Prva liga (Ž): Besprijekorne domaće ekipe, odlični nastupi naših mladih cura

Na zadnje smo pisali o lošem vikendu domaćih ekipa, kad je Ragusa jedina u drugom kolu pobijedila Požegu kao domaćin. Zadnje kolo Prve ženske lige, u subotu je prošlo sasvim obrnuto, u dominaciji domaćih ekipa, svih pet je zadržao paket bodova.

Brodu na Savi nije pomogla ni iznimno raspoložena Mihaela Lazić za koju je još prošli vikend trener Dražen Rimarčuk rekao kako je tek na početku vračanja nakon već spomenute teže dehidracije. No, Mihaela je i s manjkom treninga u Puli zabila 41 koš, više od polovine svoje ekipe.

Zabila je i Stela Galušić (Dubrava) 37 Zadru, i to uz dobar postotak šuta (12/22) iz igre i linije slobodnih bacanja (10/12). Imali smo u kolu nekoliko istaknutih pojedinki, između ostalog Petru Šimunić koja je predvodila Podravac s 33 poena i Karlu Erjavec koja je još jednom bila odlična u dresu Trešnjevke, ovog puta sa 29 postignutih poena.

Nakon tri kola imamo četiri neporažene ekipe: Zadar, Podravac Gigant, Trešnjevka 2009 i aktualne prvakinje Medveščak. U nastavku vam donosimo izjave svih deset trenera.

Prva hrvatska liga za žene, 3. kolo, 14. listopad

Zadar – Dubrava BLC 110:66 (27:12, 33:11, 30:20, 20:23)
Dedić 18, Nikpalj 17, Jelenković 16, Turić 14; Galušić 37, Džafić 15 (kompletna statistika)

Zadranke su nakon pauze u drugom kolu željne utakmice vrlo ozbiljno pristupile susretu. U oba pravca su igrale dobro i tako već nakon pet minuta imale dvoznamenkastu prednost.

Trenerica Marija Mazija je iskoristila priliku i pružila minutažu svim curama od kojih se njih čak 11 upisalo u strijelce. U klubu su istaknuli i svoj pomladak, Ena Gardijana i Lara Prenđa koje su postigle prve seniorske koševe.

Za Dubravu je još jednu odličnu partiju pružila Stela Galušić koja je postigla 37 poena uz spomenute brojke na početku teksta. 15 poena i 8 skokova je pridodala Nives Džafić. Zajedno s njima je još Klara Krpan koja je u okrnjenom sastavu Dubrave igrala praktički punu minutažu od četrdeset minuta.

Marija Mazija za zadarski portal Sport023 – Dobro je a izgledat ćemo još i puno bolje

Marija Mazija, trenerica Zadra: “Utakmicu s Dubravom smo odradili jako ozbiljno bez obzira na njihovu ekipu koja je došla u oslabljenom sastavu. Šuterski raspucani s puno trke što me veseli, ali nisam u potpunosti zadovoljna obranom. Sljedeće kolo putujemo u dalek Slavonski Brod gdje nas čeka neugodna domaća ekipa koja igra agresivno, posebno na svom domaćem terenu. Ako budemo spremni se potući, prije svega obrambeno, vjerujem da ćemo i napadački moći parirati”
Zoran Jokić, trener Dubrave: “Mogao sam ovo reći i tjedan dana prije. Zadar je odlična ekipa spoja mladosti i iskustva izvrsno vođena od strane trenerice Mazije. Ovo ljeto pristupilo im je nekoliko iskusnijih igračica i uz mlade reprezentativke čine odličnu ekipu za sam vrh tablice što će vrijeme pokazati. Za nas tek sada prvenstvo počinje jer nam za dva tjedna dolazi Brod. Utakmica koja će pokazati tko je trenutno bolji. Čestitke Zadru na odličnoj utakmici i želim im puno sreće u nastavku sezone. Naravno i nama.”

Trešnjevka 2009 – Split 87:70 (22:13, 18:17, 22:14, 25:26)
Erjavec 29, Katavić 18; Silov 17, Škaro 14 (kompletna statistika)

Domaća je ekipa od prve minute uspjela kontrolirati utakmicu i već do polovice četvrtine odlaze na 12:4. Najbliže što su gošće uspjele zaprijetiti bilo je nakon trice Ivane Brnas u 16. minuti utakmice kada dolaze na samo dva poena zaostatka, međutim dalje nije išlo.

U nastavku utakmice ekipa Deana Nemeca postepeno povećava svoju prednost i dolazi do svoje treće pobjede.

Raspoložena je danas bila Karla Erjavec s 29 poena i 6 asistencija, Anđela Katavić pridodala je 18 koševa, a treba spomenuti i “all-round” učinak juniorke Lucije Kostić od 8 poena, 10 skokova, 8 asistencija, 5 ukradenih lopti i isti broj blokiranih šuteva. S druge strane najraspoloženije su bile Josipa Silov sa 17, odnosno Anamaria Škaro s 14 poena.

Dean Nemec, trener Trešnjevke: “Vodili smo tijekom cijele utakmice. U jednom trenutku i 24 razlike. Međutim, nikako nismo uspijevali ranije prelomiti i povećati prednost. No, treba znati da su igračice imale ekstra napor u srijedu za pobjedu u WABA ligi tako da je shvatljivo da smo imali problem s intenzitetom kojim bismo već prije odveli utakmicu u mirnije vode. Ovako stalno su nam bili blizu zahvaljujući kvaliteti koju Split ima prvenstveno na vanjskim pozicijama. Zadovoljan sam ipak jer smo pokazali kvalitetu i dobili utakmicu relativno uvjerljivo usprkos problemima koje sam spomenuo. Pritom. uspjeli smo produžiti rotaciju igračica na Savić i Šorić što je bio jedan od ciljeva. Od onih koji su i do sada igrali svi su nekim dobrim segmentom svog učinka pridonijeli konačnoj ekipnoj pobjedi.”

Boran Grgin, trener Splita: “Za nešto više očekivati na gostovanju kod Trešnjevke svoje šanse trebaš iskoristiti. Dolazili smo u nekoliko navrata na minus 4-5 razlike, ali nikako nismo uspjeli odvesti utakmicu u potpuni egal.  Kad je bilo najvažnije, uvijek bi kiksali u obrani i dopustili lagani zicer. Iz postotka šuta također se vidi da smo imali premalo raspoloženih igračica u fazi napada tako da je nerealno nakon 22-67 za dva poena tražiti bodove u gostima.”

Podravac Gigant – Šibenik 90:81 (24:18, 23:18, 20:22, 23:23)
P. Šimunić 33, V. Šimunić 18; Periša 23, Borić 22, Tošić 21 (kompletna statistika)

Nakon što su pobijedile Dubravu kod kuće, te Brod na Savi u gostima, sve razigranija i sve bolja ekipa trenera Molnara pobijedila je i Šibenik te ima maksimalan učinak u prvenstvu kao što ga imaju i zagrebačke ekipe Trešnjevka 2009 i Medveščak.

Gigantice su poluvrijeme riješile u svoju korist s 11 koševa prednosti. Treću četvrtinu dobile su Šibenčanke i zaprijetile Podravcu došavši na samo pet koševa razlike. Međutim, domaće košarkašice predvođene izvrsnom Petrom Šimunić, koja je postigla 33 koša, mirno su i rutinerski utakmicu privele kraju.

Fotogaleriju s utakmice možete pogledati na epodravina.hr

Ivica Molnar, trener Podravca: “Utakmica uzbudljiva s puno ritma, dinamike, trica, puno šuteva, kontra napada i puno postignutih poena s jedne i druge strane, sve što košarka pruža, prava poslastica za gledatelje. Šibenčanke povele s 5-2 i to im je bilo jedino vodstvo tijekom cijele utakmice. Mi smo imali kontrolu nad rezultatom i zasluženo pobijedili. Velike čestitke mojim curama na borbenosti, zalaganju i pobjedi.”

Stipe Bralić, trener Šibenika: “Domaće su u otvaranju utakmice stekle prednost od 10-12 poena razlike koju smo cijelu utakmicu pokušavali uhvatiti. Nekoliko puta smo bili blizu, ali zahvaljujući odličnom šutu za tri poena i Mamić u reketu zadržale su prednost.”

Prva liga: Medveščak – Ragusa 76:59 (21:18, 22:11, 20:13, 13:17)
Tadić 17, Bura 17; Marin 12, Zovko 11 (kompletna statistika)

WABA liga: Medveščak – Ragusa 68:47 (12:10, 26:9, 25:9, 5:19)
Tadić 15, Todorić 12 Bura 11; Zovko 10 (kompletna statistika)

Rezultat između ove dvije ekipe je bio u egalu sve do sredine druge četvrtine kada se Medveščak, nakon nekoliko pogrešaka Dubrovčanki i promašenih zicera, rezultatski odljepljuje i utakmicu mirno privodi kraju. Derbi nije donio nikakvu neizvjesnost niti neku posebno dobru predstavu. Realizacijom su odskakale Matea Tadić i Patricija Bura koje su postigle po 17 poena za Medveščak te kod Dubrovčanki Marin 12 i Zovko s double-double učinkom (11 koševa i 11 skokova).

Slijedeći dan iste ekipe su odmjerile snage i u sklopu 3. kola WABA lige. Loše su otvorile susret Dubrovčanke, promašile početne šuteve, Medveščak je kaznio i poveo sa sedam koševa, da bi Ragusa do kraja četvrtine došla na 12:10.

U nastavku pad Kitinovih cura, četvrtina u kojoj se prelomio susret, prije odlaska na odmor zagrepčanke su imale visokih 17 poena prednosti.

Braslav Turić, trener Medveščaka, subota: “Ragusa se pokazala kao čvrst protivnik, pogotovo u otvaranju utakmice. Prva četvrtina je bila cijelo vrijeme u egalu. Kad smo popravili pozicijsku obranu, promijenili smo tijek igre. Od druge četvrtine pa sve do kraja smo kontrolirali utakmicu, te na kraju pobijedili.”

Braslav Turić, trener Medveščaka, nedjelja: “Danas smo ušli odlučnije i angažiranije u utakmicu. U prvom poluvremenu smo primili samo 19 poena i time riješili utakmicu. Čestitam mojim igračicama na pobjedi. ”

Zdravko Kitin, trener Raguse, subota: “Iako na ovoj utakmici nije nastupila naša kapetanica Romana Stojanović i dokapetanica Ana Haklička, a i u prvoj četvrtini se ozlijedio naš prvi centar Ana Tomičić, nadali smo se da možemo pružiti jači otpor ekipi Medveščaka, ali u tome nismo uspjeli. Izgubili smo previše lopti i nadskakali su nas (Bura) tako da nismo ni zaslužili ništa osim poraza (-17). Mislim da je i na ovoj utakmici domaćin pokazao da opet ozbiljno računa na osvajanje titule prvaka Hrvatske, a na nama je da na sljedećim utakmicama (prva od tih je Trešnjevka doma) pokažemo da zaslužujemo opet, kao i lani, biti u vrhu hrvatske ženske košarke. Naše misli su već okrenute sljedećem protivniku tako da će nam dobro doći i pauza ovog tjedna kada ne igramo WABA ligu da s treninzima još više podignemo intenzitet naše igre i ove tri ozlijeđene igračice dovedemo u spremnost da zaigraju sljedeće kolo što bi nam bio veliki dobitak.”

Pula Črnja Tours – Brod na Savi 95:81 (20:12, 29:21, 27:28, 19:20)
Ramljak 21, B.Trehub 17, K.Trehub 15; Lazić 41, Đukić 17 (kompletna statistika)

Prvih pet minuta u Puli gledali smo izjednačenu utakmicu, međutim domaćin brzo prebacuje u brzinu više i koševima Barbare Trehub i Maje Ramljak odlaze na osam poena viška. Ta razlika pokazala se nedostižnom za gošće koje su nastupile sa samo šest igračica te nisu uspjele držati ritam sa skakački raspoloženim Puljankama.
Spomenuti dvojac Ramljak (21 poen i 9 skokova) i Trehub (17 poena i isti broj skokova) predvodile su domaću ekipu do svoje druge pobjede. S druge stranu, svu slavu u ovoj utakmicu pokupila je 16-godišnja reprezentativka Mihaela Lazić koja je odigrala svih 40 minuta utakmice, a za to vrijeme zabilježila je 41 poen uz 6 skokova.
Svih 40 minuta odigrala je i Ella Đukić koja je upisala double-double sa 17 poena i 10 skokova.

Ivan Đukić, trener Pule Črnja Tours: “Danas smo za razliku od prošlog kola i utakmice s Dubravom odigrali znatno ozbiljnije i angažiranije od samog početka i do poluvremena ostvarili visoku razliku koja se pokazala nedostižnom za mladu ekipu Broda koja je bila predvođena Mihaelom Lazić. Ali i mi smo imali danas odličnu Barbaru Trehub koja je imala 17 poena i 17 skokova što je njen najbolji učinak od kada igra za nas. Drugo poluvrijeme je bilo obilježeno održavanjem razlike koje su moje cure odradile na način da smo svima pružili minutažu do kraja.”

Dražen Rimarčuk, trener Broda na Savi: “Oslabljeni ne igranjem Akšamović , nismo domaćinu mogli parirati u skoku. Tako da ni Lazić s maestralnom napadačkom izvedbom i 41 poenom nije bilo dovoljno za pobjedu.