Splićani spektakularnom završnicom do pobjede u Zagrebu

Nastavak natjecanja u ABA ligi donio nam je ovog tjedna zanimljiv dvoboj Cedevite i Splita u Zagrebu. Iz prvog susreta na Gripama u početnom dijelu natjecanja Žuti su izašli kao pobjednici.

Trener Aco Petrović se prije utakmice osvrnuo na činjenicu da je momčad iz grada podno Marjana sve svoje pobjede ostvarila na svom terenu, izričito napomenuvši da ih zato ne treba nikako podcijeniti. Upozorenje se pokazalo itekako istinito jer su njegovi igrači vodili 39 i pol minuta, no kako smo nebrojeno puta čuli, utakmica traje 40 minuta što su gosti odlično iskoristili za potpuni preokret na krilima Filipa Krušlina i Vedrana Vukušića u zadnjih 30 sekundi i pobjedu 72:75.

U prve četiri minute gosti su imali četiri izgubljene lopte. Nakon posljednje iz koje se izrodila kontra koju je završio Marino Baždarić, trener gostiju Mladen Erjavec zvao je prvu minutu odmora. U tim trenucima, Cedevita je vodila 11:4.

Novo pojačanje Cedevite, Derwin Kitchen, već je na početku pokazao svoje sposobnosti, nakon prodora po lijevoj strani udijelio je iz leta, daleku asistenciju za Baždarića koji je bio na trici. Sredinom četvrtine ušao je u igru Nikola Vujčić i brzo zabio 4 koša nakon čega je njegova momčad izjednačila na 18:18.

Igra se ubrzala, trice pred kraj četvrtine pršte s jedne i druge strane. Za Cedevitu je u igru ušao Vlado Ilievski, a nastavilo se slično kao i dok je Kitchen bio unutra. Prvih deset minuta završilo je 25:19.

Goran Suton se udomaćio na liniji za tri, ispucao ih je barem tri u isto toliko minuta druge četvrtine, no niti jednu nije pogodio. Srećom zabijaju Vitamini i na druge načine, a najveća razlika bila je 12 koševa. Na semaforu je 40:30 u zadnjoj minuti prvog dijela.

Gosti su ravnomjerno rasporedili napadački učinak, na poluvremenu ih predvodi Vukušić s 8 koševa, nitko drugi nije zabio više od 6 koševa. Na poluvremenu je rezultat 42:33.

Splićani započinju drugo poluvrijeme s petorkom Subotić, Mimica, Krušlin, Sobin, Kraljević. Kod Cedevite je sastav sličan kao i na početku, Petrović je prednost dao Kitchenu pred Ilievskim i Bilanu pred Andrićem.

Šuputa u nastavku nismo vidjeli jer je pretrpio distorziju lijevog gležnja te će provesti nekoliko dana van stroja pa je zato Ante Mašić imao veću minutažu. Također je zaigrao i Marko Tomas.

Split se uspio približiti na minus 3, no bliže nije išlo. Bracey Wright je svojom tricom sve vratio gotovo na stanje s poluvremena – 52:44. Nakon pola sata igre rezultat je glasio 54:49.

Cedevitu je prestao služiti šut za tri, u četvrtoj četvrtini je pao postotak na 29 posto, tricom Vujčića dolaze Splićani na 59:56, a sredinom četvrtine, rezultat je 61:60.

Domaćini ipak iz neposredne blizine zabijaju nekoliko spretnih, a možemo reći i sretnih, koševa te održavaju krhku prednost. Vujčić je pogođenim horokom doveo svoju momčad na 71:70 što je rezultat kojim se ušlo u zadnju minutu.

Imali su Žuti napad za vodstvo, no nisu ga iskoristili, a u kontri Cedevite napravljena je osobna na Tomasu koji pogađa jedno bacanje za 72:70. Krušlin tricom gotovo iz kuta dovodi Split u prvo vodstvo na utakmici 24 sekunde prije kraja.

Odluka je pala na Wrighta koji iza linije za tri poena kreće u silovit prodor, no blokira ga Vukušić u pokušaju polaganja te je na njemu napravljen prekršaj tako da dvije sekunde prije kraja ima dva slobodna bacanja koja pogađa za 72:75 i prvu gostujuću pobjedu svoje momčadi.

Cedevita je ovim vrlo iznenađujućim porazom pala na omjer 9-7 i time si malo otežala situaciju u borbi za prolazak u Final Four, a Split je na omjeru 7-9.