Što se krije iza pobjede u Beogradu?

14 dugih godina trebalo je Zadru da pobijedi Partizan u gostima. Što se to krije iza ove pobjede Beogradu?

Početkom tjedna Zadar je promijenio trenera, Aleš Pipan i KK Zadar raskinuli su suradnju nakon loših predstava Zadra na početku sezone, nezadovoljstva navijača i uprave. Na samoj press konferenciji, gdje je KK Zadar objavio raskid suradnje s Pipanom, bio je i Ante Nazor novi – stari trener Zadra. Nazor je najavio novu borbeniju igru Zadra, kazao kako nitko na Višnjiku protiv Zadra ne smije biti favorit i dao poprilično ozbiljna obećanja, „svaka utakmica se mora igrati kao zadnja“ istaknuo je. Otišli su tako Zadrani u Beograd, u nadi za prvom pobjedom u ABA ligi ove sezone.

Utakmica je počela odličnim napadom Zadra, brza tranzicija i energija zadarskih igrača izgledala je obećavajuće. Prva četvrtina je završila 23:23, ali se u igri Zadra mogla vidjeti neka nova energija i želja za pobjedom. Partizan je drugu četvrtinu otvorio sjajno, zabili su sedam poena u nešto više od minutu, tad se aktivirao Nazor, zvao timeout i posložio ekipu. Bila je to prijelomna točka u utakmici jer je Zadar u nastavku napravio seriju od 11 poena i preokrenuo utakmicu.

Zadar je nastavio s odličnom igrom te u jednom trenutku došao na 19 poena prednosti. Na trenutak su igrači Partizana zbili svoje redove i spriječili odličan napad Zadra, smanjili su vodstvo Zadrana na osam poena i preuzeli ritam utakmice u svoje ruke. Pojavio se tada sjajni Luka Božić koji odigrao je još jednu veličanstvenu utakmicu u redovima Zadra, preuzeo je inicijativu u zadnjoj četvrtini i osigurao pobjedu svoje ekipe. Završilo je s deset razlike, 85:95.

Utakmicu je za Zadar obilježila dobra rola igrača s klupe, zajedno s odličnom obranom i puno dodavanja. Nazor je definitivno donio novu energiju u svlačionicu Zadra zajedno s nekim novim taktičkim idejama. Roster Zadra, dolaskom američkog centra Williama Magaritya malo je proširen, što je omogućilo treneru malo više rotacija. Izvukao je Nazor maksimum iz ove ekipe i potaknuo euforiju pred derbi u ponedjeljak.

Klupa Zadra odradila je veliki posao, kapetan Špralja je ubacio 13 poena u 11 minuta (bez promašenog šuta), Mislav Brzoja je bio po cijelom parketu. Inače odličan obrambeni igrač još jednom je pokazao svoje defenzivne mogućnosti, a uhvatio je i četiri napadačka skoka. „Zadarsko dite“ Lovre Bašić također je odigrao dobru utakmicu i u par minuta podijelio četiri asistencije te zabio 4 poena. Junaci utakmice su zasigurno bili Mario Little i Luka Božić, Little je zabio 19, a Božić 27 poena. Uhvatio je Božić 9 skokova, ukrao tri lopte i odradio lavovski posao u obrani. Iz utakmice u utakmicu nameće kao stožerni igrač Zadrana. Novi trener i timska igra borbenih igrača pokazali su se kao dobitna kombinacija za Zadrane.

Što se tiče Partizana, Stefan Janković i Marcus Paige su bili najefikasniji. Janković je zabio 19, a Paige 16. Rezultatska je ovo kriza za njih, Grobari su iza meča tražili ostavku trenera Nenada Čanka. Peti je ovo poraz u nizu, Štark arena u Novom Beogradu pomalo postaje ukleto mjesto za Partizan. Iduća utakmica za „crno bele“ je teško gostovanje u Turskoj protiv Turk Telekoma, tražit će tamo prekid gubitničkog niza, te svoju drugu pobjedu u EuroCupu.

Zna se da u „gradu košarke“ ne treba puno za euforiju, Zadar već u ponedjeljak igra u pod tornjem u najvećem hrvatskom derbiju, a Zadrani planiraju ispuniti zeleni sektor u Zagrebu. Bit će to veliki test za ekipu Zadra, koji mora tražiti pobjedu. Cibona je u naletu i zadnje tri utakmice bez poraza. Prošli su tjedan u odličnoj završnici svladali ekipu Cedevite i zasigurno traže nastavak pobjedničkog niza. Bit će to zanimljiv susret, nadajmo se dobroj košarci i ispunjenim tribinama.