Zagreb se revanširao Alkaru i preuzeo vrh tablice

Jedan od rijetkih ovosezonskih poraza Zagreb je upisao upravo protiv Alkara koji ih je u Trnskom krajem listopada nadigrao 68:77. Danas je situacija bila malo drugačija, no nije Zagreb tek tako prošetao kroz Sinj, iako bi konačnih 79:92 moglo sugestirati drugačije.

Bila je to utakmica u kojoj su obje momčadi gotovo pune tri četvrtine igrale izjednačenu košarku. Malo bolje su u susret ušli domaći igrači, tricom Ivana Svaline nagovijestili su raspucanu utakmicu, a već nakon tri minute Alkar je na svojoj strani imao devet postignutih koševa. Nisu ni gosti puno kaskali za njima, ali puno izgubljenih lopti i serija 6-0 domaćih natjerala je trenera gostiju, Danijela Jusupa da već nakon te tri minute u prvoj četvrtini pozove prvu minutu odmora na utakmici. Dobro reagiraju Zagrepčani pa nakon dobre obrane poentiraju i vraćaju se u vodstvo (9:10). No nije to dugo potrajalo jer se Stjepan Tešija u dva navrata pokazao prebrz za Marina Šarliju što je u konačnici rezultiralo novom serijom domaćih. Ovoga su puta Sinjani povezali pet uzastopnih koševa, a Šarlija je poslan na klupu.

Njegova zamjena, Antonio Vlaić, bio je zaslužan za poravnanje rezultata na 14:14 na što domaći strateg reagira svojim timeoutom. Izabranici Mladena Vuškovića pozitivno reagiraju, ponajviše mladi Josip Boban koji ubacuje dvije, a Nikola Gaurina se pridružuje s jednom tricom. S druge strane goste u igri drži danas odlični Miralem Halilović pa se unatoč napadačkoj efikasnosti domaći igrači ne uspijevaju odvojiti.

Na predah između prvih dvaju četvrtina Alkar odlazi sa +2, ali gosti odmah na početku druge četvrtine kradu loptu i poništavaju prednost domaćih novim košem Halilovića. U međuvremenu, na parket se vratio Šarlija, i proigrao, a s druge strane se na klupu premjestio Tešija. Ništa se nije promijenilo u odnosu na prvu četvrtinu. I dalje su se jedni i drugi izmjenjivali u vodstvu, a kad bi neka momčad imalo zaprijetila protivnički treneri bi pravovremeno reagirali.

Sinjani su u tom razdoblju imali i najvećih +5 (32:27), ali Zagrepčani su to vrlo brzo preokrenuli na svoju stranu. Zagrepčani su imali i posljednji napad u poluvremenu pri rezultatu 41:39 za domaće. Vladović i Šarlija na vrhu reketa odigravaju pick-n-roll nakon kojeg razigravaču Zagreba ostaje prostora iza linije za tri poena. Upućeni šut ne pronalazi put do mrežice, no akciju pomno prati Ivan Batur koji hvata napadački skok i sa zvukom sirene ubacuje svoj prvi koš na utakmici za izjednačenje na poluvremenu – 41:41.

Drugo poluvrijeme, ista priča. Batur otvara tricom, Šarlija ubacuje za dva. Odmah odgovara Alkar istom mjerom – Dino Šipić polaže, Josip Glavinić pogađa tricu. Nije se takva igra svidjela Jusupu pa je nakon četiri minute u drugom poluvremenu pozvao minutu odmora u kojoj je jasno dao do znanja svojim igračima da moraju igrati bolju obranu na Glaviniću, podsjetivši svoje igrače na prethodne susrete u kojima im je taj igrač zadavao velike probleme.

Rezultatski egal održao se sve do pred kraj treće četvrtine kad je krenuo konačni pad domaćih. Bilo je 60:60 prije nego su gosti serijom 6-0 zaključili četvrtinu. Tešija je početkom posljednje dionice smanjio na -4, no gosti odgovaraju serijom s četiri uzastopna koša. Antonio Bilić tricom drži nadu domaćih na životu, ali za svaki koš domaćina gosti ubacuju po dva više. Sve je to rezultiralo brzim stvaranjem prednosti gostiju koji su četiri minute prije kraja utakmice imali +9 na svojoj strani – 70:79.

Bilo je u tim trenucima jasno da su šanse Alkara u današnjem susretu vrlo male, a pitanje pobjednika odlučeno je samo minutu kasnije kad je na strani gostiju bilo +15 (70:85). Do kraja su Zagrepčani uspjeli napraviti i +16 (76:92), ali Roko Dominović svojim prvim ubačajem na današnjem susretu ublažuje poraz te Zagreb susret završava sa +13.

Mrave su do pobjede predvodili Miralem Halilović, s double-double učinkom od 24 koša i 12 skokova, i Luka Božić, s 22 koša i četiri skoka. U domaćoj momčadi najraspoloženiji je bio Josip Glavinić s 20 poena. Dva poena manje imao je Gaurina, a Šipić je s 12 bio jedini preostali domaći igrač s dvoznamenkastim brojem koševa.

Zagreb je s ovom pobjedom, i porazom Kvarnera u Rijeci, ponovno preuzeo čelnu poziciju na ljestvici tjedan dana prije velikog derbija s Kvarnerom u Trnskom.

Sinjane u idućem kolu očekuje gostovanje kod Škrljeva.