Tabakova Caja i Baraćev Efes se ne predaju

Zanimljivi susreti odigrani su večeras na europskim košarkaškim parketima. Iako su favoriti bile gostujuće momčadi Efes i Caja su odnjeli pobjede i tako sebi dali šansu da seriju odvedu u neizvjesne vode. Sigurno će u nastavku natjecanja biti zanimljivo pratiti i rasplete ovih dvaju parova, a nadamo se da će barem jedan otići u onu utakmicu na sve ili ništa i tako ponuditi ljubiteljima europske košarke veliku dozu neizvjesnosti.

Anadolu Efes – Olympiakos 83:72 (19:17, 37:29, 65:50)

U trećoj utakmici doigravanja, Anadolu Efes dočekao je Olympiakos i pokušao produžiti svoj nastup u Euroligi. Nošeni sjajnom publikom uz odličnu realizaciju šuta s tri poena, Turci su uspjeli uzeti pobjedu i smanjiti vodstvo Grka na 2:1.

Utakmica je započela košem s poludistance Duška Savanovića, koji je nakon neuspješnog napada Olympiakosa povećao prednost svoje momčadi na 4:0. Odlična ofenzivna igra Jordana Farmara održala je domaćine u vodstvu. Agresivna obrana i presing Grka natjerala je domaću momčad na nekoliko pogrešaka, a razlika u poenima bila je sve manja. Rezultat nakon 10 minuta igre bio je 19:17.

Blokada Stanka Baraća na jednom i realizacija šuta na drugom kraju vratila je domaćine u prednost od  4 poena razlike. I dalje raspoloženi Farmar zabio je dugu dvojku, ali odmah je odgovorio Acie Law. Nakon toga zabijaju Pero Antić i Perperoglou te dovode svoju momčad u prvo vodstvo na utakmici. Taj trenutak dodatno je motivirao domaće igrače te brzo vraćaju prednost natrag, a serijom 10:1 stvaraju vodstvo 37:29, s kojim odlaze na odmor.

Efes je nastavio gdje je i stao. Treća četvrtina započela je faul-košem Semiha Erdena, a prednost se povećala na 13 poena razlike. Printezisova trica dala je nadu Grcima, ali odmah je odgovorio Savanović istom mjerom i uskoro vodstvo Efesa naraslo na 17 koševa prednosti. Nakon nekoliko slobodnih bacanja Grci su samo uspjeli ublažiti ogromno vodstvo domaćina i u zadnji period ušlo se rezultatom 65:50.

Olympiakos je imao ozbiljne namjere ulaskom u zadnju četvrtinu. Uspjeli su čak dvije minute držati Turke bez poena, ali žalosno je to što nisu uspjeli nagraditi svoju odličnu obranu. U tom periodu zabili su samo jedan koš. Burne reakcije na grčkoj klupi rezultirale su tehničkom pogreškom, a Farmar je rutinski zabio bacanja i praktički osigurao pobjedu svojoj momčadi već pet minuta prije samog kraja. Do kraja su gosti dali sve od sebe da sustignu zaostatak, ali bezuspješno. Utakmica je završila rezultatom 83:72.

Caja Laboral – CSKA 93:72 (15:14, 43:24, 70:39)

Caja Laboral je na čelu sa Tabakom produžila svoje nade u prolazak na završni turnir. U svojoj dvorani zahvaljujući odličnoj drugoj, a i trećoj četvrtini uspjeli su svladati moskovski CSKA. Najbolji strijelac kod Španjolaca bio je Tomas Hurtel sa 21 poenom, a dobru utakmicu odigrao je Nemanja Bjelica koji je postigao 13 poena i ubilježio 7 skokova.

Utakmica je počela usporeno s obje strane i bilo je očigledno da vlada velika nervoza. Nakon početnih par minuta na semaforu je bilo tek 4:4. Na krilima Nemanje i Milka Bjelice Španjolci stječu prvu veću prednost, a seriju polaganjem završava Andres Noccioni. Sam kraj četvrtine obilježila su dvojica Srpskih igrača koji su anulirali prednost domaćina. Prvo je Teodosić pogodio iz vana, a zatim mu se priključio i Krstić.

Nakon koševa Fernanda San Emeteria Caja odlazi na prvu veću prednost tako da Caja ima 25:17, a ta prednost se povećala nakon koševa Bjelice i Lampea, a seriju je opet završio San Emeterio. Rezultat je u tom trenutku bio 32:17 za domaći sastav. CSKA je bio vrlo loš od samo početka, a kada se kod Španjolaca još razigrao Hurtel prednost je otišla na velikih devetnaest poena razlike.

U drugom poluvremenu tj. u trećoj četvrtini nisu se stvari puno promijenile. Caja je bila bolja u svim segmentima igre, a to se očitovalo i na rezultatu. Najveću prednost domaći sastav je imao pred sam kraj treće dionice nakon koševa Omara Cooka, ali je za CSKA uspio smanjiti Arron Jackson. Do kraja je CSKA uspio samo ublažiti poraz i dobiti posljednju četvrtinu igre sa plus deset.

Efes i Caja se nekon ovih partija imaju pravo nadati da će odvesti seriju barem u petu utakmicu jer su igrali vrlo dobro večeras i obje momčadi su sasvim zasluženo slavile protiv svojih suparnika. Posebno je iznenadila Caja koja je vrlo blijedo izgledala u Moskvi, ali na domaćem parketu očigledno je druga priča.