Turska: Bogdanović i Ružić dvoznamenkasti

Proteklog vikenda odigrano je deseto kolo turskog košarkaškog prvenstva. Novo kolo nije nam donijelo iznenađenja, svi favoriti su slavili, a najuvjerljiviji su bili košarkaši Anadolu Efesa i Fenerbahcea.

Galatasaray je na otvaranju desetog kola kod kuće sa 71:61 bio bolji od Tofasa. Igrači Galate susret su prelomili u trećoj četvrtini (25:14), a sa 18 koševa ih je predvodio bivši Cibos Jamont Gordon. Kod gostiju su po 11 koševa ubacili Steven Burtt i Tomislav Ružić, a hrvatski je košarkaš tome dodao i tri skoka.

Košarkaši Pinar Karsiyake nastavljaju s dobrim igrama. U ovom kolu su sa 74:88 slavili na gostovanju kod Antalye. Najučinkovitiji je kod pobjednika bio Diebler s 25 ubačaja, dok je kod domaćina Davidson ubacio 23.

Iz tabora Olin Edirnea su prije sezone najavljivali borbu za mjesta iza tzv. Velike četvorke, ali im to za sada ne polazi za rukom. U subotu su kod kuće sa 70:76 izgubili od TED Kolejlilera, koje je sa 26 koševa predvodio najbolji strijelac lige (20,3) Jovo Stanojević. Kod domaćina je Tapoutos ubacio 17.

Odlična utakmica sa čak tri produžetka odigrana je u Ankari, gdje je Turk Telekom ugostio Erdemir. Gosti su na kraju slavili sa 94:103, a do pobjede su ih vodili Henderson s 24 poena, Marshall s 22 (12 skokova) i Jure Balažič sa 20, dok je kod domaćina Dee Brown ubacio 29. U poraženom je sastavu pet koševa, osam skokova, te po asist i blokadu ubilježio Splićanin Drago Pašalić.

Košarkaši Fenerbahcea ubilježili su uvjerljivu pobjedu na gostovanju kod Hacettepea (59:92). Šestoricu dvoznamenkastih u redovima Fenera predvodio je McCalebb s 19 poena, dok je Bojan Bogdanović ubacio 11, uz tri skoka, četiri dodavanja i jednu ukradenu loptu. Kod domaćina je 20 ubacio Glover.

Besiktas je sa 72:76 slavio kod Aliage, a bolji od ostalih bili su Christopher s 21 ubačajem kod crno-bijelih i Francis sa 17 kod Aliage. Markota je u pobjedu Besiktasa ugradio četiri poena, osam skokova i dvije asistencije.

U posljednjem nedjeljnom dvoboju Banvit je sa 95:81 svladao Gaziantep, a vrlo dobru utakmicu kod pobjednika je sa 20 poena i sedam skokova odigrao Charles Davis.

Najuvjerljiviju pobjedu ubilježili su košarkaši Anadolu Efesa, a sa 104:71 stradao je slabašni Mersin. Sjajnu utakmicu odigrao je Saša Vujačič, ubacivši 33 poena uz šut iz igre 13/15. Naš Stanko Barać ubacio je devet koševa, jedanput uspješno skočio i zalijepio dvije blokade za 16 minuta u igri.

Fenerbahce i Galatasaray vodeći su sa po devet pobjeda, a slijede ih Efes, Banvit i Karsiyaka s jednom pobjedom manje. Na dnu su i dalje s po dvije pobjede Hacettepe, Antalya i Gaziantep.

Rezultati 10. kola

Antalya – Pinar Karsiyaka 74:88
(Davidson 23 p, Carter 13 p, 8 sk; Diebler 25 p, Aminu 19 p)

Galatasaray – Tofas 71:61
(Gordon 18 p, Hawkins 12 p; Burtt 11 p, Ružić 11 p)

Olin Edirne – TED Kolejliler 70:76
(Tapoutos 17 p, Yarangume 13 p, 6 sk; Stanojević 26 p, 8 sk, Penney 19 p, 8 as)

Turk Telekom – Erdemir 94:103 (tri produžetka)
(Brown 28 p, 6 sk; Henderson 24 p, 7 sk, 7 as, Marshall 22 p, 12 sk, Balažič 20 p, 9 sk)

Hacettepe – Fenerbahce 59:92
(Glover 20 p, 7 sk, Baygul 15 p; McCalebb 19 p, Onan 15 p)

Aliaga Petkim – Besiktas 72:76
(Francis 17 p, 11 sk, Shumpert 13 p, 7 sk; Christopher 21 p, 7 sk, Jerrels 15 p)

Banvit BK – Gaziantep 95:81
(Davis 20 p, 7 sk, Simmons 14 p, Turkyilmaz 14 p; Swann 22 p, Collins 16 p)

Anadolu Efes – Mersin 104:71
(Vujačić 33 p, Savanović 22 p; Demir 17 p, Karadeniz 15 p, 8 sk)

Hrvatski igrači u TBL ligi

Stanko Barać – 16 minuta, 9 poena, 1 skok, 2 blokade, valorizacija 4

Bojan Bogdanović – 27 minuta, 11 poena, 3 skoka, 4 asistencije, 1 osvojena lopta, valorizacija 13

Damir Markota – 20 minute, 4 poena, 8 skokova, 2 asistencije, valorizacija 3

Drago Pašalić – 32 minute, 5 poena, 8 skokova, 1 asistencija, 2 osvojene lopte, 1 blokada, valorizacija 7