VTB liga: Iznenađujući porazi Khimkija i Spartaka

Odigrano je 9. kolo u jednoj od najjačih liga na svijetu, VTB ligi. Od hrvatskih igrača bilježimo dobre igre Marka Popovića i Zorana Planinića.

Skupina A

U skupini A vidjeli smo čak 3 gostujuće te dvije domaće pobjede.

Spartak iz St. Petersburga je iznenađujuće poražen na domaćem terenu od ukrajinskog Donetska. Momčad Jurija Zdovca poražena je sa 59:63 od vrlo dobrih gostiju koje je predvodio bivši NBA igrač Darius Songaila sa 16 koševa i 5 skokova, a pridodao mu se i Vodjan Stojanovski sa 14. Kod domaćina koji su nakon odličnog starta u sezonu ubilježili drugi ovosezonski poraz je Loukas Mavrokefalidis postigao 15 poena uz 10 skokova, a Patrick Beverley 11.

Khimki naših Zorana Planinića i Krešimira Lončara je na gostovanju u Samari također iznenađujuće poražen sa 76:67. Domaća Krasnye Krylia je nakon zaostatka od 6 poena na velikom odmoru odigrala vrhunsko drugo poluvrijeme koje je dobila sa 15 poena razlike i slavila važnu pobjedu kojom je zasjela na četvrto mjesto skupine A. Chester Simmons (19 poena) i Aaron Miles (15 poena i 8 asistencija) bili su najbolji pojedinci kod domaćih, dok su kod gostiju bolji od ostalih bili naš Zoran Planinić sa 16 poena i 7 asistencija te Paul Davis sa 14 poena i 6 skokova. Krešimir Lončar nije imao svoju večer. Za 6 minuta na terenu je postigao 1 poen.

Lietuvos Rytas je slavio na gostovanju u Ukrajini kod Azovmasha sa 88:94. Reinaldas Seibutis predvodio je crveno-crne do pobjede sa 18 poena i 6 skokova, a Janis Blums mu se priključio sa 17 poena. Domaćinima nije pomogao niti izvrsni Lynn Greer koji je postigao 32 poena uz 10 pretrpljenih prekršaja i 6 asistencija, kao ni 18 poena uz 6 skokova Tadije Dragičevića. Naš Leon Radošević je za 15 minuta postigao 5 koševa.

Unics je iskoristio kiks Khimkija te se izjednačio s njim na vrhu ljestvice skupine A. Naime, slavio je u Poljskoj kod Turowa. Do pobjede 64:69 predvodili su ih čak četvorica igrača. Ian Vougioukas je postigao 17 poena uz 5 skokova, Mire Chatman 17 poena uz 5 asistencija, Chuck Eidson 13 poena uz 9 skokova, a Michael Wilkinson 13 poena. Za Poljake je Ivan Žigeranović dao 11 poena kao i Aaron Cel koji je dodao i 7 skokova. Bivši Cedevitaš Ivan Opačak je za domaćine odigrao solidnu partiju. Za 20 minuta je postigao 9 poena i skočio 8 puta. Za Unics ponovno nije nastupio naš Marko Banić.

Kazahstanska Astana je slavila protiv Kaleva sa 93:78. David Simon je postigao 20 poena, a Lonniel Rush 19 poena uz 5 asistencija. Za goste je Gert Dorbek postigao 18, a Bamba Fall 11 uz 6 skokova.

Skupina A, 9. kolo:

Spartak – Donetsk 59:63
(Mavrokefalidis 15, Beverley 11; Songaila 16, Stojanovski 14)

Krasnye Krylia – Khimki 76:67
(Simmons 19, Miles 15; Planinić 16, Davis 14)

Azovmash – L. Rytas 88:94
(Greer 32, Dragičević 18; Seibutis 18, Blums 17)

Turow – Unics 64:69
(Žigeranović, Cel 11, Kulig 10; Vougioukas, Chatman 17, Eidson, Wilkinson 13)

Astana – Kalev 93:78
(Simon 20, Rush 19; Dorbek 18, Fall 11)

Skupina B

U skupini B također bilježimo večer gostiju. Kao i u skupini A, gosti su slavili čak 3 puta, a domaćini 2.

Lokomotiv iz Kubana slavio je na gostovanju u Rigi sa 72:77 zahvaljujući posljednjoj četvrtini koju su dobili 14:22. Do pobjede ih je predvodio bivši stanovnik ”zelenih” iz Atene, playmaker Nick Calathes koji je odigrao izvrsnu all-around partiju. Postigao je 21 poen, a tome dodao čak 9 asistencija i 5 skokova. Odličnu partiju za goste iz Rusije je odigrao i Derrick Brown koji je postigao 17 poena uz 5 skokova. Kod domaćina je standardno najbolji bio E. J. Rowland sa 24 poena, 6 skokova i 3 asistencije.

Žalgiris je na gostovanju kod Nizhny Novgoroda sa 58:76. Litvance je predvodio Ksistof Lavrinovič sa 16 poena i 6 skokova, a naš Marko Popović je za 30 minuta na parketu dodao 12 poena uz 4 skoka. Mario Delaš je također odigrao solidnu partiju. Za 20 minuta je postigao 7 poena uz 2 skoka. Za domaćine je Vadim Panin postigao 11 uz 9 skokova, Dmitri Golovin 10 uz 6 asistencija, a Primož Brezec 10 poena.

CSKA nastavlja svoj niz pobjeda.  Sa 80:71 slavili su na domaćem parketu protiv Triumpha te predvode ljestvicu skupine B zajedno sa Žalgirisom. Victor Khryapa je bio najbolji kod domaćina sa 19 poena, 7 skokova i 4 asistencije, a srpski internacionalac Nenad Krstić je dodao 16 uz 6 skokova. Kod gostiju je 19-godišnji Sergey Karasev postigao 19 uz 7 skokova, a Tasamin Mitchell 12 poena.

Nymburk je na domaćem parketu upisao pobjedu 65:56 protiv Tsmokija iz Minska koji tako nakon 9 kola još jedini nije osjetio slast pobjede. Za Čehe je Petr Benda postigao 18 poena uz 13 skokova, a Radoslav Rancik 12 koševa. Za Bjeloruse je Jajuan Smith postigao 19 poena uz 6 skokova i 4 asista, a Dzianis Korshuk 11 poena.

U najuzbudljivijem dvoboju kola je Enisey slavio kod Neptunasa nakon 2 produžetka. Kod gostiju koji su imali čak petoricu dvoznamenkastih je Jerry Jefferson zabio 19 poena uz 13 skokova, a Zabian Dowdell 18. Za Litvance je Deividas Gailius nanizao 21 poen uz 11 skokova, a Martynas Mazeika 17.

Skupina B, 9. kolo:

VEF Riga – Lokomotiv Kuban 72:77
(E. J. Rowland 24; Calathes 21, Brown 17)

Nizhny Novgorod – Žalgiris 58:76
(Panin 11, Golovin, Brezec 10; Lavrinovič 16, Popović 12)

CSKA – Triumph 80:71
(Khryapa 19, Krstić 16; Karasev 19, Mitchell 12)

Nymburk – Tsmoki Minsk 65:56
(Benda 18, Rancik 12; Smith 19, Korshuk 11)

Neptunas – Enisey 88:89 (nakon 2 produžetka)
(Gailius 21, Mazeika 17; Jefferson 19, Dowdell 18)

Hrvati u VTB ligi

Marko Popović (Žalgiris) – 30 minuta, 12 poena, 1/2 dvica, 2/6 trica, 4/6 slobodna bacanja, 4 skoka, 1 asistencija, 2 izg. lopte, 1 osv. lopta, 3 napravljena prekršaja, 5 pretrpljenih prekršaja

Mario Delaš (Žalgiris) – 20 minuta, 7 poena, 2/4 dvica, 3/3 slobodna bacanja, 2 skoka, 2 napravljena prekršaja, 1 pretrpljen prekršaj, 3 izg. lopte, 1 blokada

Zoran Planinić (Khimki) – 37 minuta, 16 poena, 4/10 dvica, 2/3 trica, 2/3 slobodna bacanja, 5 skokova, 7 asistencija, 4 izg. lopte, 2 napravljena prekršaja, 2 pretrpljena prekršaja

Krešimir Lončar (Khimki) – 6 minuta, 1 poen, 0/2 dvica, 1/2 slobodna bacanja, 1 skok, 1 izg. lopta, 1 blokada, 1 pretrpljen prekršaj

Leon Radošević (Lietuvos Rytas) – 15 minuta, 5 poena, 2/5 dvica, 1/2 slobodna bacanja, 2 skoka, 1 asistencija, 2 napravljena prekršaja, 4 pretrpljena prekršaja, 2 izg. lopte, 1 osv. lopta, 1 blokada