A2 Jug: Sonik Puntamika i Šibenik uvjerljivi uoči derbija

Vodeći dvojac lige u ovome je kolu svoje utakmice odigrao protiv momčadi iz sredine ljestvice i uvjerljivim pobjedama najavio dvoboj koji će vrlo vjerojatno odrediti prvaka A2 lige Jug, a koji je na rasporedu u nedjelju na Baldekinu.

Nakon dugo vremena došlo je do promjene na dnu ljestvice, gdje je momčad Trogira preskočila DOŠK.

Sonik Puntamika – Sukošan 104:79 (26:18; 52:36; 73:65)

Sonik Puntamika: L. Gligora 8, Anđelić 13, Ivanić, M. Gligora 28, Bulić, Marin, Petani 16, Dražović 5, Longin, Čakarun 21, Škara 13, Marčev
Sukošan: Blažević 4, Mrkić 12, Knežević 2, Krešan 18, Dević 15, Brzić, Perić 16, Šaran 2, Čirjak 4, Crnjak 6

Uvjerljivu pobjedu ostvarila je vodeća momčad lige Sonik Puntamika, koja je u svojim Jazinama sa 104:79 ispratila goste iz Sukošana. Iako to konačni rezultat ne sugerira, gosti se nisu dali slomiti sve do posljednje četvrtine kada je ipak do izražaja došla veća kvaliteta domaćeg sastava.

Puntamičani su vodili tokom cijele utakmice, to vodstvo je u prvom poluvremenu variralo između osam i 15 poena prednosti, a najveća je prednost ostvarena po isteku poluvremena (52:36). I kada su svi očekivali odrađivanje posla u nastavku susreta, gosti su živnuli i vratili se u utakmicu ponajprije zahvaljujući jedinoj dvojici igrača iz svog mjesta – Josipu Krešanu i Anti Deviću. Prvi je počeo pogađati izvana (ukupno četiri trice), a drugi je s nekoliko atraktivnih poteza i dobrom organizacijom napada podsjetio na svoje prvoligaške dane kada je uspješno branio boje svojih upravo subotnjih protivnika.

U posljednjoj četvrtini domaćin podiže intenzitet u obrani, Sukošanci ne uspijevaju četiri minute pogoditi koš i utakmica je riješena, a u posljednjih nekoliko minuta vidjeli smo i nekoliko atraktivnih poteza domaće momčadi, ponajprije Marijana Čakaruna koji je još jedanput pokazao kako će biti pravo pojačanje za Zelene.

Mladen Gligora s 28 poena predvodio je lidera prvenstva, a njegov partner na centarskoj poziciji Čakarun dodao je 21. Kod gostiju je Krešan ubacio 18, a junior Zadra na posudbi Jure Perić dodao 16 ubačaja.

Poličnik – Šibenik 75:91 (17:34; 35:49; 60:75)

Poličnik: Bašić 21, Marinović, M. Bulić 4, Baričević 9, I. Bulić 17, Škara 3, D. Jurjević, Jurica 4, Kovačević, Đerđa, M. Jurjević 17, J. Mijolović
Šibenik: Junaković 19, Bađim, Grubišić, Mišić, Kalpić 6, Bašić 17, Blaće 4, Grgat 21, Vukičević 20, Čičin-Šain, Sandrić, Šamadan 4

U susretu prošlogodišnjih prvaka i viceprvaka Poličnik je ugostio košarkaše Šibenika, koji su pobjedom 75:91 pokazali da su trenutno nekoliko koraka ispred branitelja naslova. Šibenčani su prednost izgrađenu u prvoj četvrtini bez većih turbulencija sačuvali do kraja utakmice i novom injekcijom samopouzdanja dočekuju derbi sa Sonik Puntamikom.

Centarski par Ivan GrgatFilip Vukičević dominirao je dvobojem kod Šibenčana. Prvi je ubacio 21 koš, drugi jedan manje, dok je 21 kod Poličnika ubacio mladi Lovre Bašić.

Cetina – Metković 84:79 (14:17; 33:32; 61:57)

Cetina: Klarica 25, Boban 17, Jelavić, Bru. Šipić 11, Buzolić 2, Dukić, Perić, Bra. Šipić, Bilobrk 4, Grizelj, Tomašević 12, Jadrijević-Tomas 13
Metković: Marin 16, Grabavac 3, Karakaš 13, Habul, Dominiković 11, Matić 10, Obšivač, Karać 18, Štrbe 8, Ramić

Jedini susret 17. kola koji je završen jednoznamenkastom razlikom odigran je u Trilju gdje je Cetina sa 84:79 slavila protiv Metkovića. Druga je to uzastopna pobjeda Cetine, koja je time preskočila momčad Omiš Galeba i smjestila se na deseto mjesto ljestvice, dok su Metkovci ubilježili drugi uzastopni poraz, ali bez utjecaja na poziciju na tablici.

Najbolji kod Triljana standardno je bio Luka Klarica, koji je susret završio s 25 poena, dok je kod Metkovića iskusni Frano Karać ubacio 18.

Solin – DOŠK 74:61 (16:11; 35:34; 60:49)

Solin: Bralić 2, Vuković 14, Ibrišimović 9, Cvitanović, Duvnjak, Lončar, Milanović 13, Vukšić 2, Bulić 1, Elez, Lozančić 31, Egerić 2
DOŠK: Nimac 2, Berljafa, Mamić 2, Copić, Škaro 12, Matulja 3, Pehar 5, Malenica 9, Gregurica 13, Vlaić 15

Jedna dobro odigrana četvrtina i inspirirana partija Tomislava Lozančića donijela je košarkašima Solina pobjedu nad DOŠK-om, koji su nakon ovoga poraza i pobjede Trogira nad Jazinama ostali sami na začelju ljestvice. Nervoza na utakmici učinila je svoje, pa su utakmicu prije vremena završili Luka Vukšić kod Solina te Marko Matulja i Luka Matić kod DOŠK-a, a tehnička pogreška dosuđena je i domaćem igraču Ivanu Vukoviću.

Lozančić je utakmicu završio s 31 košem, a kod Drnišana je Nino Vlaić ubacio 15.

Kaštela – Omiš Galeb 88:75 (27:14; 43:31; 62:55)

Kaštela: Delić, Odak, Pruže 2, Biočić 9, M. Jurić 13, Vručinić 7, Režić 24, Tešija, H. Jurić 4, Čirko 14, Madunić 6, Kaliterna 9
Omiš Galeb: Bačak, Babić 19, T. Vuko, Očašić, Grizelj, M. Vuko 18, Penović 18, Bokšić 3, Đapo 14, Granić, Radoš 3, Nikolić

Kaštelani su ubilježili i šestu uzastopnu pobjedu, a nova žrtva bili su košarkaši Omiš Galeba. Iako su odlično otvorili utakmicu, Kaštelani su svoju seriju nepobjedivosti umalo doveli u pitanje krajem treće i početkom četvrte četvrtine kada su gosti stigli zaprijetiti, ali tada iskaču oni najmlađi i donose domaćinima novu vrijednu pobjedu.

Stipe Režić s 21 poenom i Ivan Čirko s 14 predvodili su domaćine, a po 18 su kod Omišana ubacili Martin Vuko i Frane Penović.

Trogir – Jazine 96:81 (28:27; 47:46; 66:65)

Trogir: Blajić, Vučko, Rašetina 3, Bilić 17, Poljičanin, Bilić 8, Kuliš, Vitali 40, Roso 9, Krajina 8, Šipić 11, Ševo
Jazine: Čiklić 25, Baždarić 8, Kovačević 6, Banić 13, Atelj 2, Josipović 27, Mihoč, Grabovac, Banović, Kaštropil

Trogirani su se napokon pomaknuli s dna prvenstvene ljestvice pobjedom nad Jazinama 96:81. U igri živaca koja je trajala pune tri i pol četvrtine i u kojoj se nijedna momčad nije uspijevala rezultatski odvojiti, Trogirani su ipak skupili snage i sjajnom igrom u posljednjih nekoliko minuta izborili pobjedu koja je ipak izražena većom razlikom nego što je to utakmica sugerirala.

Nažalost, nemile scene događale su se i na ovome susretu, a očito je kako će toga biti sve više što se prvenstvo bude primicalo kraju, pogotovo u utakmicama momčadi koje se bore za vrh ljestvice odnosno opstanak. Klupi Trogira dosuđene su dvije tehničke pogreške, jedna je dosuđena igraču Anti Biliću, a zbog nesportskog ponašanja članovi uprave i službeni predstavnici domaćina Nikica Gardijan i Ante Ivančić morali su napustiti dvoranu. Ukupna kazna prema pravilniku HKS-a za Trogirane iznosi 3.750,00 kuna.

U dvoboju dva najbolja strijelca lige uspješnijim se pokazao Toni Vitali s 40 ubačenih koševa, dok je najbolji strijelac lige Roko Čiklić stigao do brojke 25.