OI (Ž): Treći poraz Hrvatica, SAD i dalje bez pravog izazova

Olimpijski turnir u košarci za žene došao je do trećeg kola. Najviše ćemo očekivati novu utakmicu Hrvatske, koja protiv Češke traži svoju prvu pobjedu na prvim Olimpijskim igrama na kojima nastupa hrvatska ženska košarkaška reprezentacija. U skupini A, u kojoj se nalazi i Hrvatska, Kina je odradila svoju utakmicu i došla do treće pobjede, dok je Angola doživjela svoj treći uzastopni poraz.

Skupina A

Kina – Angola 76:52 (15:13, 33:31, 57:37)

Kina: Z.Ma 15, N.Chen 15, S.Gao 8, S.Zhao 7, Y. Ji 6, L.Miao 6, S.Li 5, X.Song 4, W.Wei 4, X.Chen 2, X.Guan 2, F.Zhang 2
Angola: Guadalupe 12, Tomas 11, Jorge 10, Mauricio 9, Manuel 4, Camufal 4, Vicente 2

Kina je teže nego što se očekivalo pobijedila Angolu premda to konačni rezultat ne govori. Sve do prvog dijela treće četvrtine, kao favorizirana ekipa u ovom meču, nije uspjela napraviti značajniju rezultatsku prednost.

Tada treću četvrtinu otvaraju serijom 12:0 preko raspoložene N. Chen, kojoj su se pridružile i X. Song i L. Miao i stječu prednost na kraju tog dijela utakmice 55:37.

Četvrta četvrtina završila je pobjedom Kineskinja 19:15, a treba naglasiti da je kretanje rezultata na ovoj utakmici izravna posljedica i želja trenera Sun Fengwua da sve igračice sudjeluju u igri i upišu se u listu strijelaca što su one i uspjele.

Najefikasnije kod Kine tradicionalno su N. Chen i Z. Ma, obje sa po 15 koševa, a kod Angole Guadalupe s 12 koševa.

Hrvatska – Češka 70:89 (19:22, 39:45, 60:57)

Hrvatska: Mandir 20, Lelas 15, Ivezić 9, Vrsaljko 8, Jelavić 6, Slišković 4, Mišura 3, Ciglar 3, Ivanković 2
Češka: Elhotova 20, Bourgova 19, Viteckova 18, Vesela 12, Horakova 11, Kulichva 6, Hanusova 3

Nakon odličnog starta u utakmicu reprezentacije Hrvatske u kojem su nakon prve 4 minute imale prednost od 10:0 uslijedilo je buđenje Čehinja i u narednih pet minuta prve četvrtine zabijaju nam 20 poena. Puno promašenih zicera naših centara je dovelo do toga da na kraju prve četvrtine rezultat bude 22:19 za Čehinje. U drugoj četvrtini stalna Češka prednost koja je u pojedinim trenutcima bila i devet razlike pokazivala je da nešto u Hrvatskoj igri ne štima. Poluvrijeme je donijelo šest koševa prednosti za naše protivnice.

Drugo poluvrijeme počinje s pet uzastopnih koševa naših protivnica i najvećom prednosti u dotadašnjem dijelu susreta. U 23. minuti semafor je pokazivao 51:42 za ekipu Češke. No tada kao da su nove ekipe stale na parket. Ulaskom Mišure Hrvatska se budi i s pet uzastopnih koševa Jelene Ivezić Hrvatice se približavaju na minus dva da bi u par narednih napada povele i imale utakmicu u svojim rukama. Do kraja te četvrtine razlika je mogla biti i veća u našu korist no igra je bila odlična i nitko nije mogao očekivati da će uslijediti ono što se dogodilo.

Izbornik Bralić je ispremiješao petorku koja je donijela rezultat u trećoj četvrtini i zadnju dionicu je započela skoro potpuno nova petorka. I tada slijedi nova crna rupa u hrvatskoj igri. U prvih pet minuta posljednje četvrtine primamo dvadeset poena a zabijamo samo šest. Obrana nam nije djelovala čvrsto, svi češki šutevi su bili licem prema košu i slobodni a naš napad je bio sterilan i ziceri su se i dalje promašivali. Do kraja su Čehinje još povisile svoju prednost i posljednju dionicu dobile s uvjerljivih 32:10 što nas je dovelo do konačnog rezultata od 89:70 za naše protivnice.

U našim redovima ponovno najbolja Sandra Mandir s 20 poena, dok kod Čehinja koje su imale pet dvoznamenkastih najviše su se isticale Elhotova s 20, Bourgova s 19 (od kojih većinu u posljednjoj četvrtini) i Viteckova s 18 postignutih poena.

SAD – Turska 89:58 (19:16, 41:26, 63:47)

SAD: Mccoughtry 18, Charles 16, Whalen 12, Augustus 9, Bird 8, Jones 8, Taurasi 7, Moore 5, Cash 2, Parker 2
Turska: Hollingsworth, Vardarli 11, Palazoglu 7, Tuncluer 7, Kartaltepe 6, Ivegin 6, Dalgalar 2, Canitez 2, Alben 2, Yilmaz 2, Horasan 2

I u trećem susretu u svojoj grupi Amerikanke su pokazale da su svijet za sebe. Košarka koju oni prezentiraju na ovom prvenstvu je za tri klase iznad svih ostalih ekipa. Turska se uspjela držati u egalu kroz prvu četvrtinu no tada je uslijedio pravi Američki uragan. U drugoj četvrtini kad su se amerikane oslobodile pritiska i počele igrati svoju prepoznatljivu košarku Turkinje više nisu imale nikakve šanse. Drugu četvrtinu du dobile rezultatom 22:10 i tu su sva Turska nadanja o čudu pala u vodu.

Drugo poluvrijeme je krenula s laganim Turskim približavanjem i mini serijom na koju su nakon što su ponovno postigle radnu temperaturu reprezentativke Sjedinjenih Američkih Država napravile svoju mini seriju i vratile utakmicu tamo gdje su i željele. Zadnja četvrtina je bila rutinska gdje je prednost Amerikanku još malo povećana da bi na kraju konačan rezultat utakmice glasio 89:53. Plus 26 za još jednu uvjerljivu predstavu Američkih reprezentativki na Olimpijskim igrama.

Kod pobjedničke ekipe najbolje su bile Mccoughtry s 18 poena i 7 skokova te Charles sa 16 poena i 7 skokova, dok su kod poraženih najbolje bile Hollingsworth i Vardarli sa po 11 poena.

Poredak: SAD 3-0 (+108), Kina 3-0 (+58), Turska 2-1 (-5), Češka 1-2 (+6), Hrvatska 0-3 (-49), Angola 0-3 (-98)

Skupina B

Kanada – Francuska 60:64 (12:13, 25:28, 40:42)

Kanada: Thorburn 17, Achonwa 14, Smith 8, Murphy 7, T.Tatham 6, Philips 4, Pilypaitis 2, Aubry 2
Francuska: Gomis 16, Yacoubou 14, Gruda 10, Dumerc 10, Ndongue 6, Miyem 2, Lawson-Wade 2, Lepron 2, Digbeu 2

U vrlo tvrdoj i neizvjesnoj utakmici od samog početka do kraja Francuskinje su uspjele zabilježiti važnu pobjedu. Ono što je zanimljivo za ovu utakmicu jest da niti jedna niti druga ekipa nisu uspjele pogoditi tricu premda je Kanada to pokušavala 11, a Francuska 5 puta.

Gotovo cijelu utakmicu Francuska je bila u prednosti i kad bi se odvojila pet ili više poena razlike, Kanađanke bi rezultat izjednačile i ne bi im dopustile da se značajnije odvoje. Tako je bilo gotovo cijelu utakmicu, a na kraju su, u zadnjoj minuti susreta, Francuskinje uspjele otići na 7 poena prednost, što je bilo dovoljno za konačnu pobjedu.

Najefikasnije kod pobjednica bile su Gomis sa 16 koševa i Yacoubou sa 14, a dvocifrene su bile još i Gruda te Demerc. Kanađanke su predvodile Thorburn sa 17 i Achonwa sa 14 koševa.

Australija – Brazil 67:61 (15:10, 31:18, 51:40)

Australija: Jackson 18, Cambage 17, Batkovic 11, Snell 5, Bishop 4, Richards 4, Harrower 4, Ohea 2, Jarry 2
Brazil: Costa 22, Souza 11, Santos 10, Pinto 8, Dantas 5, Rodrigues 3, Colhado 2

Već od samog početka utakmice se vidjelo da su Australke “napaljene” na utakmicu i da žele isprati gorak okus poraza iz prošlog kola. Nametnule su ritam utakmice koji njima najviše odgovara i Brazilke se tu nisu najbolje snalazile. Iako je nakon prve četvrtine bilo samo pet poena prednosti, Australke su pokazivale da su jača ekipa. Druga četvrtina je bila slična prvoj. Reprezentativke Australije su podizale svoju prednost iz minute u minutu i bilo je samo pitanje koliko će razlike biti na poluvremenu.

Prema prikazanome na terenu Brazilke su mogle biti zadovoljne sa zaostatkom od “samo” trinaest poena. U trećem periodu su se i Brazilke trgnule i počele nešto igrati, no ni uz sav njihov napor razlika nije htjela ići ispod deset razlike za njihove protivnice. Zadnja četvrtina je bila samo rutinsko odrađivanje posla gdje se ništa bitnoga nije promijenilo. Na kraju konačan rezultat je bio 67:61 za dominantnu ekipu Australije.

Kod pobjednica je najbolja bila bila kapetanica Jackson s 18 poena i 8 skokova dok su uz nju još dvocifrene bile Cambage sa 17 i Batkovic s 11 poena. U Brazilskim redovima najefikasnija je bila Costa s 22 poena.

Velika Britanija – Rusija 61:67 (14:16, 27:39, 45:52)

Velika Britanija: Stafford 18, Leedham 14, Page 6, Fagbenle 6, Anderson 5, Stewart 4, Collins 3, Handy 3, Butler 2
Rusija: Belyakova 12, Kuzina 10, Arteshina 9, Korstin 9, Hammon 8, Petrakova 8, Vieru 4, Grishaeva 4, Danilochina 2, Osipova 1

Ni u trećem susretu reprezentativke Velike Britanije nisu uspjele ostvariti prvu pobjedu na Olimpijskim igrama održanima u njihovu domu. Bolje od njih su bile Ruskinje koje su i prije početka ovoga susreta bile izraženi favoriti.

Prva četvrtina je protekla u ispitivanju snaga i igri koš na koš gdje se nijedna ekipa nije uspjela značajnije odvojiti. No u drugoj četvrtina druga priča, Ruskinje počinju igrati ozbiljnije i pokazuju domaćoj ekipi da u ovome susretu nemaju što tražiti. S tri serije od po 6:0 Ruskinje stvaraju prednost koja će se kasnije pokazati nedostižna. Njihova prednost na poluvremenu je iznosila dvanaest poena.

Drugo poluvrijeme je proteklo u mirnijem tonu. Britanke su nešto pokušavale a na svaki njihov uspješan pokušaj njihove suparnice su imale spreman odgovor. Do kraja nije preostalo ništa nego pripaziti da se nitko ne ozlijedi i Ruskinje su mogle početi slaviti i treću suverenu pobjedu na Olimpijskom turniru.
Kod poraženih domaćina najbolje su bile po već ustaljenom običaju Stafford a 18 i Leedham s 14 postignutih poena, dok kod ujednačenih Ruskinja koje su imale samo dvije dvocifrene igračice najefikasnije su bile Belyakova s 12 i Kuzina s 10 poena.

Poredak: Francuska 3-0 (+23), Rusija 3-0 (+21), Australija 2-1 (+18), Kanada 1-2 (-1), V. Britanija 0-3 (-30), Brazil 0-3 (-31)