Španjolska slomila Hrvatsku u drugom poluvremenu

Španjolci su u drugom poluvremenu slomili momčad Jasmina Repeše te su tako došli do šeste pobjede u pripremnim utakmicama za Svjetsko prvenstvo. Hrvatska se odlično držala prvih dvadeset minuta i veći dio trećeg dijela, no u nastavku je uslijedio veliki pad koji je rezultirao uvjerljivim porazom na kraju utakmice.

Španjolska – Hrvatska 82:64 (18:20, 38:40, 65:57)

Španjolska: Rubio 4, Llull 4, Rudy Fernández 5, P. Gasol 18, M.Gasol 11, Rodríguez 6, Navarro 14, Calderón 3, Claver 4, Ibaka 13, Díez, Reyes -.đ
Hrvatska: Lafayette 2, Simon 5, Bogdanović 17, Šarić 6, Tomić 7,  Andrić, Rudež, Ukić 5, Markota 6, Žorić 8, Hezonja, Babić 8.

U punoj Olimpijskoj dvorani u Badaloni, mjestu u kojemu je naša reprezentacija 1992. godine igrala finale protiv originalnog Dream teama, Hrvatska je do 28. minute bila ravnopravan protivnik. U trećoj četvrtini vodili smo 55:52, no tada slijedi pad i nakon serije od 15-0 Španjolci osiguravaju sigurnu pobjedu.

Uz lošu napadačku igru u nastavku (sedam postignutih poena u posljednjoj četvrtini) visokom porazu je kumovala i sudačka trojka koja je dosudila našim igračima 34 prekršaja, 19 više nego domaćinu. Tako su Španjolci na crtu slobodnih bacanja izlazili čak 42 puta, nasuprot naših devet.

Paul Gasol, igrač Chicago Bullsa, je bio vrlo zadovoljan s prikazanim uoči početka svjetskog prvenstva na kojemu je njegova ekipa jedan od favorita:

Atmosfera u ekipi je odlična, imamo vrlo iskusan tim i veselimo se igrama za reprezentaciju. Pogotovo što bi ovo prvenstvo moglo biti posljednje za neke u momčadi – rekao je prvi strijelac utakmice s 18 poena, a o sinoćnjoj utakmici je dodao:

Morali smo iskoristiti priliku za pobjedu pred našim navijačima kako bi najavili dobre rezultate na prvenstvu. Pobijedili smo Hrvatsku koja je vrlo talentirana i moramo biti zadovoljni s tim. Nismo odigrali najbolje prvo poluvrijeme, ali u drugom smo podigli razinu igre što je bilo dovoljno.

Gasol je uz 18 poena imao sedam skokova i osam pretrpljenih faulova što mu je donijelo najbolju valorizaciju (26) u ekipi. Raspoložen su bili i Serge Ibaka (13p, 11sk), Juan Carlos Navarro (14) i Marc Gasol (11p, 7sk).

28 minuta smo bili jako dobri, zadnjih 12 minuta izuzetno loši. Nisam zadovoljan, upravo s tih 12 minuta gdje smo izgubili ritam, osjetio se zamor i sve je to napravilo svoje – rekao je izbornik Repeša nakon utakmice, a prenio HKS na svojim službenim stranicama.

U našem sastavu, u kojemu su svi igrači dobili solidnu minutažu, jedini dvocifreni je bio je bio Bojan Bogdanović s 17 poena, a uz njega (12) dvoznamenkastu valorizaciju su imali Luka Babić (8p, 13val) i Damir Markota (6p, 6sk, 12val).

U prvoj utakmici turnira Ukrajina je bila bolja protiv Meksika 73:55. Danas ćemo protiv Meksikanaca igrati za treće, a Španjolci i Ukrajinci će odlučivati o pobjedniku turnira.