Split slavio u Rijeci nakon produžetka

Košarkaši Kvarnera su u susretu šesnaestog kola A-1 lige na Kozali nakon produžetka izgubili od Splita rezultatom 91:93. Drugi je to poraz Riječana ove prvenstvene sezone, a deseta pobjeda Splita, prva u Rijeci nakon 2011. godine.

Bez ozlijeđenog trojca MarinelliŠpraljaBaković Riječani su krenuli u petorci s najvišim Blažom Božinovićem. Trenerovo povjerenje kanadski je Hrvat vratio s uvodna četiri poena protiv Splita koji se u Rijeci pojavio bez Henrika Širka, nekadašnje Kvarnerove uzdanice. Borbeno je i ovoga puta na Kozali bilo pod koševima, Split je samo jednom u uvodu utakmice uspio izvući na vanjski šut njihovog “dragulja” Filipovića, no bez uspjeha.

Ali iz tog se napada rodilo Splitovo vodstvo. Lopta se od obruča odbila izvan granica igrališta što sudački trojac nije primijetio nakon čega je Srđan Subotić iznudio prekršaj uz zabijen koš. Slična se situacija ponovila i u šestoj minuti kad su žuto-crni imali četiri koša viška (6:10). Subotić se može pohvaliti da je između dva napada dobio “bananu” u NBA-stilu od strane Božinovića. Neće proći dugo, Veljačić će uzeti loptu Čubeli pred nosom i položiti za 10:10, ali će Split vratiti do ulaska u osmu minutu poenima Đuguma i Kalajžića, što će Marijanu Manceu poslužiti kao dobar šlagvort na prvom timeoutu.

Zanimljivo i vrlo netipično, prvi je period protekao bez ijedne pogođene trice na obje strane. Kvarner je imao četiri, Splićani čak pet pokušaja iza linije, ali niti jedan nije prošao kroz obruč. Dogodila se prva trica za 17:16 Maura Veljačića iz sedmog domaćeg pokušaja, nakon čega je Toni Dijan uslijed prekršaja u napadu zaradio svoju tehničku pogrešku. Veljačić je ubrzo nastavio s ubacivanjem trica pa je Ivica Skelin s gostujuće klupe u 13. minuti morao zaustaviti pad u igri svoje momčadi minutom predaha pri rezultatu 23:19.

Split je u nešto više od minute prestigao Riječane tricom Subotića, ali je košem Marića iz dodatnog bacanja nakon prekršaja Kvarner opet u kratkotrajnom vodstvu. Malo jedni vode, malo drugi, a onda Božinović spektakularnim zakucavanjem diže publiku na noge kod 30:30. Gosti do dolaska u posljednjih deset sekundi prvog dijela rade seriju 0:7 što ih dovodi u relativno komfornu zonu od šest poena prednosti za poluvrijeme.

Koševima Kalajžića i Subotića Splićani su nakon minute igre u nastavku stigli do deset koševa viška (34:44), ali bio je to samo za riječko buđenje u obliku četiri Jambrovićeva odnosno dva Marićeva poena. Mogao je nakon minute predaha zakucati i Božinović, ali je lopta u trenutku skoka prema košu nekako uspjela ispasti iz ruku. Na drugoj strani je u 24. minuti Subotiću suđen novi koš-faul, ali je sve vratio Patrik Jambrović.

Kvarner se na krilima čvrste obrane i postupno sve preciznijeg šuta polagano primicao iiz sjene polaganjem Marića odnosno tricom Štembergera stigao na 50:51. Za vodstvo je pogodio Jambrović, bio je to njegov deveti poen u trećoj četvrtini. Riječani su do kraja treće četvrtine povećali na 62:56 uz nove dvije Veljačićeve trice iz teških pozicija. Kvarner treću četvrtinu osvaja s dvanaest poena viška čime si utire put prema trinaestoj pobjedi u A-1 ligi na koju će ipak morati pričekati još neko vrijeme.

Jer ipak, Splićani se otprva nisu predavali bez zadnjeg trzaja. Poenima Kalajžića i Markulina po posljednji put na utakmici vode (62:63), ali trice Veljaćića i Marića vraćaju stvari na riječkih plus pet uoči posljednjih sedam minuta. Nova splitska prijetnja kod 68:67 nestaje Veljačićevom tricom te Jambrovićevim i Štembergerovim slobodnim bacanjima. Bilo ih je još puno u samoj završnici, Veljačić je propustio realizirati dva šuta za rješavanje utakmice pa je Markulin na 4.8 sekundi do kraja zabio za 77:77 i odlazak u produžetak.

U završnih pet minuta Split radi početnu prednost trećom Subotićevom tricom, poništava je Jambrović za 84:84. Splićani preko Kalajžića i Subotića ne griješe sa slobodnih bacanja za 88:90, a svoje daleke šuteve promašuju Božinović i Štemberger. Obojica nedugo zatim dobivaju svoje pete osobne pogreške, a onda i Subotić promašuje oba slobodna bacanja. Na osamnaest sekundi do kraja Marijan Mance zove minutu odmora, nakon koje u pet sekundi njegovi momci nisu izveli loptu pa je napad pripao Splitu koji je imao slobodna bacanja, ali je Markulin jedno promašio. Nakon bacanja Veljačića (91:91) Markulin pogađa oba, a posljednji napad Veljačić i Kučan ne uspijevaju pretvoriti u novo izjednačenje.

Gosti na kraju slave i na taj način uzvraćaju Kvarneru za poraz na Gripama u prvom dijelu sezone. Kvarneru je ovo drugi uzastopni poraz u svim natjecanjima, a sljedeći vikend donosi gostovanje u Trnskom kod Zagreba.