U-18: Poraz od Italije

U drugoj utakmici skupine A Europskog prvenstva Italija je pobijedila Hrvatsku 74:67 (10-20, 24-13, 15-15, 25-19)

Nakon pobjede nad Latvijom prvog dana Europskog prvenstva, od U18 reprezentacije Hrvatske je drugi dan ipak bila bolja Italija te odnijela pobjedu sa 74:67 (10-20, 24-13, 15-15, 25-19).

Naši su juniori utakmicu otvorili s pravom dozom agresivnosti i već u prvoj minuti Planinićevim i Palokajevim polaganjem vode 4:0. Talijani ubrzo uspijevaju izjednačiti, u utakmicu se uvlači nesigurnost i bez koša prolaze dvije i pol minute igre. Ipak, izabranici Vladimira Anzulovića se vraćaju u prethodnu brzinu i tricom Lovre Runjića odlaze u, pokazat će se, najveću prednost od +11 pri rezultatu 7:18, a četvrtina završava solidnom prednošću na 10:20.

Unatoč dvoznamenkastom vodstvu Hrvatske u prvoj četvrtini, Italija se u drugoj četvrtini izrazito napadački vraća u utakmicu te nakon trice Mattie Palumba dolazi do izjednačenja na 22:22 pa nakon koša Omara Dienga za 24:23 Italija preuzima vodstvo, a na veliki odmor se odlazi s 34:33 za Italiju.

4 minute do kraja treće četvrtine tricom Omara Dienga Italija je u vodstvu 45:38 te Vladimir Anzulović traži time-out kako bi igračima dao upute za povratak u utakmicu, a što se pokazalo pravim trenutkom jer treća dionica završava minimalnim vodstvom Italije na 49:48.

Italija i u posljednjoj dionici pokazuje odličnu napadačku igru i protok lopte te ubrzo odlazi u vodstvo od 59:50, a zatim Palumbovom tricom ima dvoznamenkasto vodstvo na 62:52. Tricom Federica Miaschia za 68:55 i najveću prednost Italije pet minuta do kraja utakmice čini se da se Hrvatska dovela u nezavidnu situaciju pa Anzulovićeva klupa ponovno urigira time-outom. Mini serijom od +7 i polaganjem Otona Jankovića za 68:62 činilo se da se brojke vraćaju na hrvatsku stranu, no sljedeće dvije minute igre prolaze bez koša s obje strane. Nakon trice Vita Čubrila 17 sekundi do kraja utakmice rezultat je 72:67 za Italiju, no vrijeme dolazi na 00:00 pri rezultatu 74:67.

Najraspoloženiji igrač Hrvatske je ponovno bio Luka Šamanić s 23 ubačena poena, 9 skokova i jednim blokom, a uspješan je bio i Jan Palokaj s 15 poena, 5 skokova i 2 osvojene lopte. Istaknuo se i Filip Vujičić s 5 poena, ali i 9 skokova i 5 asistencija.

Za Italiju su po 20 poena ubacili Mattia Palumbo Federico Miaschi.

Kompletna statistika OVDJE.

Slijedi dan odmora te u utorak, 31. srpnja u 13:00 utakmica protiv Grčke. Grčka je pobijedila Italiju 81:65, ali također i izgubila od Latvije 74:80 pa zasigurno možemo očekivati neizvjesnu utakmicu.