Hrvatski derbi donio lošu igru i pobjedu Cibone

Nije nam hrvatski košarkaški derbi u petom kolu ABA lige kvalitetom donio ono što smo očekivali. Dvoboju Cibone i Zadra nedostajalo je igračke lucidnosti, dobrih poteza i visoke razine šuta. Krajnji rezultat iznosio je 90:81 u korist Cibone, koja je nakon produžetka uspjela svladati totalno indisponirani Zadar, čija momčad je krajem regularnog dijela utakmice ipak uspjela stići prednost od skoro 15 razlike te izboriti dodatnih pet minuta igre.

Početak utakmice na parketu nam donosi petorku u sastavu Allen, Vrbanc, Ramljak, Travis te Kaštropil, sa zadarske strane, te Carter, Strawberry, Marčinković, Hamilton i Zubčić, što se Cibone tiče. Prvu četvrtinu obilježila je izjednačenost momčadi na terenu, s ipak blagim vodstvom Cibone kroz cijele navedeni period. Visoka linija zagrebačke momčadi, koju su činili Hamilton i Zubčić, zadavala je mnogo problema Zadru u reketu, s obzirom da se kroz puno akcija nastojalo igrati na njih dvojicu, a osim toga, oni su bili iznimno agresivni na skoku, te su time uspijevali skupljati odbijene lopte nakon promašenih šuteva, za što Zadar nije mogao pronaći lijek. S druge strane, igra Zadra se podosta bazirala na ubacivanju igrača u prazan prostor u reketu, te asistencijama koje bi u tom slučaju dolazile izvan reketa. Već u prvoj dionici igre vidjelo se kako to neće biti dobra šuterska večer suprostavljenih momčadi, a pogotovo Zadra, jer većina šuteva upućenih prema košu s vanjskih pozicija nije prolazila kroz mrežicu. Na kraju četvrtine Darryle Strawberry zabio je koš za vodstvo Cibone 22:20, a poravnati rezultat nije uspio Ivan Batur, nakon driblinga preko cijelog terena.

Zadrovi problemi s obrambenim skokom nastavljaju se i u drugoj četvrtini, a Cibona iskorištava to i diže se na razliku od sedam koševa, koja čini bazu za vodstvo sve do zadnjih minuta utakmice. Iako trener Nazor tijekom time-outa pokušava svoju momčad usmjeriti na pravi put uputama o kontroliranju skoka, vraćanju u obranu, spuštanju lopte u reket te pick ‘n’ rollu, ne uspijeva to na pravi način probuditi igrače Zadra. Chaison Allen čini dobru stvar probijanjem Ciboninih igrača i ulazima pod koš, no ono što u tim trenucima ne čini dobro jest sama realizacija, ili pak kvalitetno dodavanje suigračima. U zadarskim redovima isticao se jedino Travis svojim poenima, dok je na drugoj strani najčešće poentirao Jagodić. Pri rezultatu 37:29, nešto manje od dvije minute prije kraja, Cibonin trener Veljko Mršić zove minutu odmora, a pjesma koja je u tim trenucima svirala na razglasu, imena Užas je moja furka, kao da je najbolje odražavala igru momčadi Zadra. Prelaze Nazorovi momci tada na zonsku obranu, što rezultira promašenom tricom Hrvoja Kovačevića, a u sljedećem napadu Brkić ostaje čuvan od strane puno nižeg Cartera, te iskorištava to ubacivši koš za rezultat 37:31. Četvrtinu rezultatski okončava upravo Carter dvama zabijenim slobodnim bacanjima, te se na odmor odlazi s 39:31 na semaforu.

Nova četvrtina je stigla, a s njom i nove greške u igri Zadrana. Treću dionicu karakterizirao je i dalje dominantan napadački skok Cibone te slab šut obiju momčadi. Osim toga, napadačke pogreške i izgubljene lopte Zadra nizale su se kritičnom frekvencijom, a domaćini nisu propuštali to kažnjavati kontrama i polukontrama. Uspio je Zadar skupiti čak šest momčadskih osobnih pogrešaka za samo tri i pol minute, te tako vrlo rano ući u bonus i dopustiti Ciboni lagane poene s linije slobodnih bacanja, dok je kod Cibone jedini igrač koji je na svom kontu imao osobnu pogrešku u trećoj četvrtini, do pete minute igre, bio samo Demond Carter. Taj igrač je zajedno s Justinom Hamiltonom činio i napadačku osovinu koja je pick ‘n’ rollom punila zadarski koš. Što se napadačke igre Zadra tiče, ona se uglavnom svodila na bezidejnost te nekoliko dobrih akcija vođenih receptom iz prve četvrtine, koji je uključivao dubinske lopte u reket. Četvrtina je završila pogođenim slobodnim bacanjima Strawberrya, za rezultat 59:46.

Zadnja četvrtina donijela je veliki povratak gostiju. Vratio se Zadar iz minusa od 13 koševa, vođen Krasićem, Brkićem i Baturom, te je potonji deset sekundi prije kraja uspio zabiti tricu koja je donijela izjednačenje i veselje zadarskih navijača, odnosno rezultat 71:71, a time i produžetak. Jednostavno, u zadnjim minutama igrači Cibone nisu bili sposobni realizirati napadačke akcije na pravi način, šut ih nije služio, te je Zadar to iskoristio maksimalno dobro i uspio poravnati skor. Nakon spomenute trice Ivana Batura, Strawberry je pokušao donijeti pobjedu svojoj momčadi, no to mu nije pošlo za rukom te on promašuje svoj šut.

Ipak, zadnjih pet minuta utakmice pokazalo je kako je u današnjem dvoboju produžetak bio maksimalan doseg Zadra. Andrija Žižić demonstrirao je igru pravog, kvalitetnog centra, te je nemilice ubacivao loptu u koš Zadra, kako iz igre, koristeći iskusne manire kojih mu ne fali, tako i sa crte slobodnih bacanja. Zadarski centri, opterećeni osobnim pogreškama, nisu ga uspijevali zaustaviti. Cibona je tako sigurno privodila utakmicu kraju, a jedini trenutak u kojem se Zadar uspio donekle približiti rezultatski, bio je pri 82:79, kada je Romeo Travis nakon promašenog slobodnog bacanja uhvatio loptu te zabio. Konačno, krajnji rezultat postavlja Žižić, ubačajem iz reketa, za 90:81.

Kod Cibone najbolji strijelac bio je Darryle Strawberry sa 17 poena, a kod Zadra Romeo Travis s ubačenih 21. Za kraj možemo reći kako je ova utakmica pokazala ne baš sjajnu igru hrvatskih predstavnika u ABA ligi. Cibona će, bez obzira na pobjedu, morati podići kvalitetu napadačke igre, ponajviše šuta, dok trener Zadra Ante Nazor hitno treba razbuditi svoje igrače pred dva važna gostovanja kod Cedevite i Širokog.