Veliki derbi pripao Novom Zagrebu, Zadranke uvjerljivo do pobjede

Danas se igralo drugo kolo hrvatske ženske A1 lige. Šibenčanke iz Jollyja su slavile protiv Omišanki, a košarkašice Splita su kod kuće pobijedile dubrovačku Ragusu. Ekipa Medvešćaka slavila je gostima kod Pletera, a Trešnjevka je protutnjala Pulom.

[rezultat zid=”9″]

U dvoboju novih prvoligaša na splitskim Gripama domaće cure su bolje odigranim drugim poluvremenom uspjele svladati ekipu iz Dubrovnika. Sam početak dvoboja donio je izjednačenu utakmicu u kojoj su obje ekipe pokazivale napadački dobru igru. Prva četvrtina je završila rezultatom 24:22 u korist igračica Raguse. U drugoj četvrtini ponešto drugačija slika. Odjednom su šutevi prestali ulaziti i upadalo je jako malo koševa. Semafor je na poluvremenu pokazivao 34:33 za Dubrovčanke.

Tada na scenu stupa danas izvrsna Josipa Zovko. U prve dvije minute drugog poluvremena sama radi seriju 11:2 (Babun zabila polaganje za Ragusu) i odvodi svoju ekipu na ugodnih 10-ak poena prednosti. Do kraja treće četvrtine Zovko je postigla 21 poen od čega čak 5 trica iz isto toliko pokušaja. Rezultat na isteku treće četvrtine je bio 62:53 za ekipu trenera Borana Grgina. Posljednja četvrtina je protekla u izjednačenoj igri. Dubrovčanke su pokušavale uhvatiti splitsku prednost, no to im nije polazilo za rukom. Na kraju je rezultat iznosio 75:68 i domaće cure su mogle početi slaviti premijernu pobjedu ove godine u prvoj ligi.

U splitskim redovima  tako je najbolja bila Josipa Zovko s 27 postignutih poena, dok je kod Dubrovčanki najefikasnija bila Ana Tomičić s postignutih 18 poena.

“Znali smo dobro prije utakmice odakle nam prijeti najveća opasnost u redovima Raguse i glavni plan je bio da limitiramo postotak šuta kod Matić i Tošić u čemu smo i uspjeli. Detalj s kojim nisam zadovoljan je 12 ofenzivnih skokova Raguse i nekoliko nepotrebnih osobnih pogrešaka dok smo bili u bonusu čime smo dali protivnicama da izvedu čak 24 slobodna bacanja. Ali, pripisujem to mladosti ekipe i manjku iskustva u prepoznavanju nekih situacija na terenu. Pohvalno je to što imaju ogromnu želju doći do lopte, a ostalo će doći s vremenom. Moram istaknuti dobro odrađen obrambeni posao Ane Modrić u odnosu na Matić, dok su Puljić i Laura zaustavili S.Tošić. U napadu su ovaj put izvanredne bile Zovko, Parunov i Roje, a raduje me što postoji još ogromna rezerva kod ostalih cura. Prva pobjeda je tu, čeka nas rad na ispravljanju grešaka kako bi na svakoj sljedećoj utakmici bili još bolji”, izjavio je trener Splićanki Boran Grgin.

[rezultat zid=”10″]

U susretu dvije srednjodalmatinske ekipe igračice Jolly JBS-a su očekivano porazile protivnice iz Omiša. Šibenčanke su bolje otvorile susret i odmah na samom startu povele sa 7:0. Do kraja prve četvrtine se igralo koš za koš. Na kraju prve četvrtine rezultat je bio 20:16 za domaće cure.

U idućoj četvrtini je uslijedio identičan rasplet. Šibenčanke su polako povećavale svoju prednost na krilima Antonije Mišure koja je u prvom poluvremenu postigla 17 poena. Iako ta prednost u niti jednom trenutku nije prešla 11 poena, bila je vidljiva razlika u kvaliteti. Na kraju poluvremena je bilo plus 7 za Jollyete. U trećoj četvrtini se bude Kristina Benić i Luca Ivanković te polako podižu šibensku prednost do 18 razlike koliko je semafor pokazivao na kraju trećeg dijela susreta. Do kraja susreta i jedan i drugi trener su dali priliku curama s manjom minutažom. Na kraju je završilo 77:60.

U šibenskim redovima najefikasnija Kristina Benić s postignutim 21 poenom, dok je kod gošći najefikasnija bila Ivana Vrvilo s postignutih 20 poena.

[rezultat zid=”12″]

Na Kozali je to bila slatka osveta sastava ekipe Zagrepčanki, koju čini nekoliko kadetskih i juniorskih reprezentativki Hrvatske, za ispadanje u četvrtfinalu doigravanja Prvenstva Hrvatske prošle sezone. Već na početku utakmice vidjelo se da to neće biti nimalo ugodno poslijepodne za domaći sastav jer je Medveščak agresivnom obranom po cijelom terenu uzeo inicijativu i košem Silve Šede prvu četvrtinu završio s 11 koševa viška.Riječanke se nisu znale snaći protiv takve igre i prednost Medvjedica povećavala se iz minute u minutu. Niti u jednom trenutku pobjeda Medveščaka nije dolazila u pitanje. Epilog je konačnih plus 21, a bilo i 29 razlike poslije šeste trice raspoložene Ive Borović. Medveščak je bio posebno superioran u skoku, ali i s puno asistencija (19 u odnosu na 8 Pleterovih) što ukazuje na kolektivnu igru Zagrepčanki. Superiornom igrom uzele su dva vrijedna boda i sada u trećem kolu očekuju ekipu Gospića.

“Stvarno smo odigrali jednu kvalitetnu utakmicu i zadovoljan sam našom izvedbom u Rijeci”, bio je kratak komentar trenera Medveščaka Braslava Turića.

[rezultat zid=11]

U petoj minuti bilo je 7:2 za Rockwool, da bi u 14. minuti na semaforu bilo 7:31 za Trešnjevku i tu je utakmica bila prelomljena i sve ostalo je bilo odrađivanje posla. U domaćoj ekipi jedina igračica koja je zaslužila prolaznu ocjenu je Tanja Ličina s 13 koševa.

Košarkašice Rockwoola su tako krenule sa dva poraza i očito im predstoji težak i mukotrpan rad u borbi za očuvanje prvoligaškog statusa. Igra koju su pokazale rockwoolice u ogledu s prvoligaškim novakinjama nikako ne može dobiti prolaznu ocjenu. Bila je to spora i bezidejna igra s gomilom promašenih zicera. Uz to se uporno forsirao šut za tri poena, a od 27 pokušaja iza linije 6,75 domaće ekipe ubačene su samo tri. Isti je učinak imala gostujuća košarkašica Irena Čunčić koja je za to potrošila samo tri lopte.

[rezultat zid=”13″]

Očekivano vrlo dobra derbi utakmica na gospićkom Balinovcu. Novi Zagreb zabilježio je toliko željenu pobjedu koja mu na startu daje izgledne šanse za poziciju broj jedan. Bila je to prava borba za svaku loptu dva protivnika s istim ambicijama. Biti prvi i najbolji. Gospićanke nisu bile pucački raspoložene i od 31 šuta za tri poena uspjeli su pogoditi svega 11. S druge strane Novi Zagreb ih je uputio 15 i pogodio 6.

Već od samog početka susreta se vidjelo da će to biti dvoboj dvije izjednačene ekipe i da bi samo inspiracija jednog pojedinca mogla odnijeti pobjedu na jednu ili drugu stranu. Kroz cijelu prvu četvrtinu izmjenjivala su se vodstva i niti jedna ekipa se nije mogla odvojiti na neku veću razliku.  Posebno inspirirana tijekom prve četvrtine je bila američka razigravačica u redovima Novog Zagreba Courtney Vadersloot koja je već tad postigla 11 poena. No u ličkim redovima je imala dostojnu suparnicu u Moniki Bosilj koja je također postigla 11 poena u prvoj četvrtini, od čega tri trice. Rezultat na kraju prvog perioda je bio 24:23 u korist gostujuće ekipe. U drugoj četvrtini se ekipa Gospića razgoropadila i svim silama su pokušali stvoriti sebi prednost do poluvremena. U tome su i uspjele. Nakon prvih 20 minuta utakmice rezultat je bio 49:44 za igračice trenera Stipe Bralića.

Početkom treće četvrtine Gospićanke se odvajaju na devet poena prednosti i staju. Uslijedila je u njihovoj igri velika crna rupa koju su Zagrepčanke predvođene dojučerašnjom igračicom Gospića Sandrom Mandir znale kazniti. Ogromnom serijom preuzimaju vodstvo do kraja četvrtine te ga održavaju. Krajem trećeg perioda rezultat je bio 70:63 u korist ekipe Vladimira Ivankovića.

U posljednjoj četvrtini domaće igračice su pokušavale na sve načine dohvatiti prednost gošći ali su na svaku domaću dobru akciju i gošće imale istu takvu. Rezultat se stalno kretao od pet do deset razlike i niti u jednom trenutku se nije nešto značajnije dogodilo što bi okrenulo tijek utakmice.

U redovima Novog Zagreba posebno su se istaknule bivše Vile Velebita Sandra Mandir i Sena Pavetić, a vrlo dobru partiju pružile su Vrdoljak i Vandersloot. Kod Gospićanki Bosilj je bila najefikasnija ali i potrošila 14 lopti za tri poena od kojih je pogodila samo četiri te Jurčević sa 16 poena.

Pobjeda Novog Zagreba u Gospiću pothvat je kakav odavno nije napravila niti jedna domaća ekipa u prvenstvu ili kupu Hrvatske. Nagovještaj je to i puno interesantnijeg nastavka prvenstva u A1 ligi za žene ali i obećavajuća igra pred dolazak istanbulskog Galatasaraya u Zagreb u okviru Eurolige.

[rezultat zid=”7″]

Od samog početka utakmice u Trnskom bilo je vidljivo da Agram-ZG, uz sva nastojanja i želje da osvoji prve prvenstvene bodove, neće uspjeti. Unatoč još nezaliječenoj ozljedi nastupila je i dobro odigrala Iva Mežnarić i uz Branku Vukičević bila najveći adut trenerice Periše. Međutim Zadranke su i danas imale odgovor u prvom redu u  raspoloženoj Antoniji Erslan koja je postigla 24 koša, zatim vrlo dobroj Davorki Balić i Lari Nikpalj. Niti u jednom trenutku utakmice košarkašice Agrama nisu bile u vodstvu. Samo su dva puta izjednačile rezultat i to na isteku prve i druge minute. Od tada je prednost Zadranki konstantno rasla i u utakmice bez nekog posebnog tempa narasla u 34. minuti igre na najvećih 32 koša razlike (41:73).

Do kraja utakmice Agramerke su uspjele smanjiti razliku na konačnih 19 koševa prednosti za Zadar. Trener Vidaković, koji je u ovoj utakmici vodio zadarsku ekipu, odnosi dva važna boda, a trenerici Periša i njezinim curama ostale su brige i naporan rad na očuvanju prvoligaškog statusa.