Šuterski raspoložena Cibona bolja od Mađara

Košarkaši Cibone večeras su u zagrebačkoj dvorani Dražena Petrovića u sklopu 5. kola ABA lige sa 96:92 bili bolji od mađarskog predstavnika Szolnokija, što im je drugo ovosezonsko slavlje u regionalnom natjecanju.

Cibona – Szolnoki 96:92 (29:22; 43:45; 64:64)

Cibona: Markota 14, Kus 2, Krušlin 8, Blassingame 26 (5 as), Rozić 11 (6 as, 4 ol), Jagodić-Kuridža 14, Slavica, Lalić 11, Mavra 2, Siriščević 8, Žižić, Gabrić.

Szolnoki: Lorant 10, Sinovec 13, Keller 8, Wittmann 3, Vojvoda 22 (6 as), Bader, Brkić 11, Pavlović, Milošević 3, Mandoki.

Susret je krenuo sjajno s Cibonine strane, pošto su igrači trenera Slavena Rimca već na polovici prve četvrtine preko Marina Rozića stigli do prve dvoznamenkaste prednosti (16:6), a do isteka prvih deset minuta gosti su se malo pribrali i smanjili zaostatak na -7 (29:22). Raznovrsnost igre Vukova kao da je nestala sredinom druge dionice, kada su gosti polako počeli stizati zaostatak, preokrenuvši potpuno rezultat u svoju korist uoči odlaska na veliki odmor (43:45).

Nastavak susreta donio nam je ponovno buđenje domaćih košarkaša, ponajviše Jure Lalića, a ponovno vodstvo došlo je sredinom dionice, da bi Damir Markota tricom u 28. minuti donio 62:55, što su gosti do isteka dionice uspjeli potpuno anulirati, ponajviše zahvaljujući nesmotrenoj nesportskoj grešci Jerela Blassingamea, kada su u jednom napadu ubacili šest poena. U nastavku susreta Markota je nastavio s dobrom dionicom, ubacivši devet od prvih 13 Ciboninih koševa u posljednjoj četvrtini. Ušlo se potom u neizvjesnu penal završnicu, u kojoj su se domaći košarkaši bolje snašli i slavili sa konačnih 96:92.

Blassingame je s 26 poena i pet asistencija predvodio Cibose, a po 14 ubačaja dodali su Marko Jagodić-Kuridža i Markota. Kod gostiju se s 22 poena i šest asista istaknuo David Vojvoda, a prvi do njega bio je Stefan Sinovec s 13 ubačenih koševa.

Cibona je susret završila s vrlo dobrih 55 posto ubačaja iz igre, odnosno 10 pogođenih trica iz 22 pokušaja. Mađarski sastav šutirao je sa 47 posto uspješnosti iz igre, a za dvije ubačene trice više od Cibone trebalo im je čak 30 pokušaja. Prevaga se očitovala i u ostalim statističkim segmentima, a ponajviše u osvojenim (9:3) i izgubljenim loptama (15:18), što je na koncu koštalo Mađare boljeg rezultata.

Sljedeće kolo obje momčadi igraju u nedjelju – Cibona u Novom Mestu kod Krke, dok Szolnoki dočekuje Crvenu zvezdu.