U efikasnoj utakmici Sonik bolji od Brokera

Košarkaši Sonik Puntamike na domaćem su terenu u 11. kolu HT Premijer lige svladali Vrijednosnice Osijek rezultatom 97-92. Sukladno najavama, bila je to utakmica na veliki broj poena u kojoj je pobjeda mogla otići na obje strane, a na koncu su više mirnoće u završnici pokazali Puntamičani koji su stigli do sedmog ovosezonskog trijumfa.

Osječani su raspoloženo ušli u susret i na krilima reprezentativca Antonija Jordana rano preuzeli rezultatsku inicijativu. Nekoliko lijepih poteza nekadašnjeg igrača Cedevite rezultiralo je sa sedam poena gostujućeg sastava, ali možda i važnije, na samom startu pokazalo da se Slavonci imaju čemu nadati u centru Zadra. Trener Vlašić nije mogao biti zadovoljan viđenim pa je već nakon pet minuta, pri rezultatu 7-13, pozvao svoje igrače na „čašicu razgovora“, no na pravu reakciju domaće momčadi trebalo je čekati završnicu prve četvrtine.

Serija Puntamičana 12-2 poklopila se s ulaskom Jakova Vladovića i Sandra Rašića u igru, a kada je potonji početkom druge dionice vezao pet poena, semafor je već pokazivao ugodnih 27-19 iz zadarske perspektive. Zanimljivo je pritom spomenuti da je u najavi utakmice posebno apostrofirani Dylan Frye u tim trenucima bio bez učinka, i što je još čudnije, na samo jednom pokušaju iza linije 6,75.

Domaćini su prijetili odvajanjem na dvoznamenkastu prednost, no povratak Kujundžića na parket dao je krila Vrijednosnicama koje su uzvratile serijom 0-7 i u 15. minuti vratile stvari na početak (29-29). Dva dalekometna ubačaja Rašića i Vručinića ponovno su prevagnula rezultatsku klackalicu na stranu Puntamike, ali gosti su u samoj završnici poluvremena na najbolji način pokazali zašto ih se s pravom smatra neugodnim suparnikom koji je u kratkom vremenu sposoban svakome „zapapriti“.

Semafor je još 25 sekundi prije odlaska na veliki odmor pokazivao plus pet za Sonik (45-40), da bi prvo Jordano svojim 16. poenom smanjio zaostatak, a potom Porobić i Lakić učas dodali svaki po dva, pa se u svlačionice otišlo s viškom na gostujućem kontu (45-47). Razljutilo je to domaćeg trenera koji je tražio ozbiljniji pristup i agresivniju obranu, što je i dobio u prvim minutama nastavka.

Tek je osam sekundi igre bilo potrebno da se Zadrani vrate u vodstvo, ali je za odlazak Vlašićevih momaka u mirnije vode trebalo čekati mini-seriju 7-2 sredinom treće četvrtine kojom su Puntamičani prvi put nakon dugo vremena otišli na više od dva posjeda prednosti. No, svaki put kada bi domaćini povezali nekoliko ubačaja i priprijetili da se odvoje na dvoznamenkastu razliku, Vrijednosnice bi odgovorile tricom, pa se u posljednjih deset minuta ušlo s plus pet za Sonik (73-68).

U istom se ritmu nastavilo i u odlučujućoj dionici. „Soniksi“ su u nekoliko navrata prijetili da se otrgnu s lanca kojim su ih vezali igrači Marka Mandića, no nikako nisu uspijevali povezati par dobrih obrana. Nezaustavljivi Jordano je držao svoju momčad u egalu, a kada su mu se priključili Lakić i Frye semafor je pokazivao izjednačenih 81-81.

A onda je uslijedilo buđenje Sonika. Točno tri minute bez primljenog koša iz igre i serija 10-2 u koju su Runjić i Cvitković ubacili po poet poena odveli su Vlašićeve momke na 91-83 dvije minute prije kraja.

No, ako biste pomislili da je tu priči bio kraj – prevarili biste se. Dvije trice razbuđenog Fryea vratile su Osječane u igru, da bi Pavao Paić polaganjem 40 sekundi prije kraja smanjio na minimalnih 93-92 iz gostujuće perspektive.

Trener Vlašić je pozvao minutu odmora ne bi li pripremio akciju za svoje momke, a ona je rezultirala odlaskom Tomislava Cvitkovića na liniju slobodnih bacanja. Visoki Zagrepčanin je bio mirne ruke i prisilio goste da u posljednjem napadu tricom traže produžetak. Lopta je došla do Fryea koji je bio kratak, da bi novu pobjedu Sonika u kontri potvrdio Zovko za konačnih 97-92.

Najefikasniji u pobjedničkim redovima bili su Cvitković i Runjić s 23, odnosno 22 poena, dok je goste predvodio novopečeni reprezentativac Antonio Jordano s 22 koša i četiri asistencije.