvaćenih skokova i 6 dodavanja. Bender nažalost opet nije dobio pravu priliku i u igru je ušao kada je utakmica bila već riješena te je odigrao 3 minute i za to vrijeme uhvatio obrambeni skok.