U-20: Nevjerojatnih +103 protiv Moldavaca!

Brzi vlak koji vodi prema povratku u A-diviziju najstarije mlađe uzrasne kategorije u natjecanjima FIBA Europe ne misli stati. Hrvatski košarkaši do 20 godina starosti svoje su nadmetanje u skupini D na Europskom prvenstvu B-divizije u Rumunjskoj završili na prvom mjestu s pet čistih pobjeda. Kad već govorimo o čistoći, sve je svoje suparnike sastav Damira Rajkovića “čistio” s dvoznamenkastom prednosti. Ova danas bila je rezultatski najuvjerljivija. Itekako!

Posljednja u nizu lakših provjera pred tri odsudna dana bila je ona s Moldavcima. Momci sa suprotnog kraja ljestvice uspjeli su kockastima zabiti 20 poena u prvoj četvrtini, ali i primiti čak 85 do poluvremena u pripremi projekta zvanog “borba od 17. do 21. mjesta”. Istina, iz B-društva ne možete ispasti jer ne postoji rang ispod, ali morate igrati za prestiž.

Moldavci, baš poput velike većine protivnika u skupini, gotovo da i nisu igrali obranu na našim vanjskim igračima. Ne čudi stoga što smo već do isteka 14. minute utakmice probili granicu od 50 postignutih poena i namaknuli ugodnih 29 razlike (22:51). Baš tada imali smo ukupnu prednost u skoku od čak 21:4, a naši su ne toliko vješti suparnici imali prosjek od preko jednog “turnovera” po minuti (23 na poluvremenu!). Do predaha smo zabili čak 85 koševa, što bi vrlo lako mogao biti i kakav rekord u ovakvim utakmicama, kao i onaj o 150 ukupno do kraja.

U takvom kolopletu događanja, teško je izdvojiti bilo što spomena vrijedno, osim činjenice da je u startnoj petorci ovoga puta bio Krešo Radovčić. Čak četiri naša igrača (Ljubičić, Uljarević, Paić i Perković) već su do velikog odmora bila dvoznamenkasta u broju poena, a ogroman broj naših akcija završavao je zakucavanjima ili polaganjima. Tako je bilo i u nastavku, a ukupno devetorica (svi osim Kalajžića, Barnjaka i Savića) imala su preko 10 postignutih koševa u našim redovima.

Kad zabijete toliko u prvoj dionici, očekivano je da ćete se zaustaviti na preko 150 poena. Stotku smo prešli već u 23. minuti kad je vodstvo bilo na okruglih +70 (30:100), pametnome dosta… Trening je završio s točno 150 naših koševa i tek 47 protivnikovih. U skokovima smo dobili 65:19, u asistencijama 45:10, suparnik je imao okruglih 40 izgubljenih lopti…

Priča u skupini je dakle, zaključena. Portugalci su nakon pobjede nad Kosovarima zauzeli drugo mjesto s jednim porazom. U četvrtfinalu idu na domaćine Rumunje. Porazu Portugala nadali su se Mađari koji bi zbog najbolje koš-razlike bili prošli dalje u slučaju da se zatvorio trokut momčadi s omjerom 3-2.

Što se Hrvatske u četvrtfinalu tiče, već je ranije bilo jasno da nas ondje čekaju Gruzijci (petak, 15.15 sati), a pobjednik tog susreta u polufinalu će se sastati s boljim iz dvoboja između Poljske i Velike Britanije. Za nas je projicirano polufinale na rasporedu u subotu od 17.30 sati. No, korak po korak, a prvo slijedi odmor u četvrtak.